حال و هوای بازار مسكن در جنوب پایتخت بعلاوه قیمت

حال و هوای بازار مسكن در جنوب پایتخت بعلاوه قیمت

به گزارش شاپ سه منطقه پرتقاضا در جنوب شهر تهران که کانون خرید و فروشهای مصرفی به حساب می آید با تحرک نسبی از جانب خریداران مصرفی در مقایسه با اردیبهشت که بازار در رکود به سر می برد روبرو شده است.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، تقاضای مصرفی در جنوب شهر تهران عموما برای واحدهای ۵ تا ۱۵ سال نسبت به اردیبهشت ماه اندکی افزایش پیدا کرده است. با این که بازار مسکن در سه منطقه پرتقاضا واقع در نیمه شمالی تهران شامل مناطق ۵، ۴ و ۲ با رکود روبرو شده، واسطه های ملکی در مناطق ۱۰، ۱۴ و ۱۵ بعنوان کانون خرید و فروش در جنوب تهران از تحرک نسبی خبر می دهند. مناطق مذکور در اردیبهشت سال جاری به ترتیب رتبه های دوم، ششم و هشتم را در تعداد معاملات شهر تهران به خود اختصاص دادند. هرچند معاملات نسبت به اردیبهشت سال قبل ۶۵ درصد کاهش یافته است.
طی یک ماه گذشته با وجود کاهش ۱.۸ درصدی قیمت مسکن در کل شهر تهران، مناطق مذکور با ثبات و حتی مقداری رشد قیمت مواجه گشتند. متوسط نرخ مسکن در منطقه ۱۰ به میزان ۰.۸ درصد کاهش پیدا کرد اما در منطقه ۱۴ بالغ بر ۴.۴ درصد و در منطقه ۱۵ به میزان ۵.۴ درصد افزایش یافت. هم اکنون متوسط قیمت مسکن در مناطق مذکور به ترتیب ۱۹.۷، ۲۱.۲ و ۱۵.۵ میلیون تومان در هر متر مربع است.
گروهی از خریداران در جنوب تهران که با دیده تردید به ریزش قیمتها بعد از انتخابات ریاست جمهوری می نگرند درحال خرید خانه مدنظر خود هستند. اما به نظر می آید کمبود عرضه واحدهای مرغوب نسبت به تقاضا در سه منطقه مذکور بعنوان مانعی در جهت ریزش قیمتها عمل می کند. این در شرایطی است که به علت کاهش قدرت خرید، متقاضیان به سمت واحدهای پنج سال به بالا سوق پیدا کرده اند. فروشندگانی هم که قصد تبدیل واحد به منظور سکونت خود دارند در فروش احتیاط می کنند. اما نکته قابل توجه این است که دلالها از بازار بیرون رفته اند و غالب خرید و فروشها توسط متقاضیان مصرفی انجام می شود.


از سوی دیگر مشاهدات میدانی نشان داده است ساخت و ساز به صورت محسوسی نسبت به سه سال قبل کاهش یافته و به حدود یک سوم رسیده است. رشد حدود ۴۰۰ درصدی نرخ عوارض ساختمانی، افزایش قیمت مصالح و افت توان متقاضیان در کمبود ساخت و ساز و تزریق واحدهای نوساز به بازار اثرگذار بوده است.
در شرایط فعلی بازار مسکن در کل شهر تهران به علل مختلف همچون انتظار برای دیدن عملکرد اقتصادی دولت آینده، مذاکرات برجام، نرخ ارز، اعمال پایه های مالیاتی و برنامه های دولت آینده برای ساخت و ساز در حالت ابهام به سر می برد. به جز گروه اندکی از متقاضیان مصرفی، تحرکی در بازار دیده نمی گردد و این بخش در رکود قرار دارد. بنابراین قیمتهای پیشنهادی مسکن در شهر تهران نسبت به اواخر سال قبل ۱۰ تا ۲۵ درصد کاهش یافته است.
با وجود آنکه حجم خرید به شدت کاهش یافته، فشار فروش افزوده شده است. بررسی های میدانی از شهر تهران نشان داده است تمایل برای فروش مسکن در هفته اول خرداد و هفته آخر اردیبهشت ۱۴۰۰ نسبت به دو هفته پیش از آن ۱.۵ برابر شده است. قیمت پیشنهادی هر متر مربع مسکن هم در بازه زمانی مذکور افت ۱۰ درصدی را نشان داده است.

قیمت هر متر مسکن در تهران ۲۸.۸ میلیون تومان
ازاین رو گزارش، اردیبهشت ۱۴۰۰ متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع مسکن در شهر تهران ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ درصد کاهش و ۶۹.۷ درصد افزایش دارد. تعداد معاملات هم در این ماه معادل ۳.۹ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۵.۲ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۸۸.۱ افزایش را نشان داده است.1400/03/29
12:10:24
5.0 / 5
998
تگهای خبر: ارز , بازار , عمل , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳