حق مسكن كارگران در سه سال قبل چقدر شد؟

حق مسكن كارگران در سه سال قبل چقدر شد؟

در صورتیکه حق مسکن کارگران در در طول بیست سال قبل تنها 5 نوبت بالا رفته طی چند سال اخیر 400 درصد رشد داشته است.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، اواخر هفته گذشته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تصویب افزایش کمک هزینه مسکن کارگران در هیات وزیران خبر داد؛ هرچند که خیلی از مقامات و فعالان کارگری امیدوار بودند که خبر تصویب افزایش حق مسکن در هفته کارگر به جامعه کارگری داده شود اما مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار، تصویب این مصوبه در ایام پایانی ماه مبارک رمضان را پیام نویدبخش و عیدانه خوبی برای جامعه کار و تولید کشور عنوان می کند.

پیشنهاد افزایش حق مسکن کارگران در دویست و نود و هفتمین نشست شورای عالی کار عنوان شد و اعضای شورا ضمن تصویب افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ با افزایش ۱۵۰ هزار تومانی مبلغ کمک هزینه مسکن موافقت کردند.

بخش مربوط به کمک هزینه مسکن تنها مولفه بسته مزدی کارگران بشمار می رود که به تنهایی قابلیت اجرا ندارد و منوط به تایید هیات وزیران است؛ به همین دلیل وزیر کار، متن پیشنهادی مصوبه شورای عالی کار را جهت اجرا از فروردین ۱۴۰۰ با قید فوریت به هیات دولت ارائه کرد و تصویب آنرا خواهان شد.

پیش از این حق مسکن کارگران ۳۰۰ هزار تومان بود که با پیگیری های مضاعف وزیر کار و باتوجه به تصویب مصوبه در هیات وزیران به ۴۵۰ هزار تومان افزایش یافت تا از فروردین ماه امسال در فیش حقوقی کارگران مشمول قانون کار لحاظ شود.

حق مسکن کارگران در سال قبل با پیشنهاد شورای عالی کار از مبلغ ۱۰۰ هزار تومان سال ۹۸ به ۳۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد و به صورتی سه برابری شد!

شورای عالی کار هفدهم خرداد ماه سال ۱۳۹۹ در دویست و نود و دومین نشست خود پیشنهاد افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران را با موافقت اعضا به تصویب رساند؛ این در حالی بود که تا پیش از سال ۱۳۹۸ حق مسکن کارگران تنها ۴۰ هزار تومان بود که تصمیم شورای عالی کار در بهمن ماه ۱۳۹۷ موجب شد تا حق مسکن ناچیز ۴۰ هزار تومانی بعد از ۵ سال با ۶۰ هزار تومان افزایش به ۱۰۰ هزار تومان برسد.

آنطور که کوروش یزدان ـ مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید: از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۹۷ بطور متوسط هر ۴ سال یکبار، مبلغ کمک هزینه مسکن افزایش داشته که آخرین رقم مصوب و لازم الاجرای آن برخلاف افزایش تورم تا سال ۱۳۹۷ به رقم ۴۰۰ هزار ریال رسید.

او با اشاره به افزایش ۱۵۰ درصدی کمک هزینه مسکن کارگران در سال ۱۳۹۷ می افزاید: از سال ۱۳۹۷ تا سال ۱۴۰۰ مبلغ کمک هزینه مسکن از ماهانه ۴۰۰ هزار ریال در سال ۱۳۹۷ با ۱۵۰ درصد افزایش به یک میلیون ریال ماهانه در سال ۱۳۹۸ رسید و به همین ترتیب مبلغ کمک هزینه مسکن با ۲۰۰ درصد افزایش به سه میلیون ریال ماهانه در سال ۱۳۹۹ و در سال ۱۴۰۰ با ۵۰ درصد رشد به چهار میلیون و پانصد هزار ریال ماهانه افزایش یافت.یزدان با اعلان اینکه طی سه سال اخیر کمک هزینه مسکن در مجموع ۴۰۰ درصد افزایش داشته است، این مساله را بیان کننده همدلی و نگاه کارشناسی نمایندگان دولت و شرکای اجتماعی در شورای عالی کار بمنظور افزایش سطح درآمد و توجه به معیشت کارگران می داند.

در حال حاضر مسکن و اجاره بها بیش از دو سوم دریافتی کارگران را می بلعد و بخش اعظمی از حقوق کارگران صرف هزینه های مسکن و اجاره بها می شود.

درحال حاضر مسکن و اجاره بها بیش از دوسوم دریافتی کارگران را می بلعد و بخش اعظمی از حقوق و دستمزد کارگران صرف هزینه های مسکن و اجاره بها می شود.

بسیاری از کارشناسان معتقدند مبلغ حق مسکن پاسخگوی هزینه های سنگین اجاره بهای کارگران نیست و فعالان کارگری آنرا برای اجاره حتی یک اتاق هم کافی نمی دانند، حتی معاون روابط کار وزارت کار نیز اذعان دارد که این مبلغ، مشکل مسکن و اجاره بهای کارگران را در این شرایط برطرف نمی کند ولی می گوید این مبلغ تنها کمک هزینه مسکن بشمار می رود که در سه سال قبل با نگاه ویژه دولت در برای کمک به معیشت کارگران بالا رفته و در مقایسه با پیش از سال ۱۳۹۸ که رقم ناچیزی به شمار می رفت، افزایش قابل توجهی داشته است.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، برمبنای اعلام وزارت کار، کمک هزینه مسکن کارگران از سال ۱۳۹۷ تا حالا ۱۵۰ درصد افزایش داشته و از ۴۰ هزار تومان در سال ۹۷ به ۱۰۰ هزار تومان در سال ۹۸ رسیده است.

در طول بیست سال اخیر و از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۹۷ مبلغ حق مسکن کارگران تنها ۵ نوبت افزایش را تجربه کرده است این در حالیست که طی سه سال قبل در دولت تدبیر و امید ۴۰۰ درصد رشد داشته است.
1400/02/25
20:33:00
5.0 / 5
1079
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP