یك كارشناس:

رئیسی برای مهار بازار مسكن چهار اقدام را انجام دهد

رئیسی برای مهار بازار مسكن چهار اقدام را انجام دهد

به گزارش شاپ یک کارشناس اقتصاد مسکن، کنترل نقدینگی، کاهش تورم، افزایش تولید و افزایش ساخت و ساز را با اهمیت ترین راهکارهای ثبات بازار مسکن دانست و اظهار داشت: اگر دولت رئیسی بخواهد مسیر امتحان شده ساخت وساز دولتی را در پیش بگیرد قیمت خانه پایین نخواهد آمد.


عباس زینعلی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: روند قیمت مسکن در کشور وابستگی زیادی به متغیرهای کلان دارد. رشد نقدینگی، نرخ تورم و رشد اقتصادی کشور در بازار مسکن تاثیر می گذارد. این موارد همین طور بر ارکان ساخت مسکن شامل مصالح ساختمانی و زمین موثر است. اگر بتوان این متغیرهای کلان را به شکل اصولی مدیریت کرد روند قیمت مسکن باثبات می شود.
وی درباره پیش بینی بازار مسکن در دولت آینده اظهار داشت: دولت رئیسی برای ساماندهی بازارها همچون بازار مسکن باید جلوی رشد حجم نقدینگی را بگیرد، تورم را کنترل کند و تولید را در همه سطوح افزایش دهد. در آن صورت به رشد اقتصادی می رسیم که منجر به آرامش بازارها می شود. وگرنه نمی توان به کاهش قیمت مسکن فکر کرد.
این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به تاثیر نرخ ارز بر تورم عمومی اضافه کرد: اگر نرخ ارز در یک مدت طولانی باثبات بماند حتما ثبات در دیگر بازارها پیش می آید و شاهد افزایش حباب گونه نخواهیم بود. چیزی که در چهار ساله دوم دولت تدبیر و امید نداشتیم همین بی ثباتی بود. تنشهای سیاسی و بین المللی هم در تلاطم اقتصادی نقش داشت.
بگفته زینعلی، وقتی آرامش بازارها به هم خورد همه انتظار داشتند از ملک نهایت استفاده را ببرند و طبیعتا رشد قیمتها صورت گرفت. اما با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، رفتن ترامپ و آمدن بایدن در آمریکا و مطرح شدن مجدد احیای برجام انتظارات تورمی کاهش پیدا کرد. البته امتناع بانک مرکزی از چاپ پول برای جبران کسری بودجه هم اقدام خوبی بود که در ثبات نرخها تاثیر گذاشت. همین که کسری بودجه با پول بدون پشتوانه جبران نشد سرعت رشد تورم را گرفت و جای تقدیر دارد.
وی اشاره کرد: البته ثبات اقتصادی فعلی ناشی از رشد اقتصادی و افزایش حجم تولید نیست بلکه ناشی از کم تحرکی در توان تولید است. اما ادامه این روند بستگی به اعمال سیاستهای انضباط پولی در دولت آینده دارد. دولت باید تلاش کند رشد اقتصادی و نقدینگی بوسیله تولید افزایش یابد نه این که پول بی پشتوانه چاپ کند.
این کارشناس اقتصاد مسکن درباره وعده رئیس جمهور منتخب برای راه اندازی سالیانه یک میلیون واحد مسکونی اظهار داشت: من چندان به تحقق این وعده امیدوار نیستم. به خصوص اگر قرار باشد دولت راسا مبادرت به ساخت و ساز کند. این کارها در گذشته هم انجام شده که آثارش را به شکل ایجاد تورم دیده ایم و تاثیر آنچنانی بر رشد تولید مسکن نگذاشته است. ساخت و ساز باید به دست بخش خصوصی سپرده شود. هم اکنون یک سری برنامه های کلان توسط حجت الاسلام والمسلمین رئیسی ارائه شده و جزییات برنامه ها چندان روشن نیست. با این وجود امیدواریم با یکدست شدن مجموعه حاکمیت، برنامه های اقتصادی به شکل هماهنگ و جدی تری دنبال شود.

قیمت هر متر مسکن در تهران ۲۸.۸ میلیون
بدین سبب گزارش، اردیبهشت ۱۴۰۰ متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع مسکن در شهر تهران ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ درصد کاهش و ۶۹.۷ درصد افزایش دارد. تعداد معاملات نیز در این ماه معادل ۳.۹ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۵.۲ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۸۸.۱ افزایش را نشان میدهد.
منبع:

1400/04/06
11:20:07
5.0 / 5
1257
تگهای خبر: آرامش , ارز , بازار , برند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP