وزارت جهاد كشاورزی؛

۴ میلیون و ۵۴۰ هزار تن نهاده دامی در بنادر كشور موجود است

۴ میلیون و ۵۴۰ هزار تن نهاده دامی در بنادر كشور موجود است

به گزارش شاپ سرپرست دفتر خدمات تجاری وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: هم اکنون، چهار میلیون و 540 هزار تن ذرت، جو، کنجاله و دانه سویا در بنادر کشور موجود است.به گزارش شاپ به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حسن عباسی معروفان، سرپرست دفتر خدمات تجاری وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با آمار ذخایر راهبردی نهاده های دامی اظهار نمود: آمار واردات کشور توسط گمرک اعلام می شود و آمار تولید مرغ را سازمان دامپزشکی اعلام می کند، بدین سبب برای دریافت آمار باید به این سازمان ها بعنوان مرجع رجوع کرد.
وی اضافه کرد: آمارهای کلان کشور شامل ورودی، عبور کالا از گمرک، ورود کالاها به سامانه بازار گاه و خروج آن، تعداد خریداران نهاده ها با مشخصات و میزان خرید و میزان نیاز کشور به نهاده در اختیار دفتر خدمات تجاری وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد و این دفتر بعنوان مرجع این ارقام را اعلام می کند.
سرپرست دفتر خدمات تجاری وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه در نهاده های دامی کمبود نداریم و به دنبال کامیون برای تخلیه این نهاده ها از بنادر هستیم، عنوان کرد: اگر کسی آماری از نهاده های دامی دارد که با آمار ما متفاوت است و مستند است می تواند آنرا با سند اعلام نماید.
معروفان در ارتباط با آمار دقیق ذخایر نهاده های دامی اظهار داشت: تا ۳۱ خردادماه امسال، ۲ میلیون و ۴۷۰ هزار تن ذرت، حدود ۶۴۰ هزار تن جو و ۹۹۴ هزار تن کنجاله سویا در سامانه بارگذاری کردیم که در مجموع حدود ۴ میلیون تن کالا در سه ماه در سامانه بازار گاه عرضه شده است.
وی اضافه کرد: دانه سویای وارد شده هم ۱۸ درصد روغن گیری می شود و ۷۸ درصد تبدیل به کنجاله شده و ۴ درصد ضایعات دارد که در آمار کنجاله سویا لحاظ شده است.
سرپرست دفتر خدمات تجاری وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد: میزان مصرف کشور برای نهاده های دامی وارداتی بیش از میزان وارد شده نیست و تولید داخل و برداشت علوفه، کاه و کلش و سبوس گندم هم قسمتی از نیاز را مرتفع می کند.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون میزان موجودی ۴ نوع کالای ذرت، جو، کنجاله و دانه سویا در بنادر ۴ میلیون و ۵۴۰ هزار تن است، اشاره کرد: باتوجه به اینکه در سه ماهه گذشته ۴ میلیون تن نهاده دامی مصرف شده است، این میزان کالا تا سه ماه آتی نیاز تولیدکنندگان را برطرف خواهدنمود.
معروفان در ارتباط با میزان ثبت سفارش های انجام شده برای واردات نهاده های دامی بیان کرد: طبق آخرین آمار در ۳۱ خردادماه امسال، میزان ثبت سفارش ذرت ۱۳۷۰ مورد با تناژ ۷ میلیون و ۲۳۲ هزار تن، جو ۱۰۴۱ مورد ثبت سفارش با تناژ ۳ میلیون و ۸۲۸ هزار تن، کنجاله ۱۳۳ مورد ثبت سفارش با تناژ یک میلیون و ۳۵۴ هزار تن و دانه سویا ۲۱۸ مورد ثبت سفارش با تناژ ۹۴۴ هزار تن است که در مجموع ۱۳ میلیون و ۳۵۸ هزار تن می شود، بدین سبب به ازای ۷ ماه بعد از اتمام موجودی فعلی بنادر، ثبت سفارش کالاها انجام و برای نیاز هر ماه برنامه ریزی انجام شده است.
وی اضافه کرد: ارز تخصیص یافته برای این کالاها هم مشخص شده است و کالا و نهاده های دامی به اندازه کافی تامین شده است.


منبع:

1400/04/03
14:30:11
5.0 / 5
1169
تگهای خبر: ارز , بازار , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP