از اواخر سال گذشته تاكنون؛

بازار مسكن به تعادل رسیده است

بازار مسكن به تعادل رسیده است

به گزارش شاپ رییس انجمن انبوه سازان مسکن اظهار داشت: بازار مسکن در شش ماه گذشته عکس العمل کاذبی داشته اما از اواخر سال قبل تاکنون، این بازار مبنای منطقی و آرامش نسبی به خود گرفته است.به گزارش خبرگزار، مهر به نقل از رادیو گفتگو، مجتبی بیگدلی، رییس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان با اشاره به وضع نامطلوب اقتصاد اظهار داشت: موتور پیشران هر اقتصادی، صنعت مسکن و ساختمان است که متأسفانه به سبب برخی بی کفایتی ها، هفت سال در این عرصه کم کاری بزرگی در این عرصه شد و منجر به تعطیلی آن شد.
بیگدلی با اعلان اینکه باتوجه به حجم ترکیب جمعیتی جوان، محکوم به تولید بودیم اذعان کرد: مسکن فرآیند تولید و نرم افزاری دارد که متولی آن انبوه ساز است و۱۲۰۰ گروه شغلی با موتور پیشران مسکن به گردش در می آید.
وی ۷۰ درصد اشتغال کشور را مربوط به بخش مسکن دانست و اشاره کرد: باتوجه به علم اقتصاد که پایین آمدن عرضه، تقاضا را بالا می برد و طرح های خوب بانک مسکن در چند ماه اخیر، اقداماتی انجام شده است.
بیگدلی اظهار داشت: ما حاضریم سالی بین یک تا یک و نیم میلیون مسکن را عملیاتی نماییم که کمتر از دو ماه تجهیز کارگاه آن طول می کشد و باتوجه به آنکه قسمت بزرگی از مجوزها در اختیار دولت می باشد، اما شاهد می باشیم که سازمان ها و ارگان هایی که در پایین آوردن قیمت مسکن دخیل اند، هر روز قیمت آنرا بالا می برند و دولت باید دراین زمینه با دادن یارانه، تولید کننده را حمایت کند تا بازار با ورودی متناسب با تقاضا مواجه شود.
رئیس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور اشاره کرد: بازار مسکن باتوجه به بازار ارز بصورت حبابی، در شش ماه گذشته عکس العمل کاذبی داشت اما از اواخر سال قبل تا الان می توان گفت این بازار مبنای منطقی و تعادل و آرامش نسبی به خود گرفته است.
وی در مورد طرح مالیات بر عایدی سرمایه تشریح کرد: در این طرح برای دلالان آن مقدار از سرمایه که بصورت کاذب حاصل شده مالیات در نظر گرفته شده است اما در این قانون آن طور که باید از تولید کننده حمایت نکرده و همین طور دولت نیز از تولید پایدار مسکن حمایتی ندارد.
بیگدلی اذعان کرد: در یک سال قبل مصالح ساختمانی تا ۳۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است در صورتیکه تمام کشورهای درحال توسعه برای صنعت ساختمان یارانه و تضمین قیمت می دهند اما دولت دراین زمینه به هیچ عنوان عملکرد مطلوبی نداشته و بازار پریشانی داریم.


منبع:

1400/03/12
22:49:30
5.0 / 5
1483
تگهای خبر: آرامش , ارز , بازار , برند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP