سازندگان ایرانی از بازار مسكن سوریه سهم می برند؟

سازندگان ایرانی از بازار مسكن سوریه سهم می برند؟

به گزارش شاپ ساخت و ساز انبوه مسکن در سوریه، هدفی است که از حدود دو سال قبل دنبال می شود و می تواند امتیازی برای سازندگان ایرانی باشد؛ اواخر سال ۱۳۹۷ تفاهمنامه ساخت ۲۰۰ هزار مسکن بین طرفین به امضا رسید که بعدا به ۳۰ هزار واحد کاهش پیدا کرد؛ روز گذشته وزیر راه و شهرسازی به دمشق سفر کرده و معاون مسکن و ساختمان هم او را همراهی می کند.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ با هدف گستری همکاریهای اقتصادی با سوریه شب گذشته در راس یک هیات اقتصادی وارد دمشق شد. درمورد جزئیات این سفر، خبری منتشر نشده اما بطور قطع در جهت پیگیری تفاهمنامه ای است که حدود یک سال و نیم قبل به امضای وزرای مسکن دو کشور رسید. تشکیل کارگروه و همینطور برگزاری جلسات مشترک بین فعالان اقتصادی ایران و سوریه در زمینه ساخت وساز، مسکن، خدمت، پروژه های راه و بحث های زیربنایی حمل و نقل با مشارکت بخش خصوصی ایران در بازسازی سوریه، پنجم آذرماه سال ۱۳۹۷ به امضا رسید.
اسفندماه سال ۱۳۹۷ سازندگان از امضای تفاهمنامه ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در سوریه در جریان چهاردهمین نشست ایران و سوریه با حضور جهانگیری ـ معاون اول رئیس جمهوری ـ خبر دادند تا این که آذرماه ۱۳۹۷ تفاهمنامه راه اندازی ۳۰ هزار واحد مسکونی به امضای مقامات دو طرف رسید.
حالا هم محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ از تصمیم تهران و دمشق برای توسعه همکاریهای اقتصادی اطلاع داده و گفته است: دو کشور توسعه همکاریهای دوجانبه را بخصوص در زمینه سازندگی و توسعه عمرانی در دستور کار خود قرار داده اند و با اراده ای مضاعف این مورد را پیگیری می کنند.
اگر این تفاهمنامه شکل اجرایی جدی به خود بگیرد با عنایت به رکود بخش مسکن در ایران می تواند برای فعالان صنعت ساختمان و مهندسان ایرانی یک امتیاز باشد. در این بین شرکتهای قطری و عربستانی که در زمان جنگ داخلی سوریه با این کشور قطع رابطه کرده بودند رقیب سازندگان ایرانی هستند اما انبوه سازان می گویند که سوریه به شکلی خویش را مدیون ایران می داند و سه سال قبل، نخست وزیر سوریه گفته است ایران را در اولویت قرار داده ایم.
علیرغم این صحبت اما کاهش ۲۰۰ هزار واحد تفاهم شده با ایران به ۳۰ هزار واحد می تواند نشان دهنده آن باشد که رقبای منطقه ای گوی سبقت را از ایران ربوده اند.
به هر ترتیب اسلامی، وزیر راه و شهرسازی که محمودزاده معاون مسکن هم او را همراهی می کند امروز گفته است: ما همه مولفه ها و عواملی را که می تواند ظرفیت ها را به خدمت بگیرد تا همکاری ها در مرحله بازسازی سوریه کارآمدی خویش را پیدا کند، در دستور کار خودمان قرار دادیم.
محمد اسلامی تصریح کرد: بر این باوریم که باید از ظرفیت های بخش خصوصی در حوزه صنعتی و توسعه عمرانی بهره بگیریم تا با عنایت به هماهنگی هایی که در حوزه های مالی و حمل و نقل بوجود آمده، بتوانیم طرح های مشترک را پیش ببریم.
وزیر راه و شهرسازی کشورمان شامگاه سه شنبه در راس هیات ارشد اقتصادی و با استقبال سامر الخلیل وزیر اقتصاد سوریه وارد دمشق شد.
مقرر است، محمد اسلامی در این سفر چهار روزه، با حسین عرنوس نخست وزیر سوریه و برخی مقامات این کشور همچون وزیران اقتصاد، تجارت داخلی، مسکن و حمل و نقل دیدار و گفت و گو کند.
منبع:

1400/03/27
11:13:09
5.0 / 5
1113
تگهای خبر: بازار , برند , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
شاپ SHAAP