سخنگوی انجمن تایر اعلام كرد؛

علت چند نرخی بودن تایر در بازار

علت چند نرخی بودن تایر در بازار

سخنگوی انجمن صنعت تایر کشور اظهار داشت: توزیع لاستیک با ارزهای 4200 تومانی، نیمایی و تولید داخلی سبب چند نرخی شدن و آشفتگی بازار شده است.مصطفی تنها در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد علت چند نرخی شدن تایر در بازار، گفت: از اواخر سال ۹۸ برای واردات تایر توسط تولیدکنندگان به صنعت تایر کشور ارز تخصیص داده نشد و از اول سال ۹۹ به صنعت تایر اعلام گردید که به سبب مشکلات ارزی، این کالا از اولویت ارزی خارج شده و دیگر ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات آن تخصیص داده نمی گردد و ارز نیمایی جای آنرا می گیرد.
سخنگوی انجمن صنعت تایر کشور اضافه کرد: تا ابتدای خرداد سال ۹۹ به صنعت تایر فرصت داده شد که اگر محموله ای با همان ارز ۴۲۰۰ تومانی دارد، از گمرک ترخیص کند و از آن زمان به بعد چنانچه کالایی وارد می شد باید ما به التفاوت ارزی (از ارز ۴۲۰۰ تومانی تا ارز نیمایی) برای ترخیص به گمرک پرداخت می شد.
وی افزود: با این وجود در بخش واردات به چند شرکت که هنوز ارز ۴۲۰۰ تومانی داشتند مهلت بیشتری داده شد تا بتوانند کالایی را که هنوز خریداری نکرده بودند خریداری نموده و وارد کنند، یعنی ارز به آنها تخصیص داده شد، اما تایری وارد نکرده بودند و به آنها تا اواخر سال ۹۹ اجازه دادند تا بتوانند تایر وارد کشور کرده و برمبنای دلار ۴، ۲۰۰ تومانی به بازار عرضه کنند منتهی با این شرط که محموله وارداتی باید با ثبت در سامانه جامع تجارت و نظارت ستاد تنظیم بازار توزیع شود.
تنها با اعلان اینکه در نهایت این شرکتها تا اواخر سال قبل مبادرت به واردات و ترخیص تایر کردند و در سامانه هم ثبت گردید، اظهار داشت: بعد از ترخیص محموله های مذکور، تایرها برمبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی در بازار توزیع شدند که در نهایت منجر به این شد که تایر در بازار چند نرخی شود.
سخنگوی انجمن صنعت تایر اشاره کرد: در حقیقت از یک طرف تایرهایی در بازار وجود دارد که با نرخ ۴۲۰۰ تومانی وارد شده و هنوز جذب بازار نشده و تمام آنها به فروش نرفته اند و تعدادی تایر هم از طرف تعدادی از واردکنندگان با ارز نیمایی وارد شده که برمبنای ارز نیمایی قیمت گذاری و در بازار عرضه می شود؛ این واردکنندگان بطور قطع نمی توانند تایری که با ارز نیمایی که حدود ۲۱ هزار تومان است وارد می کنند را با مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی در بازار عرضه کنند. همین طور تعدادی تایر هم جزو تولیدات داخلی است که مواد اولیه آنها با ارز نیمایی وارد شده و با سبک و سیاقی که در داخل قیمت گذاری شده به فروش می رسد.
وی گفت: به تدریج با جذب تایرهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده اند، مشکل چند نرخی بودن تا حدودی برطرف می شود. البته ممکنست برطرف هم نشود، چونکه کالاهای وارداتی یک نرخ دارد و تایرهای تولید داخل نرخ دیگری دارد، اما امکان دارد، چند نرخی بودن تایرهای باری اتوبوسی وضعیت بهتری یابد.

1400/04/17
13:09:04
5.0 / 5
1137
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , رنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
شاپ SHAAP