افزایش مبلغ یارانه دستمزد در سال ۱۴۰۰

افزایش مبلغ یارانه دستمزد در سال ۱۴۰۰

شاپ: گزارش عملکرد اجرای طرح یارانه دستمزد نشان میدهد که تا حالا بیش از 33 هزار نفر از این طرح استقبال و ثبت نام کرده اند و استان خوزستان پیشتاز بیشترین تعداد ثبت نام شونده و قرارداد جذب نیروی کار بوده است.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، طرح یارانه دستمزد همچون سیاستها و برنامه های اثرگذار دولت در زمینه اشتغال بشمار می رود که بمنظور حفظ اشتغال در استان های دارای آمار بالای بیکاری و در جهت پشتیبانی از نیروی کار شغلی اولی و کارفرمایان بنگاهها توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اجرا درآمده است.

به سبب این طرح، در صورت جذب نیروی کار شغل اولی در بنگاه اقتصادی ۳۰ درصد مبلغ دستمزد نیروی کار بصورت یارانه از جانب دولت به مدت یک سال به کارفرما پرداخت می شود.

مطابق آخرین آمار عملکرد اجرای طرح یارانه دستمزد تا امروز ۳۳ هزار و ۵۲۶ نفر داوطلب در این طرح ثبت نام کرده اند که از این تعداد ۲۶ هزار و ۶۶۴ شغل اولی قرارداد کار بسته و جذب بنگاه شده اند؛ ۵۹۷۳ کارفرما هم از طرح استقبال و مبادرت به جذب نیروی شغل اولی کرده اند.

بررسی جغرافیایی میزان استقبال از این طرح نشان میدهد که استان خوزستان با ثبت بیشترین تعداد داوطلب و کارفرما و قرارداد منعقده پیشتاز این طرح بوده و خراسان شمالی، پایین ترین میزان استقبال کارفرمایان و جویندگان کار را به خود مختص کرده است.به منظور بهره مندی از مزایای طرح لازم است جویندگان کار مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر داشته باشند و سن آنها از ۳۷ سال تمام بیشتر نباشد. شرط سنی برای زنان سرپرست خانوار جوینده کار نیز تا سقف ۴۵ سال تعیین شده است.

متقاضیان و کارفرمایان در صورت تمایل می توانند برای ثبت نام در این طرح به سامانه https: //pyd.mcls.gov.ir مراجعه کنند.

وزارت کار به دنبال شیوع ویروس کرونا در کشور، با اصلاح دستورالعمل طرح پرداخت یارانه دستمزد، اجرای این طرح را با اولویت مناطق کم برخوردار از اشـتغال و بنگاههای به شدت لطمه دیده از ویروس کرونا و فعال در یکی از ۱۴ رسته مصوب شده، در دستور کار قرار داد به نحوی که تمام شهرستانهای تابعه استان های مشمول طرح باتوجه به وضعیت بحرانی کشور در اثر شـیوع بیمـاری کرونـا، تحت پوشش طرح قرار گرفتند.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، کارشناسان معتقدند اجرای "طرح یارانه دستمزد" سبب گشوده شدن روزنه اشتغال و بازار کار در استان های محروم و کم برخوردار از اشتغال می شود. در صورت جذب نیروی کار از طرف کارفرما، به مدت یکسال یک سوم دستمزد مصوب شورای عالی کار بعنوان یارانه دستمزد به وی پرداخت می شود که باتوجه به تصویب افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد ۱۴۰۰، مبلغ یارانه دستمزد برای نیروهای کار جذب شده امسال رقمی در حدود ۹۰۰ هزار تومان خواهد بود.

منبع:

1400/03/13
23:32:05
5.0 / 5
1342
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP