یك كارشناس:

می توانیم سالیانه ۲ میلیون مسكن بسازیم

می توانیم سالیانه ۲ میلیون مسكن بسازیم

یک کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: به لحاظ برخورداری از نیروی انسانی، نهاده ها و امکانات، توانایی ساخت سالیانه ۱.۵ تا ۲ میلیون واحد مسکونی در کشور را داریم اما با چالشهایی مثل مکانیزم تأمین مالی، عدم تناسب الگوی عرضه با تقاضا و معضلات مختلف در فرایند راه اندازی ساختمان مواجهیم که رئیس جمهور آینده باید آنها را رفع کند.


مهدی روانشادنیا در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: در مناظره اول نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری چقدر حیف که به بخش مسکن کم توجهی شد؛ چه در سوالات و چه در پاسخها. شاید اگر سوالات به شکل قرعه کشی و غافلگیرانه پرسیده نمی شد کاندیداها با تمرکز بهتری می توانستند برنامه های خویش را ارائه دهند.
وی ادامه داد: مسکن جدا از این که به علت در بر گرفتن یک سوم سبد خانوار، مسئله ای مهم برای خانواده ها است از جهت پیشران بودن در اقتصاد هم اهمیت ویژه ای دارد.
این کارشناس بازار مسکن ضمن اشاره به صحبت کاندیداها در خصوص نیاز سالیانه کشور به یک میلیون مسکن اظهار داشت: این یافته جدیدی نیست و در طرح جامع مسکن به آن اشاره شده اما باید ببینیم نامزدها چطور می توانند این مسئله را عملیاتی کنند. از نوع صحبتها اینطور استنباط می شد که راه اندازی یک میلیون مسکن را بسیار ساده تلقی می کنند اما مبحث به لحاظ اقتصادی، فنی، مهندسی، برنامه ریزی و در نظر گرفتن خصوصیت های این بازار در شرایط فعلی از پیچیدگی های خاصی برخوردار می باشد.
روانشادنیا خاطرنشان کرد: من معتقدم به لحاظ توان نیروی انسانی، نهاده ها، تجهیزات و امکانات به سادگی می توانیم ۱.۵ تا ۲ میلیون مسکن در سال تولید نماییم اما با چند چالش مواجهیم؛ بخش اول مکانیزم تأمین مالی است که عمده ابزارهای مالی و اعتباری ما فرسوده، قدیمی و غیرمتنوع است. کاندیداها عموما درباره تسهیلات سخن می گویند که قبلا هم این ابزار وجود داشته اما با وجود بکارگیری آن طی دهه های گذشته وضعیت حوزه مسکن مطلوب نمی باشد. ازاین رو باید به سمت متنوع کردن نظام تأمین مالی برویم. این برنامه می تواند از راه بازار سرمایه، تعریف انواع صندوقهای سرمایه گذاری یا حتی فعال کردن روش قدیمی پیش فروش باشد. ولی قانون پیش فروش که سال ۱۳۸۹ تصویب گردید به شکلی مانع جدی در این حوزه ایجاد کرد.
وی، مشکل دیگر را موانع قانونی و نبود بستر مناسب در صنعت ساختمان دانست و اظهار داشت: هم اکنون از آغاز فرایند صدور پروانه ساختمان تا آخر کار باید انواع و اقسام مجوزها را دریافت کرد. ازاین رو آنقدر فرایند طولانی می شود که هم در تکمیل واحدها تاخیر بوجود می آورد و هم هزینه تمام شده را بالا می برد. در نتیجه بهتر است کاندیداها اعلام کنند آیا برنامه ای برای رفع این موانع دارند یا خیر.
این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه الگوی ساخت اشتباه است تصریح کرد: واحدهایی که عرضه می شود به لحاظ منطقه، متراژ و امکانات با الگوی تقاضا هیچ نوع انطباقی ندارد. عمده ساخت و سازها در مناطق مرفه نشین کلانشهرها انجام می شود؛ در حالیکه تقاضای واقعی در مناطق میانی و جنوبی است.
به قول روانشادنیا، سالیانه در کشور حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکونی تولید می شود که ۴۰۰ هزار آن شهری و ۱۰۰ هزار روستایی است. در طرح جامع مسکن برآورد شده که به حدود دو برابر این میزان نیازمندیم که انباشت گذشت هم در این طرح لحاظ شده است. اگر دولت آینده بتواند بستر را برای راه اندازی ۵۰۰ هزار واحد فراهم آورد.
وی سوق دادن جذابیت سرمایه گذاری به سمت تقاضای واقعی و افزایش توان خرید را دو اقدام مهمی دانست که اگر صورت گیرد بخش زیادی از مشکلات بازار مسکن حل خواهد شد.
منبع:

1400/03/18
22:13:23
5.0 / 5
1467
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
شاپ SHAAP