در گفت وگو با شاپ مطرح شد

با كدام پول می خواهید اقتصاد و اشتغال را رونق دهید؟

با كدام پول می خواهید اقتصاد و اشتغال را رونق دهید؟

به گزارش شاپ یک کارشناس حوزه کار با اعلان اینکه مردم از تقابل های سیاسی و جناحی خسته شده اند و دنبال ارائه راهکاری از طرف کاندیداها برای برون رفت از وضعیت اقتصادی فعلی هستند، ابراز امیدواری کرد: در ایام آینده کاندیداها به سمت بحثهای فنی و تخصصی بروند و از کارشناسان ستادهای خود مشورت بگیرند.حمید حاج اسماعیلی در گفت و گو با ایسنا در ارزیابی مناظره اقتصادی ۷ کاندیدای ریاست جمهوری و بیان برنامه های آنها در زمینه اشتغال اظهار نمود: برخلاف اصل موضوع که مسایل اقتصادی بود بیشتر تقابلات شخصی، سیاسی و جناحی حاکم و مطرح شده بود و کاندیداها تلاش می کردند اتهاماتی را نسبت به هم مطرح کنند تا مورد توجه مردم قرار گیرند و این اصل موضوع مسایل اقتصای و راهکارهای آن که بیشتر مدنظر مردم است را تحت شعاع قرار داده بود؛ حتی بسیاری از آنها در ساعات اولیه به سوالات پاسخ نمی دادند و بیشتر عناوینی که از قبل تهیه کرده بودند مطرح می کردند.

وی با اعلان اینکه موضوعات اقتصادی جدی است، اظهار داشت: مناظره اول چندان مورد استقبال مردم قرار نگرفت چون بیشتر به دعواها و کشمشمها گذشت و نتوانست مردم را ترغیب کند که کاندیداها راهکارهای خوبی برای برون رفت از وضعیت اقتصادی کشور دارند.

این کارشناس حوزه کار افزود: انتظار این بود که برنامه جدی درباب مباحث و مسایل اقتصادی همچون اشتغال مطرح شود ولی بیشتر اعلام می کردند که این مشکل وجود دارد و ما حلش می نماییم اما حل کردن مطالبی مثل اقتصاد و اشتغال از چه طریقی و با کدام پول و منابع؟ منابعش مهمست چون کشور الان گرفتار کمبود منابع است پس امیدواریم در مراحل بعدی و دو مناظره دیگر که ممکنست موضوعش اقتصادی نباشد و بیشتر مسایل سیاسی و اجتماعی است یا در بیانیه ها و اطلاعیه ها و اصول و راهکارها و برنامه هایی که منتشر خواهند کرد به این مساله با اولویت اقتصادی اشاره کنند.

حاج اسماعیلی اشاره کرد: از نظر من این که وعده بدهیم یارانه ها بیشتر می شود و افراد جدیدتری مثل زنان را وارد عرصه یارانه بگیری می نماییم، تجربه شده حرفهای موثری نیست و کمک نمی نماید. ما باید برای مسایل اقتصادی کشور ساختارها را اصلاح نماییم چون ساختارها و زیرساختهای اقتصادی حالا گرفتار لطمه و مشکل شده و باید آنها را اصلاح کرد.

وی با انتقاد از نبود برنامه مشخص از طرف کاندیداها برای تجمیع و کنترل نقدینگی ها اظهار نمود: متاسفانه راه حل جدی در مورد تورم و کنترل نقدینگی از طرف کاندیداها مطرح نشد. هم اکنون بخش بزرگی از نقدینگی کشور در قالب دارایی هایی مثل ملک، زمین و کالاهای سرمایه ای وجود دارد که کاندیداها اشاره نکردند چطور می خواهند این نقدینگی را تبدیل کنند و به سمت تولید ببرند یا کدام بخش اقتصادی را فعال کنند.

به گفته این کارشناس اقتصادی، موضوع صادرات نیز همچون مباحثی بود که جای آن در برنامه های کاندیداها خالی بود و اشاره نشد که بازارهای منطقه و دورتر برای کشاورزان مهیا می شود تا کشاورزی با قوت ادامه پیدا کند.

وی در عین حال در پاسخ به این پرسش که عملکرد کدام کاندیدا را در بیان مسایل اقتصادی و اشتغال بهتر ارزیابی می کند؟ اظهار نمود: آنهایی که مواضع دولت فعلی را بیان می کردند واضح تر گفتند گرفتار مشکل هستیم و این واقع بینانه تر بود. این که راهکاری نداشته باشیم ولی درعین حال قبول نماییم که امکانات و ابزار لازم را برای حمایت صحیح نداریم قابل قبول تر بود.

حاج اسماعیلی اضافه کرد: آقای همتی که در دو سال قبل در مسند کار بوده اعلام نمود که مجموع درآمدهای ارزی باک مرکزی از ۴۵ میلیارد دلار در سال به متوسط ۹ میلیارد دلار در دو سال قبل کاهش یافته است. این نشان میدهد که امکانات و سرمایه کافی را برای طرح ها و برنامه ها در دست نداریم و معنایش این است که کسانی که می گویند درصدد بهبود شرایط هستند و با برجام مخالفت می کنند چطور می خواهند از منابع و سرمایه های داخلی برای بهبود شرایط اقتصادی استفاده کنند؟

وی افزود: البته آقای همتی اشاره نمود که تلاش می کند در بخش تحریم ها گشایشی اتفاق بیفتد و سپرده های کشور از خارج برگردد. هرچند که مخالفینی وجود دارد و ما هم خوشبین نیستیم که آمریکایی ها به سبب عنادی که با کشور ما دارند اجازه بدهند سرمایه های ما به کشور برگردد اما در کوتاه مدت راهی جز این وجود ندارد که سرمایه هایمان را در دنیا آزاد نماییم و قسمتی از طرح ها و برنامه های زیرساختی را برای پشتیبانی از مردم و کنترل شرایط تورمی در کشور ارتقا بدهیم.

این کارشناس اقتصادی با اعلان اینکه برای تقویت اقتصاد باید راهکارهای منطقی و آدرس منابعی که مورد نیاز است، ارائه بدهیم، اظهار داشت: این که بگوییم اقتصاد را رونق می دهیم کافی نیست باید بگوییم چطور و از کدام منابع داخلی می خواهیم این برنامه را محقق کنیم؟ متاسفانه در راهکارها چنین چیزی دیده نشد پس این که وعده بدهیم و مردم را تحریک نماییم که یارانه ها را بیشتر می نماییم و چون به زنان توجه نشده آنها را به کار می گیریم بیشتر جنبه تبلیغی داشت و بر خلاف آنچه انتظار می رفت پس از چهار دهه در کشور هنوز نمی توانیم با مردم فنی و تخصصی صحبت نماییم و در رقابتهای انتخاباتی، جو سیاسی، احساسی، تبلیغی و تقابل حاکم است.

حاج اسماعیلی ابراز امیدواری کرد: در ایام آینده کاندیداها به سمت بحثهای فنی و تخصصی بروند و از کارشناسان ستادهای خود مشورت بگیرند.

وی با اعلان اینکه موضوع بیکاری مقوله ای جدی است و هیچ یک از کاندیداها اشاره نکردند که چطور می توانند ظرفیتهای اشتغال را بالا برند، اضافه کرد: یکی از اشکالات ما در زمینه اقتصاد این است که باید ظرفیتهای اشتغال را افزایش بدهیم و کسب وکار را توسعه دهیم. کاندیداها می توانستند مشخصا اعلام کنند که برای کدام یک از بخشهای کشاورزی، صنعت، خدمات و گردشگری برنامه دارند و در کدام بخش ظرفیتهای اشتغال را افزایش می دهند؟

به گفته این کارشناس حوزه کار، هم اکنون در زمینه کسب وکار مشکل داریم و این مساله به شدت مورد توجه خانواده ها است چون ناهنجاری های اجتماعی زیادی به همراه داشته است ولی متاسفانه کاندیداها بجای پرداختن به چنین مسایلی به سمت تقابل های سیاسی رفتند در صورتیکه مردم از این موضوعات خسته شده اند.

منبع:

1400/03/17
12:25:37
5.0 / 5
1407
تگهای خبر: ارز , بازار , برند , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳