یك كارشناس:

بازار مسكن تا آخر سال آرام است

بازار مسكن تا آخر سال آرام است

به گزارش شاپ یک کارشناس اقتصاد مسکن اظهار داشت: قیمت مسکن به دلایلی همچون رکود معاملات، افت شدید توان متقاضیان و تعدیل چشم انداز تورمی، افزایش چندانی نمی یابد و بطور قطع پایین تر از نرخ تورم عمومی خواهد بود.


مهدی روانشادنیا در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: رشد ۳ درصدی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در خردادماه را به دو دلیل نمی گردد شروع یک روند افزایشی در بازار دانست؛ چونکه از آذرماه سال قبل شدت نوسانات بازار مسکن گرفته شده و بازار به ثبات نسبی رسیده است. انتظار می رود تا آخر سال ۱۴۰۰ با همین وضعیت مواجه باشیم و بطور قطع نرخ رشد قیمت مسکن کمتر از نرخ تورم عمومی خواهد بود.
وی ادامه داد: دلیل دوم این است که آنقدر تعداد معاملات کم شده که چندان نمی توان روی میانگین قیمت حساب کرد. خرداد سال جاری در ۱۲ منطقه از تهران تعداد معاملات کمتر از ۲۰۰ فقره بود ازاین رو داده های قیمتی گمراه کننده است. با همه ابهاماتی که وجود دارد میتوان تا حد زیادی به این نتیجه رسید که به علت رکود حاکم بر بازار و کاهش انتظارات تورمی در سال ۱۴۰۰ جهش قیمتی در بازار مسکن نخواهیم داشت.

بازارهای رقیب در وضعیت انتظار قراردارند
این کارشناس اقتصاد مسکن تصریح کرد: بازارهای رقیب شامل ارز، طلا، مسکن و بورس در حالت انتظار قرار دارند. پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم هم تا آخر شهریور درگیر بحث ترکیب کابینه خواهیم بود و وضعیت اقتصاد پایدار می ماند.
روانشادنیا دو پارامتر نرخ ارز و سیاست خارجی را در اقتصاد ایران بسیار موثر دانست و اظهار داشت: به علت مذاکرات برجام، چشم انداز مثبتی در جامعه بوجود آمده که به ثبات اقتصاد کمک می نماید. از طرفی به علت جهش قیمت مسکن، تقاضای مصرفی به قدری سرکوب شده که حتی نرخهای فروش در بازار، پایین تر از نرخ تمام شده است. یعنی از یک طرف با رشد قیمت نهاده های ساختمانی مواجهیم و از سوی دیگر، توان متقاضیان به نرخهای فعلی نمی رسد.
وی خاطرنشان کرد: امکان دارد در تابستان به علت فصل جابه جایی با مقداری افزایش تعداد معاملات مسکن مواجه باشیم اما بطور قطع تابستان سال جاری یکی از دوره های کم رونق سال های اخیر را تجربه خواهیم کرد.

نرخ گذاری در بازار مسکن جواب نمی دهد
این کارشناس بازار مسکن ضمن اشاره به نرخگذاری ۲۵ درصدی برای سقف اجاره بها از جانب دولت اظهار داشت: سابقه نشان داده این روشها جواب نمی دهد. فقط هم مختص بازار مسکن نیست در همه بازارها این تجارب موجود است و نتایجش هم موجود است. در بازار مسکن دو سال است که صحبت از سقف اجاره بها می شود و پشتیبانی از مستاجران می شود که در عمل می بینیم اتفاق خاصی در کاهش قیمتها نمی افتد. حتی می تواند اثرات التهابی در بازار مسکن ایجاد نماید.
به قول روانشادنیا، با عنایت به تورم حدود ۵۰ درصد اگر به مالک بگوییم حق ندارد بیشتر از ۲۵ درصد نرخها را افزایش دهد به مرور واحدهای اجاره ای را از بازار خارج می کنند. واحدهای نوساز هم به بازار فروش و اجاره عرضه نمی گردد. در نتیجه با فشار تقاضا مواجه می شویم که می تواند به رشد قیمت مسکن منجر شود.
وی تصریح کرد: اگر نرخها را سرکوب می نماییم باید گزینه جایگزین هم بگذاریم تا صاحبان سرمایه در آن سرمایه گذاری کنند. اما گزینه جایگزین نداریم و بیشتر از ۸۰ درصد سرمایه ها در حوزه مسکن قرار دارد. ازاین رو با نرخ گذاری فقط با افزایش پرونده های مالک و مستاجری در قوه قضاییه مواجه می شویم و شورای حل اختلاف مگر به چه تعداد پرونده می تواند رسیدگی کند؟ فقط نمی توان منافع مستاجر را لحاظ کرد. چه بسا خیلی از مالکان با پول اجاره امرار معاش می کنند و با تعیین سقف کمتر از نرخ تورم، زندگی آنها را مختل می نماییم.

راه کنترل بازار مسکن افزایش عرضه است
روانشادنیا، راهکاری که دولت آینده برای کنترل بازار مسکن در پیش بگیرد را افزایش عرضه دانست و اظهار داشت: راه اندازی یک میلیون واحد مسکونی که دولت رئیسی وعده آنرا داده در صورت تحقق می تواند مشکل بازارمسکن را تا حد بسیار زیادی کم کند. با ساخت یک میلیون مسکن با تکنولوژی جدید، سرعت ساخت بالا می رود، کیفیت سازه ها افزایش می یابد، اشتغال رونق پیدا می کند و از همه مهمتر مسئله تأمین مسکن خانوارها حل می شود. تجربه این مورد را هم داریم. سال ۱۳۹۱ حدود ۹۰۰ هزار پروانه ساختمانی صادر شد که در سال ۱۳۹۳ واحدها تکمیل شد و دیدیم که تا آخر سال ۱۳۹۶نرخ مسکن به ثبات رسید.

متوسط قیمت هر متر خانه در تهران ۲۹.۶ میلیون تومان
ازاین رو گزارش، طبق اعلام بانک مرکزی، در خرداد ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۲۹ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه در سال قبل به ترتیب ۳ و ۵۶.۶ درصد افزایش پیدا کرده است. همینطور تعداد معاملات انجام شده در این ماه معادل ۵.۱ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۲.۷ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۲۹.۶ افزایش را نشان داده است.
منبع:

1400/04/19
23:48:11
5.0 / 5
1137
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳