پیشنهاد یك كارشناس به دولت رئیسی

حقوق حداقل بگیران را دوبار افزایش دهید

حقوق حداقل بگیران را دوبار افزایش دهید

به گزارش شاپ یک کارشناس حوزه کار به منظور کاهش فاصله ۱۰ میلیون تومانی سبد معیشت خانوارهای کارگری و تقویت بازار اشتغال پیشنهاد کرد که دولت سیزدهم در دوسال اول، کف حقوق حداقل بگیران را دوبار در سال افزایش دهد.رضا محمودی در گفت و گو با ایسنا درباره اجرای برنامه اشتغال میلیونی در دولت سیزدهم ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: از آنجائیکه تصور نمی کنم بتوانیم بلافاصله به یک میلیون شغل در سال دست پیدا نماییم بنابراین در بحث ایجاد شغل و بهبود فضای اشتغال، دولت آقای رئیسی باید دو اقدام را در دستور کار خود قرار دهد؛ یکی بحث تثبیت و حفظ اشتغال موجود و دیگری ایجاد فرصتهای شغلی جدید است.


وی ادامه داد: ما در فضای تحریم قرار داریم و در چنین فضایی باید برنامه هایمان را انعطاف پذیر تدوین نماییم ولی در عین حال نباید آنرا به تحریم و برجام گره بزنیم و منتظر باشیم برخی مسایل درست شود.
این کارشناس حوزه کار افزود: یکی از اقداماتی که دولت سیزدهم می تواند در جهت خصوصی سازی بنگاه ها، رونق اشتغال و بهبود وضع معیشت کارگران انجام دهد این است که سهام بنگاههای درحال خصوصی سازی رابا پلت فرم تعاونی واگذاری کند.


محمودی افزایش دستمزدها را از دیگر اقدامات موثر برای حفظ اشتغال و تقویت قدرت معیشت نیروهای کار دانست و اظهار داشت: اغلب کارخانه های مواد شوینده، لوازم بهداشتی و مواد غذایی در این زمان سود کردند ولی آیا عایدی آن به جیب کارگران رفت؟ بعضی از تولیدکنندگان همچنان قیمت هایشان شبانه روزی در حال افزایش می باشد چون نظارتی بر آنها نیست و در بحث مالیات هم شفافیتی نسبت به آن وجود ندارد، تنها مردم حقوق بگیر و کارگران و کارمندان هستند که مالیاتشان را خوب پرداخت می کنند.


وی افزود: هم اکنون اغلب پتروشیمی ها خصوصی هستند. وقتی سوخت و حامل های انرژی را به این واحدها به قیمت داخل پرداخت می نماییم و محصول را به قیمت جهانی به مردم در ایران عرضه می نماییم انتظار این است که حقوق کارگران را هم به قیمت جهانی پرداخت نماییم. دیدیم که به تازگی کارگران این واحدها در بحث حقوق و مطالباتشان گرفتار مشکل شدند.


این کارشناس حوزه کار متذکر شد: عرضه ارزان محصولات به صلاح نیست چون قاچاق در کشور صورت می گیرد ولی وقتی با نرخ جهانی ارائه شد باید حقوق نیروهای کار هم جهانی پرداخت گردد.


محمودی افزایش کف حقوق حداقل بگیران در دوسال اول دولت سیزدهم را پیشنهاد کرد و اظهار داشت: در حوزه اشتغال معتقدم که کف پرداختی را باید افزایش داد و بدین منظور پیشنهاد می شود آقای رئیسی در دو سال اول دولت خود، کف حقوق و دستمزد کارگران را دوبار تعیین کند یکبار تا پیش از عید و برای شش ماهه اول و یک نوبت در شش ماهه دوم افزایش دهد.

به گفته وی اگر این اتفاق بیفتد هم فاصله ۱۰ میلیون تومانی سبد معیشت خانوارها کمتر می شود، هم دغدغه معیشت و افت شدید قدرت خرید مردم را که دولت سیزدهم بر آن تاکید دارد، برطرف خواهیم کرد.1400/05/01
17:23:27
5.0 / 5
1245
تگهای خبر: ارز , انرژی , بازار , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP