در گفت و گو با شاپ مطرح شد

تاكید بر اجرای صحیح سیاستهای پشتیبانی از كارآفرینان

تاكید بر اجرای صحیح سیاستهای پشتیبانی از كارآفرینان

به گزارش شاپ یک فعال حوزه کار می گوید: وقتی مبلغ هنگفتی از خزانه به اسم کمک به اقتصاد یا کارآفرین داده می شود، انتظار داریم نهادهای نظارتی به وظیفه خود عمل کنند و خروجی کار نشان بدهد که چقدر اشتغال به وجود آمده و چه تعداد به بیمه شدگان الزامی اضافه شده است؟ناصر چمنی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به تصویب سیاستهای تشویقی پشتیبانی از کارآفرینان اظهار نمود: تصویب این قانون خوب است ولی اگر بخواهیم اجرا نماییم شاید نتیجه ندهد چون در راه اجرای آن به قدری بخشنامه های مختلف یا افراد قانون گریز قرار می گیرند که مثل طرح مناطق آزاد به نتیجه نمی رسد.


وی افزود: اگر این سیاستها به درستی اجرا نشود یا کسانی باشند که بخواهند از آن سودجویی کنند یا قانون را دور بزنند یقینا به ثمر نمی رسد و اهداف پیش بینی شده در آن محقق نمی گردد پس اجرای این قانون مهمست تا کارآفرینان دلگرم شوند.


این فعال حوزه کار اضافه کرد: سیاستهای مذکور، امتیازات خوبی است و ما مناطق آزاد را برمبنای همین دیدگاه در بعضی از نقاط کشور ایجاد کردیم که تولید کننده بتواند از معافیت گمرکی و مالیاتی برخوردار شود ولی دیدیم بیشتر مناطق آزاد ما به بازار خرید تبدیل شدند.


چمنی اشاره کرد: ما قوانین خوبی در کشور داریم ولی مشکل اجرای قانون است. بارها گفته ایم که قانون کار یکی از بهترین و پیشرفت ترین قوانین در کشور ما و حتی دنیا است ولی از آن به درستی استفاده نمی نماییم چون مشکل ما این است که قانون را اجرا نمی نماییم.

وی با طرح این پرسش که چرا این قانون باید در روزهای آخر دولت تصویب و ابلاغ شود؟ اظهار نمود: اگر این طرح، طرح خوبی است و توانایی اجرای آنرا داشتند چرا در این دولت اجرا نکردند؟ ما می گوییم چون هر روز به فکر دغدغه های مردم بودند به آخر دولت افتاد.


این فعال کارگری افزود: در دولت قبل، طرحی به نام پشتیبانی از تولید ارائه و اعلام نمودند کسانی که بتوانند اشتغال ایجاد کنند حتی در کارگاه های کوچک وام به آنها تعلق می گیرد ولی چون نظارت نبود و قانون گریزی شد و کسانی که مسئول اجرای دقیق این قانون بودند از آن سو استفاده کردند، نتیجه این شد که این وام ها از بخشهایی مثل ساخت و ساز سردرآورد و میلیاردها هزینه صورت گرفت بدون آنکه در رشد اقتصادی اثرگذار باشد.


چمنی اشاره کرد: انتظار داریم وقتی مبلغ هنگفتی از خزانه به اسم کمک به کارآفرین یا اقتصاد داده می شود، نهادهای نظارتی به وظیفه خود عمل کنند و خروجی کار نشان بدهد که چقدر اشتغال به وجود آمده و چه تعداد به بیمه شدگان الزامی اضافه شده است؟


بگفته این فعال حوزه کار هنگامی که وامی داده می شود ولی نظارت و مدیریتی بر روند پرداخت آن صورت نمی گیرد، طبیعی است که ندانیم این منابع چطور هزینه شده یا در اختیار تولیدکنندگان و کارآفرینان قرار گرفته است؟


منبع:

1400/04/29
22:28:06
5.0 / 5
1031
تگهای خبر: بازار , تولید , عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP