مامان! چطوری می تونم پول دربیارم؟

مامان! چطوری می تونم پول دربیارم؟

به گزارش شاپ ساعت ۶ عصر یکی از روزهای خرداد است. آفتاب برای ماندن در آسمان پافشاری می کند و درختان پارک سبزی شان را به رخ می کشند. مقرر است یک اتفاق جدید در پارک شکل بگیرد و ۱۳ کودک بین شش تا هفت سال محصولاتشان را برای فروش عرضه کنند.بچه ها هیجان زده از کاردستی هایی که درست کرده اند پشت میز و صندلی های کوچکی که با خود حمل کرده اند می نشینند، تلاش می کنند فاصله اجتماعی را هم رعایت نمایند و کارهایشان را روی میز بچینند. هر کدام اسمشان را روی میز می چسبانند و با حس غرور می نشینند تا نخستین مشتری هایشان از طریق برسند. چهره شان دیدنی است.

«رونیکا» دستبندهایی با نخ های رنگی و مهره های شیشه ای رنگارنگ ساخته است و به هر خریدار یک شکلات هم تعارف می کند. «رونیا» به کمک مادرش کوکی پخته و برای فروش آورده است. «رستا» کاسه های سفالی را که نقاشی کرده روی میزش چیده است. «کاوه» به کمک پدر و مادرش درحال سرخ کردن سیب زمینی است. «روناز» و مادرش گل هایی را که در گلدان کاشته اند برای فروش آورده اند. «رها» عروسک هایی را با ابر درست کرده و «نینا» مگنت برای روی یخچال نقاشی کرده است. همه کارها حاصل فکر خود این کودکان با کمک بزرگ ترهایشان است.

بچه ها با این که می دانند هر چیزی که دارند باید فقط در ازای ۱۰ هزار تومان بفروشند، باز هم از یکدیگر می پرسند «این چنده؟»، «پولِ این چقدر میشه؟»ورودی نمایشگاه با بنری مشخص شده است: «نمایشگاه نخستین درآمد من». رهگذران پارک هم ترغیب می شوند کارهای دستی بچه ها را ببیند یا حتی بخرند اما هر کودک فقط ۱۲ کاردستی درست کرده است. وقتی می شنوند کارها را خود بچه ها ساخته اند جملات تحسین برانگیز می گویند.

این نمایشگاه ایده «رونیا» بوده است که مادرش «ریحانه امینی» آنرا با مادران دوستان دخترش در بین می گذارد و تبدیل به حقیقت می شود. او فوق لیسانس اودیولوژی - شنوایی شناسی - دارد و به ایسنا می گوید: «دخترم کتابی درباره درآمدزایی کودکان خوانده بود. یک روز آمد و گفت مامان به نظرت من چطور می تونم پول دربیارم و درآمد داشته باشم؟ من هم این مورد را با دوستان دیگر مطرح کردم و اولین نمایشگاه «اولین درآمد من» شکل گرفت. از بچه ها خواستیم کاردستی هایی درست کنند که ۶۰ درصد کار خودشان باشد و ۳۰ درصد هم از بزرگ ترها کمک بگیرند. همینطور کاردستی هایی درست کنند که هزینه شان زیاد نشود و دوستانشان توانایی خرید آنها را داشته باشند. قرار شد ۵۰ درصد از کاردستی هایی که می فروشند سود باشد و هر کاردستی بیشتر از ۵۰۰۰ تومان هزینه برندارد. ارزش فروش کارهایشان هم ۱۰ هزار تومان باشد تا بچه ها مجبور نباشند به یکدیگر پول خرد بدهند. تصمیم گرفتیم تعداد غرفه ها هم ۱۳ نفر باشد و تعداد کاردستی هایی که بچه ها می خواهند درست کنند، زیاد و سخت نباشد. از طرفی کاردستی هایی که درست می کنند شبیه به هم نباشند. دختر من به پخت کیک و شیرینی علاقه زیادی دارد و هر بار که در خانه مشغول به پخت کیک و شیرینی می شوم او هم در تهیه اش مشارکت می کند. ازاین رو تصمیم گرفت کوکی بپزد و صفر تا صد کار را هم خودش انجام داد و من فقط کوکی هایی که او قالب زده بود، داخل فر گذاشتم.»

خانم امینی به مادران پیشنهاد می کند: «خوب است که مادران دیگر هم چنین نمایشگاه هایی برگزار کنند چونکه به شکل گیری خلاقیت فرزندانشان کمک بزرگی می کند. از طرفی فرزندانشان از همین سن کم می توانند مدیریت مالی را تجربه کنند. تا به فرزندانمان فرصت ندهیم، خلاقیتشان پرورش پیدا نمی کند.»

رونیا که از این کار هیجان زده است تصمیم گرفته پول هایش را جمع کند و برخی از وسایلش را خودش تهیه نماید. برای مثال کفش های اسکیت او به پایش کوچک شده و تصمیم گرفته با عیدی هایی که جمع کرده و هدیه های تولدش برای خودش یک جفت کفش اسکیت جدید تهیه نماید. به قول مادر رونیا مقرر است در نمایشگاه بعدی کتاب هایی را که بچه ها خوانده اند و دیگر به آن نیاز ندارند با هم جابه جا کنند یا به یکدیگر بفروشند. اگر هم قرار باشد کاردستی درست کنند به تعداد بیشتری باشد تا عموم بازدیدکنندگان هم بتوانند کارهای بچه ها را بخرند.

رستا عاشق نقاشی است بنابراین تصمیم گرفته کاسه های سفالی نقاشی شده را در نمایشگاه بفروشد؛ کاسه هایی که طوسی شده اند، لبه هایشان خطی از رنگ طلا دارند و کف هر کاسه استیکری از شکل های مختلف چسبانده شده است. ۱۲ پاکت را با ۱۰ هزار تومان پر کرده است و سراغ غرفه دوستانش که می رود یک پاکت می دهد و یکی از کارهای دستی را می خرد. او می خواهد پول هایی را که از فروش کاسه هایش گرفته در قلک جمع کند و آنقدر نمایشگاه برگزار کند تا پول هایش بیشتر و بیشتر شود و بتواند یک گوشی موبایل بخرد.

«مسعود بی غش دل» پدر رستا لیسانس مدیریت بازرگانی دارد و می گوید: «مهم ترین دستاورد چنین نمایشگاهی بالابردن اعتماد به نفس دخترم است. حالا رستا پول درآوردن در بازار واقعی را تجربه کرده است. این نمایشگاه نمونه کوچکی از کارآفرینی است. او از این که توانسته پول دربیاورد بسیار خوشحال است.»رونیکا می خواهد پولش را تبدیل به حساب بانکی کند و باز هم در نمایشگاه های بعدی پول دربیاورد و حتی از خاله ها و دو مادربزرگش بخواهد برای خرید کاردستی هایش به غرفه وی در نمایشگاه بعدی سر بزنند و خرید کنند.

«ریحانه دورفرد» مادر رونیکا لیسانس مهندسی صنایع گرایش تحلیل سیستم ها دارد و درباره نمایشگاه «اولین درآمد من» به ایسنا می گوید: «قرار بود این نمایشگاه اسفندماه و نزدیک عید نوروز برگزار گردد که هر بار به یک دلیل لغو شد. یا ویروس کرونا اوج می گرفت یا هوا سرد می شد. بچه ها از برگزارنشدن نمایشگاه ناراحت بودند تا این که موفق شدیم این نمایشگاه را در خرداد برگزار نماییم. بسیاری از رهگذران دوست داشتند از بچه ها خرید کنند و این نمایشگاه برایشان جذابیت داشت اما ما به بچه ها گفته بودیم فقط ۱۲ کاردستی درست کنند. هر کسی کاردستی اش را ۱۰ هزار تومان فروخت و در کل ۱۲۰ هزار تومان پول جمع کرد. برخی از بچه ها در مهدهای کودک خود نمایشگاه های مشابهی داشتند و قبلا چنین کاری را انجام داده بودند اما نه در ازای پول. رونیکا در این نمایشگاه با نخ ها و شیشه های رنگی دستبند درست کرد و من تنها کمکی که به او کردم این بود که دستبندها را گره بزنم. او وقتی که کوچک تر بود با بسته های آموزشی مختلفی که داشت کارهای مشابه را تمرین می کرد و فکر می کنم این ایده هم بنا بر همان تجربه ها به ذهنش رسیده باشد. رونیکا دوست داشت برای پذیرایی در این نمایشگاه ژله هم درست کند اما چون هوا گرم و ممکن بود ژله ها آب شود من پیشنهاد دادم از دوستانش با شکلات پذیرایی کند.»

رونیا رشیدزاده، رونیکا خوروش، روناز رشید، نینا عطاردی، رویسا محمدی، رستا بی غش دل، کاوه آهنگریان، نورا ایران منش، آریا ایران منش، گندم طاهری، رها علیزاده، شارمین میرشاهی و نیکان پرنیان فر کاردستی هایشان را در نمایشگاه «اولین درآمد من» فروختند و از این کار هیجان زده اند. حالا بچه ها طعم درآمد داشتن را چشیده اند. احساس می کنند خیلی بزرگ شده اند. پول های حاصل از کاردستی هایشان را که ۱۲۰ هزار تومان شده، دست مادرها و پدرهایشان می دهند و به سمت وسایل بازی پارک می دوند. غرق در بازی می شوند و صدای جیغ و شادی شان تمام پارک را پر می کند.

منبع:

1400/03/17
13:21:54
5.0 / 5
1690
تگهای خبر: آسم , آموزش , ارز , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP