در گفت وگو با شاپ مطرح شد

جذب سرمایه گذار خارجی اولویت رییس جمهور آینده

جذب سرمایه گذار خارجی اولویت رییس جمهور آینده

شاپ: یک کارشناس حوزه کار با اشاره به راه حل جذب فارغ التحصیلان به بازار کار، جذب سرمایه های خارجی در چهار سال آینده را از اولویتهای مهم رییس جمهور منتخب مردم دانست.حمید حاج اسماعیلی در گفت و گو با ایسنا بر ضرورت توسعه سرمایه گذاری خارجی در دولت آینده تاکید و اظهار نمود: در چهار سال آینده باید به سمت جذب سرمایه های خارجی برویم و رییس جمهور منتخب به دنبال فاینانس خارجی برای طرح های بزرگ در کشور باشد. از طرفی لازم است که منابع داخلی را هم به سمت و سوی اشتغال سوق دهیم چونکه اشتغال یک موضوع بسیار مهم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است و تبعات مسایل اقتصادی را به سرعت در عرصه اجتماعی می بینیم.

وی افزود: بیشتر ناهنجاری هایی که در جامعه پدیدار شده ناشی از مشکلات اقتصادی، تورم و گرانی است که گریبانگیر خانواده ها شده است. جوانی که شغل نداشته باشد مطمئنا به سمت کارهای خلاف کشیده می شود تا از آن کسب درآمد کند. سرقت از منازل و گوشی تلفن همراه به یک پدیده نگران کننده در عرصه اجتماع تبدیل گشته است پس توجه به موضوع اشتغال، یک اصل مهم و حیاتی در وضعیت حاضر است و در چهار سال آینده باید برای آن برنامه جدی داشته باشیم.

این کارشناس حوزه کار حرکت به سمت اقتصاد تولید محور را مدنظر قرارداد و اظهار داشت: اشتغال در بخش خدمات، ثبات و پایداری لازم را ندارد و شوکهایی مثل کرونا می تواند آنرا به سرعت تحت تاثیر قرار بدهد بدین سبب نیازمند راهکارهایی هستیم که پایین ترین میزان لطمه پذیری را متوجه اقتصاد کند.

حاج اسماعیلی درعین حال بهترین راه حل برای جذب فارغ التحصیلان به بازار کار را استفاده از ظرفیت تشکل های تعاونی دانست و افزود: دولت آینده باید از تعاونی ها و ظرفیت آنها در تمام بخشها استفاده نماید. هم اکنون نرخ بیکاری فارغ التحصیلان بالای ۴۵ درصد است و می توانیم فارغ التحصیلان دانشگاهی را به عرصه کارهای تعاونی و شرکتهای دانش بنیان وارد نماییم تا از این طریق شرکتهای توزیعی و تولیدی تشکیل دهند، تولید را در کشور راه اندازی و سرمایه جذب کنند و به درآمدزایی و اشتغالزایی در جامعه کمک کنند.

به گفته این کارشناس حوزه کار، دولت برمبنای شرایطی که امسال در بودجه دارد، باید سهام و اوراق بفروشد و قسمتی از دارایی هایش را واگذار کند؛ پس سفارش می شود که در بحث واگذاری ها و اشتغال در چهار سال آینده به سمت و سویی برویم که امکانات و شرکتهای دولت به تعاونی ها واگذار شود. اگر تعاونی ها هدف رییس جمهور آینده باشند هم سبب توسعه و تقویت تشکل های تعاونی شده و هم به حفظ اشتغال و ایجاد ظرفیتهای گسترده در این بخش منجر خواهد شد.

منبع:

1400/03/11
10:32:22
5.0 / 5
1597
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP