در گفتگو با شاپ مطرح شد

چرا سرمایه های ایرانی باید از كشورهای دیگر سر درآورد؟

چرا سرمایه های ایرانی باید از كشورهای دیگر سر درآورد؟

یک کارشناس حوزه کار شرایط ایجاد اشتغال و راه اندازی کسب و کار در کشور را سخت توصیف کرد و اظهار داشت: برای تصمیم گیری درباره اشتغال باید نگاه ملی بر نگاه جزیره ای حاکم شود و با فراهم کردن امنیت سرمایه های داخلی و خارجی به رشد اقتصادی و اشتغالزایی دست پیدا نماییم.عبداله مختاری در گفتگو با ایسنا درباره راهکارهای ایجاد اشتغال میلیونی در کشور اظهار نمود: ما در ایران بالاترین بازار کار، تولید و مایحتاج اجتماعی را داریم بنابر این اگر برنامه وجود داشته باشد میتوان به ایجاد اشتغال میلیونی امیدوار بود.

وی با اشاره به اینکه ما باید تحریم کننده باشیم نه تحریم شونده، اظهار داشت: ایران به لحاظ محصولات کشاورزی کشوری چهار فصل است و نیازی به خارج نداریم، از لحاظ فرآورده های نفتی هم دنیا به ما محتاج است و به لحاظ مواد اولیه هم در بیشتر موارد کمبودی نداریم بعد از چه نگرانیم و چرا تحریم را برای مردم بزرگ کردیم؟ نباید تحریم به ابزاری برای بهانه های بی کفایتی و بی لیاقتی تبدیل گردد.

این کارشناس حوزه کار با اشاره به اینکه وقتی لیاقت گرایی در کشور کنار گذاشته شود کشور مسیر ناکارآمدی را طی می کند، اضافه کرد: متاسفانه برای ایجاد شغل و تولید در کشور فرآیندی ایجاد کردیم که کسی شهامت و جرأت ورود به بازار کار را ندارد و اگر بخواهد کسب و کاری راه بیاندازد و وامی بگیرد، برای گرفتن وام باید از هفت خوان بگذرد.

مختاری با اشاره به اینکه شرایط ایجاد شغل در کشور ما دشوار می باشد، اظهار نمود: خیلی از کارآفرینان از این شرایط و روند حاکم بر بازار کار دلسرد و ناامید هستند درحالی که ما می توانیم برای پشتیبانی از کارآفرینان آنها را در ۵ سال اول شروع کار از مالیات معاف نماییم چون خودشان وارد بازار کار شده، سرمایه هایشان را به کار گرفته و ۱۰ نفر بیکار را سر کار برده اند یعنی به معیشت ۱۰ خانوار کمک کردند، ازاین رو باید آنها را مورد حمایت قرار دهیم.

به اعتقاد وی، کارآفرینان با به کارگیری افراد بیکار، امنیت شغلی فراهم می کنند، بیکاری را کم می کنند و جلوی خیلی از ناهنجاری های اجتماعی را می گیرند.

این کارشناس حوزه کار با اشاره به اینکه دستگاههای متولی اشتغال باید برای ایجاد شغل با یکدیگر مشارکت کنند، بر ضرورت پرهیز از تصمیم گیری های جزیره ای و داشتن نگاه ملی در بحث اشتغال تصریح کرد.

مختاری همینطور فراهم کردن امنیت سرمایه گذاران داخلی و خارجی را یاد شده قرار داد و اضافه کرد: چرا افراد باید سرمایه های خویش را از کشور خارج کنند و اغلب شرکتهای ما در دبی ثبت شوند و و آنجا کار کنند؟ دبی و ترکیه از صدقه سر ایرانیان دبی و ترکیه شدند، چرا یک عده جوان ایرانی باید آمال و آرزوهای خویش را در خارج کشور دنبال کنند و به زندگی در کمپ های کشورهای دیگر تن بدهند؟

وی ادامه داد: این مساله که چرا سرمایه های ایرانی از کشورهای دیگر سر در می آورد باید مورد بررسی و صدمه شناسی قرار گیرد. وقتی محیط امنی برای سرمایه های داخلی و خارجی فراهم کردیم می توانیم انتظار داشته باشیم که سرمایه گذاری در داخل کشور رونق بگیرد و رشد اقتصادی به دست آید و اشتغالزایی شود بنابراین در عین اینکه باید امکانات لازم را در اختیار تولید کنندگان و کارآفرینان قرار بدهیم و سرمایه ها را جذب نماییم باید به اعمال نظارت صحیح بر بازار کار و تولید و اشتغال نیروهای کار هم بپردازیم.

1400/03/24
22:55:41
5.0 / 5
1074
تگهای خبر: بازار , تولید , دستگاه , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳