پیمانكاران بار و بندیل شان را بردارند و از عسلویه بروند!

پیمانكاران بار و بندیل شان را بردارند و از عسلویه بروند!

به گزارش شاپ بوشهر مدتی است کارگران پیمانکاری صنعت نفت که خواهان حذف پیمانکاری و برابری در حقوق و دستمزدها هستند، در عسلویه دست به اعتراض زده اند این کارگران، خواهان حذف شرکتهای واسطه در صنایع نفت و گاز کشور هستند.


بیشتر مردم فکر می کنند که نیروهای شاغل در صنعت نفت وضعیت مالی خوبی دارند با اینکه این مساله پر بیراه نیست ولی این تصور به هیچ وجه برای نیروهای پیمانی این وزارت خانه ثروتمند صادق نیست. به صورتی که چند وقتی است که کارگران پیمانکاری با عنوان مشکلاتی از قبیل شرایط معیشتی بد، دستمزدهای کم و نبود امنیت شغلی در نقاط مختلف کشور بخصوص در عسلویه، پایتخت انرژی کشور دست به اعتراض زده اند.
به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، مبنای اعتراض های کارکنان، ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت می باشد که باآنکه بر مبنای آن، نظام پرداخت کارکنان صنعت نفت از قانون مدیریت خدمات کشوری مستثنا شده است، اما در ماده (۱) جزء الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال جاری کل کشور تصریح شده افزایش حقوق ۲۵ درصدی حقوق بگیران همچون گروه های مختلف حقوق بگیر دستگاههای اجرایی ماده (۲۹) قانون برنامه ششم توسعه نسبت به سال ۹۹ به نحوی اعمال شود که میزان این افزایش حقوق از ۲۵ میلیون ریال تجاوز نکند.
بر اساس ماده (۷) جزء الف تبصره ۱۲ قانون بودجه هم سقف ناخالص حقوق و مزایای مستمر و غیرمستمر (مجموع دریافتی) این گروه های حقوق بگیر در همه مناطق کشور برای سال ۱۴۰۰، از ۲۱ برابر حداقل حقوق مصوب شورای حقوق و دستمزد به ۱۵ برابر حداقل حقوق و دستمزد مبحث ماده (۷۶) قانون مدیریت خدمات کشوری کاسته می شود که در این میان، از آنجائیکه در قانون بودجه به دستگاههای اجرایی ماده (۲۹) قانون برنامه ششم توسعه اشاره شده است، ازاین رو شرکتهای زیرمجموعه وزارت نفت را هم شامل می شود.
معترضان می گویند در حالیکه شاغل رسمی وزارت نفت حداقل ۱۵ میلیون تومان حقوق دریافت می کند، یک شاغل مدت موقت هم رده شان، ماهانه تنها حدود ۴ میلیون تومان دریافت می کند، در حالیکه بار صنعت نفت کشور بر دوش نیروهای مدت موقت است، اما وزارت نفت فقط حقوق و مزایای نیروهای رسمی را به رسمیت می شناسد.
این کارگران، بیشتر از ۱۰ روز است که با ایجاد هشتگ «نه به پیمانکاران» خواهان حذف شرکتهای واسطه در صنایع نفت و گاز کشور هم شده اند.
در وزارت نفت تعداد نیروهای مدت موقت کم نیستند، اما از امتیازاتی مانند مسکن سازمانی، اقسام وام، حق بدی آب و هوا و ده ها امتیاز رفاهی دیگر محروم هستند. گفته می شود الان حدود ۳۴ هزار شاغل قرارداد موقت و ۱۲۰ هزار نیروی پیمانکاری در صنعت نفت کشور فعالیت می نمایند.
کارگران پیمانکاری عسلویه در اعتراض به شرایط نامناسب شغلی و رعایت نشدن برابری عنوان می کنند: «خواسته ی اصلی شان حذف پیمانکاران از تمام شرکتهای نفتی است؛ باید قانون کار یکسان، مزد یکسان در تمام پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و صنایع نفت و گاز اجرایی شود؛ همه پرسنل باید از سطح یکسان حقوق و دستمزد و مزایای مزدی برخوردار باشند و امکانات رفاهی برای همه به یکسان موجود باشد.»
این کارگران اعمال شرایط چهارده-چهارده برای همه کارگران نفتی پارس جنوبی را از خواسته های خود می دانند و می گویند: «با توجه به وخامت اوضاع کرونا، کارگران پیمانکاری در بدترین شرایط ممکن هستند و در معرض مبتلا شدن قرار دارند؛ سطح رعایت دستورالعمل های ایمنی در کانکس های استراحت، محل سرو غذا و سرویسهای رفت و آمد بسیار پایین است و کارگران به آسانی آلوده می شوند.»
روز گذشته امام جمعه بوشهر جهت حل مشکل به وجود آمده برای کارکنان صنعت نفت در ارتباط با تعدیل حقوق آنها با دکتر فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی مذاکره کرد. در این تماس تلفنی ضمن عرضه تذکراتی از سوی آیت الله صفایی بوشهری درباره این مشکل، طرفین در ارتباط با راهکارهای مختلف برطرف شدن این مشکل به مذاکره پرداخته و طرح هایی در این حوزه بیان نمودند و در ادامه رئیس کمیسیون انرژی مجلس قول داد برای حل این مشکل رایزنی هایی را همچون با دولت، وزارت نفت و ریاست مجلس انجام دهد.
پیش از این آیت الله صفایی بوشهری در این رابطه با عبدالکریم گراوند، استاندار بوشهر و حجت الاسلام موسی احمدی، نماینده مردم کنگان، عسلویه، جم و دیّر به صورت تلفنی مذاکره کرده و ایشان هم برای حل این مشکل تلاش هایی از قبل داشته و در این رابطه همکاری لازم را داشتند.
به یقین با ادامه دادن این شرایط و تبدیل وضعیت نشدن نیروهای پیمانی این مورد به ضرر کشور خواهد بود. چون هیچ انگیزه ای برای نیروی انسانی متخصص باقی نمی ماند. با این بحران اقتصادی تمام فشار فعالیتهای وزارت نفت روی دوش این افراد است.
انتهای یپاممنبع:

1400/04/02
22:38:29
5.0 / 5
1269
تگهای خبر: انرژی , خدمات , دستگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP