انبوه ساز مسكن مهر پردیس:

سازنده ها برای آبرویشان پروژه مسكن مهر را جمع كردند

سازنده ها برای آبرویشان پروژه مسكن مهر را جمع كردند

به گزارش شاپ انبوه ساز فازهای 5 و 9 جدید مسکن مهر پردیس با اعلان اینکه دستگاههای خدمات رسان از بار مسئولیت پروژه مسکن مهر شانه خالی کردند اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی مجبور بود خودش زیرساختها را تامین کند و همین مساله با اهمیت ترین عامل طولانی شدن، مواجهه با تورم و بدقولی دولت در اتمام پروژه ها شد؛ کار به جایی رسید که خیلی از همکاران ما برای آبرویشان هرچه در توان داشتند گذاشتند تا طرح جمع شود.


ایرج رهبر در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: اوایل سال ۱۳۹۲ قرارداد اجرای فازهای ۵ و ۹ جدید مسکن مهر شهر جدید پردیس را امضا کردیم که دو سه ماه بعد، دولت دهم به انتها رسید و ما با دولت جدید همراه شدیم. قبل از آن ۸۳۰۰ واحد را در شهرک ابریشم کرج ساخته بودیم که سه ساله طرح را به انتها رساندیم. تصور می کردیم مسکن مهر پردیس را نیز حدودا در چنین بازه زمانی به پایان برسانیم اما وقتی وارد طرح شدیم فهمیدیم کار مشکل تر از آنست که فکرش را می کردیم.
وی ادامه داد: توپوگرافی خشن و کوههای صعب العبور پردیس کار را دشوار کرده بود. اما مشکل اصلی ما این نبود. مساله به متعهد نبودن دستگاههای خدمات رسان در تامین خدمات زیربنایی و روبنایی مربوط می شد. به همین خاطر وزارت راه و شهرسازی و شرکت عمران شهرهای جدید مجبور بودند خلاء دستگاههای دیگر را پر کنند. راه اندازی مدرسه، مسجد، درمانگاه، کلانتری، پارک و غیره بوسیله منابع شرکت عمران انجام شد که طبیعتا به تطویل پروژه انجامید.
رهبر اشاره کرد: دائما این دغدغه را داشتیم که به سبب طولانی شدن طرح و مواجهه با تورم بیش از پیش نهاده های ساختمانی، کار تعطیل شود. وزارت نیرو با آنکه هزینه انشعابات را دریافت می کرد اصلا خودش را متعهد نمی دانست که داخل سایتها آب، برق و گاز را تامین کند و این موارد اغلب بر عهده وزارت راه و شهرسازی بود.
وی اظهار داشت: برای راه اندازی یک خیابان گاهی مجبور بودند دیوارهای حائل بتنی با ارتفاع ۱۶ متر بسازند. ساخت منابع ذخیره آبرسانی به بلوکها هم زمان بر بود و هم هزینه بر.
این سازنده مسکن مهر با اعلان اینکه مخالفت وزارت راه و شهرسازی با طرح مسکن مهر نیز مشکلات را مضاعف کرده بود اشاره کرد: اعتقاد مسئولان وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم به ادامه کار و عدم ادامه کار، مساله را پیچیده تر کرده بود. از طرفی تامین منابع مالی طرح دشوار بود و از جانب دیگر دولت قبل تعهدی را به وجود آورده بود که باید پروژه به پایان می رسید.
بگفته رهبر، تسهیلات بانکی که از ۳۰ به ۴۰ و سپس به ۵۰ میلیون تومان رسید تاثیر چندانی در پیشرفت کار نداشت و عمده واحدهای باقی مانده با منابع شرکت عمران بوسیله تهاتر زمین تکمیل شد. حتی افزایش قیمت ساخت از ۳۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان فقط برای ۲۰ درصد اختتام کار کفاف اتمام طرح را نمی داد. الان قیمت ساخت حدودا به متری ۵ میلیون تومان رسیده است. با این شرایط همکاران ما برای آبرویشان پروژه را جمع و جور کردند. هم اکنون نیز عدم تعهد دولت به قرارداد معافیت مالیاتی مسکن مهر منجر به مطالبه مالیات از طرف وزارت اقتصاد شده که مشکلاتی را برای سازندگان به وجود آورده است.
وی درباره آخرین وضعیت فازهای ۵ و ۹ اظهار نمود: بحمدالله پروژه به بالای ۹۰ درصد پیشرفت رسیده و حدودا تمام شده است. در بعضی بلوکها نیز متقاضیان ساکن شده اند و تا آخر سال جاری پروژه تکمیل می شود.
نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران اشاره کرد: طرحهای دولتی اگر پشتوانه قانونی محکمی نداشته باشند به مشکل برمی خورند. مسکن مهر طرح دولت و مصوبه هیات وزیران بود. منابع مالی آن هم نامشخص بود و چاپ ۴۵ هزار میلیارد تومان پول برای این طرح از دلیلهای ایجاد تورم عنوان شد. بنا بر این دولت بعد آنرا ادامه نداد و فقط تعهدات را به انجام رساند. اما طرح جهش تولید و تامین مسکن که بتازگی توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده هم پشتوانه قانونی دارد و هم منابع آن دیده شده است. بدین سبب بسیار به اجرای این قانون خوشبین هستیم و امیدواریم بتوان با اتکا به آن مشکل مسکن را حل کرد.
منبع:

1400/03/25
22:29:55
5.0 / 5
1342
تگهای خبر: تولید , خدمات , درمان , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
شاپ SHAAP