توضیحات شركت ساخت درباره یك خبر

زیرساخت ها را نباید به هرقیمت فدای طرح عوارض الكترونیك كرد

زیرساخت ها را نباید به هرقیمت فدای طرح عوارض الكترونیك كرد

به گزارش شاپ شرکت مادرتخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در پاسخ به گزارش ایسنا با مبحث ˮکرونا هم زورش به باجه های عواضی ازادراه ها نرسیدˮ با بیان توضیحاتی، خاطرنشان کرد: کیفیت زیرساخت را نباید فدای اجرای طرح ETC به هر قیمتی نمود.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، در توضیحات شرکت ساخت آمده است: در جهت اجرای مصوبات سی و هفتمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص توسعه سامانه های پرداخت الکترونیک عوارض، جلسات گوناگونی با حضور شرکتهای راه اندازی، نگهداری و بهره برداری آزادراه های کشور به منظور بررسی راهکارهای اجرای مصوبه مزبور برگزار و نظرات، ملاحظات و دغدغه های آنان دریافت شد که توجه به موارد مطروحه در اجرای صحیح مصوبه یاد شده ضروریست.
با شیوع کرونا و کاهش تقاضای سفر، درآمد شرکتهای آزادراهی کاهش قابل توجهی داشته است و از طرفی به علت افزایش چشم گیر هزینه های نگهداری و بهره برداری از آزادراه ها، شرکتهای مزبور با بحران عدم تحقق درآمدها و ناهمخوانی برنامه های هزینه – درآمد پیشبینی شده روبه رو هستند. بنابراین این شرکت ها ضمن اعلام آمادگی برای اجرای سامانه های الکترونیک دریافت عوارض (ETC)، دغدغه اصلی خویش را اختلال در وصول عواید و بازگشت سرمایه به علت وجود خلاهای قانونی در پشتیبانی از وصول بموقع عوارض الکترونیک اعلام نمودند.
با عنایت به اینکه محقق نشدن درآمد شرکتهای آزادراهی، امر نگهداری زیرساخت را با مشکل جدی مواجه می کند، بنابراین بایستی به این نکته توجه داشت که اجرای طرح ETC بدون توجه به الزامات حمایتی، آثار بسیار نامطلوبی به دنبال داشته و کیفیت زیرساخت را نباید فدای اجرای طرح ETC به هر قیمتی نمود.
از طرفی به منظور جبران بخشی از کسری درآمدهای ناشی از عدم پرداخت عوارض الکترونیک از جانب کاربران و کمک به نگهداری آزادراه ها تا زمان رسیدن به شرایط پایدار و ایجاد حمایت های قانونی لازم، احتیاج به صدور مجوزهایی از ستاد ملی مدیریت کرونا برای تخصیص مبالغ جبرانی از جانب وزارت راه و شهرسازی یا از سایر منابع موقتاً است که تابحال این امر محقق نشده است.
در جهت پشتیبانی از طرح پرداخت الکترونیک عوارض، تفاهمنامه ای با نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران منعقد شد تا با همکاری پلیس راهور ناجا در ارسال پیامک قبوض به کاربران و اعمال جریمه های ناشی از عدم پرداخت بموقع عوارض، از وصول عوارض الکترونیک حمایت شود که این امر هم اکنون در هشت آزادراه پرتردد کشور در حال انجام می باشد و اقدامات لازم برای توسعه این امر به کلیه شبکه آزادراهی کشور در دست انجام است. از طرفی، اقدامات تکمیلی مانند ایجاد زیرساخت وصول عوارض معوق در مراکز تعویض پلاک، دفاتر پلیس +۱۰ و مراکز معاینه فنی در دست انجام است که با تکمیل آن و افزایش نرخ وصول عوارض الکترونیک به میزان قابل قبول، میتوان به توسعه سامانه های پرداخت الکترونیک عوارض در کلیه آزادراه ها امیدوار بود.
منبع:

1400/04/14
10:13:31
5.0 / 5
1275
تگهای خبر: سرمایه , قیمت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
شاپ SHAAP