گزارش شاپ؛

خروج تدریجی خانه اولی ها از بازار مسكن

خروج تدریجی خانه اولی ها از بازار مسكن

شاپ: بااینکه بازار مسکن در ایام اخیر با ثبات نسبی و کاهش حداقلی قیمت ها روبه رو شده، اما همچنان به سبب فاحش بودن فاصله قدرت خرید خانوارها با قیمت مسکن، نقش خانه اولی ها در بازار کمرنگ است.به گزارش شاپ به نقل از مهر، بااینکه گزارش فروردین ماه امسال بانک مرکزی نشان میدهد که بازار مسکن در ماه نخست سال با رکود شدید مواجه بود و حتی بررسی های میدانی نیز حاکی از تداوم این رکود در نیمه نخست اردیبهشت ماه بود، اما با بازگشایی دفاتر مشاوران املاک در دو هفته گذشته و پریدن فنر تقاضای انباشته خرید مسکن که در یک ماه و نیم بسته بودن دفاتر مشاوران املاک و کاهش نسبی قیمت ها، سبب هدایت مجدد تقاضاهای مسکوت مانده برخی خانوارها از ماه های گذشته به بازار مسکن شد، رونق نسبی در این بازار به چشم می خورد.
بررسی های میدانی نشان میدهد بازار مسکن توانسته با فروکش کردن هر چند اندک قیمت ها و رسیدن به ثبات نسبی، به تکاپوی جدید برسد؛ البته هم اکنون بزرگترین مشکل در بازار مسکن به خانه اولی ها برمی گردد که همچنان قدرت خرید خانوار به شدت از قیمت ها فاصله دارد.
موضوعی که بگفته برخی مشاوران املاک سبب شده بیشتر بازیگران بازار مسکن را متقاضیان تبدیل به احسن کردن مالکان واحدهای مسکونی تشکیل بدهند.
نقش کمرنگ خانه اولی ها در بازار مسکن
تعدادی از مشاوران املاک به خبرنگار مهر درباره افزایش تهاتر و تعویض با ملک دیگر اظهار داشت: تعدادی از کسانی که در دو هفته اخیر وارد بازار مسکن شده اند، باتوجه به ثبات نسبی در قیمت مسکن و خودرو، به دنبال اجرای پیشنهاد تهاتر ملک و خودروی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومانی خود با یک واحد مسکونی بزرگ تر، با سن کمتر، با امکانات بهتر یا در محله های جذاب تر هستند.
یکی از مشاوران املاک می گوید: مالک واحد مسکونی نوساز ۷۶ متری در کارگر جنوبی و یک دستگاه خودروی صفر حدوداً ۴۰۰ میلیون تومانی، تقاضای تهاتر با واحد مسکونی ۲۰ سال ساخت در ستارخان را دارد.
همچنین یکی دیگر از مشاوران املاک نیز به خبرنگار مهر اظهار داشت: مالک واحد مسکن مهر ۹۷ متری تازه تحویل گرفته در فاز ۱۱ پردیس و یک دستگاه دنا پلاس صفر حاضر به تهاتر دارایی های خود با یک واحد مسکونی ۶۵ متری در منطقه پیروزی است. ضمن این که وام مسکن زوجین هم دریافت کرده و همراه با رقم ۴۰۰ میلیون تومان ودیعه رهن کامل این واحد مسکونی، آنرا به فروشنده پرداخت می کند
از بازار اوراق تسهیلات مسکن چه خبر؟
به گزارش شاپ به نقل از مهر، قیمت اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در معاملات روز گذشته چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت فرابورس با اندکی کاهش به کانال ۵۰ هزار تومان بازگشت و میانگین قیمت بیشتر نمادهای معاملاتی زیر مجموعه گروه اوراق تسهیلات مسکن در دامنه قیمتی ۵۷ تا ۵۹ هزار تومان خرید و فروش می شد. این در حالیست که در ایام ابتدایی هفته جاری، قیمت بیشتر نمادهای وابسته به این اوراق در دامنه ۶۰ تا ۶۲ هزار تومان خرید و فروش می شد.
همچنین نماد معاملاتی تسه ۹۹۱۲ (اوراق مسکن اسفند ۹۹) با حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ برگه، جزو نمادهای پرفروش بود و میانگین قیمت این نماد نیز در معاملات روز گذشته (چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت) ۵۸ هزار و ۹۹۶ تومان برآورد شد.
نماد تسه ۰۰۰۱ (اوراق مسکن فروردین امسال) نیز با تعداد فروش ۱۵ هزار و ۵۰۰ برگه و متوسط قیمت ۵۹ هزار و ۶۸۰ تومان از دیگر نمادهای پُرمعامله روز گذشته بوده است. سایر نمادها در تعداد اوراق کمتر از دو هزار برگه معامله شده است.
یکی دیگر از بیشترین تعداد معاملات روز گذشته با حدود ۸ هزار برگه به اوراق تسه ۹۹۰۸ (اوراق مسکن آبان ۹۹) اختصاص داشت که با میانگین قیمت ۵۸ هزار و ۶۰۴ تومان بفروش رسید.
وام مسکن چند؟
بنابراین با احتساب متوسط هر برگه تسهیلات مسکن ۵۹ هزار تومان، متقاضیان خرید این اوراق برای دریافت تسهیلات مسکن فردی ۱۴۰ میلیون تومانی، باید ۲۸۰ برگه و با قیمت نهایی ۱۶ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان پرداخت کنند.
همچنین آن دسته از خانوارهایی که قصد دریافت وام خرید مسکن زوجین تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان را دارند می بایست ۴۸۰ برگه تسهیلات مسکن از بازار سرمایه به قیمت ۲۸ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان خریداری کنند.


منبع:

1400/02/31
15:06:36
5.0 / 5
1187
تگهای خبر: بازار , دستگاه , رنگ , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP