سایپا شاهین ایمن ترین خودروی ایران از مگا پلتفرم SP۱۰۰

سایپا شاهین ایمن ترین خودروی ایران از مگا پلتفرم SP۱۰۰

شاپ: افزایش ایمنی خودرو های تولید داخل همیشه یکی از مسائل مهم صنعت خودروسازی در دهه اخیر بوده است و در این میان سایپا توانسته است با معرفی شاهین، یکی از ایمن ترین خودرو ها را به بازار عرضه نماید.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر به نقل از سایپا، سالهای متمادی است که مبحث ایمنی خودرو های تولید داخل تبدیل به پاشنه آشیل صنعت خودروسازی و دستاویزی برای تخریب این صنعت حیاتی کشور شده است.
تولید پراید در سایپا را باید بعنوان پرچمدار این ضعف در ایمنی خودرو های تولید داخل بدانیم که در سالهای قبل همیشه دستاوردهای سایپا را تحت تاثیر خود قرار داده بود. حواشی پراید آنچنان بر کارهای سایپا در صنعت خودرو سایه افکنده بود که اقدامات سایپا در صنعت خودرو کمتر به چشم می آمد و چه چیز بهتر از توقف تولید پراید می توانست سایپا را وارد عصر جدید کند؟
سایپا در عصر پساپراید و اندک زمانی که از این دوره جدید گذشته، توانسته به لطف خلاصی از حواشی به مسیر خود ادامه دهد و سایپا شاهین نمادی از ورود سایپا به عصر پساپراید و تبدیل شدن به یک خودروساز واقعی است.
در مورد سایپا شاهین و مگا پلتفرم SP۱۰۰ موارد بسیاری برای نوشتن وجود دارد اما آنچه برای ما از اهمیت بالایی برخوردارست و در صنعت خودروسازی ایران یک گام بلند رو به جلو شمرده می شود، بحث ایمنی بالای این خودرو است.
سایپا شاهین در صنعت خودرو ایران و ایمنی خودرو های تولید داخل ما را با مقوله ای که کمتر در ایران دیده شده آشنا کرد هر چند که این امر در صنعت خودروی جهان تبدیل به یک رویه روتین شده است. انتشار فیلم هایی از نتایج تست در مراکز اروپایی تست خودرو همان مقوله ای است که ما از خودروسازان داخلی کمتر دیده ایم و سایپا برای نخستین بار در دو نوبت مبادرت به انتشار ویدئوهایی از نتایج تست شاهین کرده است.
هر چند در ایران مراکزی نظیر سازمان بازرسی کیفیت و استاندارد ایران مبادرت به رتبه بندی خودرو ها از نظر کیفی و انتشار گزارش های آن در بازه های ماهانه و سالانه می کند اما آنچه در خودروسازان داخلی ملاک عمل قرار می گیرد، نتایج تست های تصادف در خارج از کشور است که برمبنای مستندات، سایپا شاهین از موفق ترین خودرو های تولید داخل دراین زمینه است.
سایپا در سال ۹۹ و در دو نوبت مبادرت به انتشار ویدئوهایی از نتایج تست تصادف شاهین در مراکز اروپایی کرد که این نتایج فراتر از حد انتظار ما از خودرو های تولید داخل بوده است.
تست تصادف ECE R۹۵
تست تصادف و تأییدیه ECE R۹۵ یکی از شش جز اصلی برای ستاندن مجوز فروش خودرو در اتحادیه اروپاست.
تست تصادف ECE R۹۵ به اینگونه اجرا می شود که خودروی مورد نظر ثابت است و جسمی متحرک به جرم ۹۵۰ کیلوگرم (MDB EEVC=۹۵۰Kg) با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت با زاویه ۹۰ درجه ای به بخش کناری خودرو برخورد می کند. این تست، که Side Impact Test هم نام دارد، سلامت راننده (ES-۲) را مورد بررسی قرار می دهد و با درنظر گرفتن برخی پارامترها بر روی خودرو و همین طور بررسی سازه بعد از تصادف، اعتبارنامه ECE R۹۵ به آن خودرو اعطا می شود.
حفظ تعادل هنگام ضربه، عدم شکست نقاط جوش و اتصال ستون ها، ثبات ستون افقی و سازه سقف، حفظ سلامت کامل ستون A و C، مهار صحیح نیروی وارد در نقطه R، امکان باز شدن درها بعد از تصادف، سلامت سازه ضربه گیر داخل درها و جلوگیری از وارد شدن نیروی حداکثری به پا و پهلوی سرنشین، عدم شکست ستون افقی پایینی و… باعث شده شاهین حتی بدون داشتن کیسه های هوای کناری و پرده ای، استاندارد ارتقا یافته ECE R۹۵ را به دست آورد و به این ترتیب، در جایگاه ایمن ترین خودروی ملی قرار بگیرد.
آزمون عملکرد سیستم ایربگ
ویدئوی آزمون عملکرد سیستم ایربگ نیز با انتشار از طرف سایپا توانست مشتریان ایرانی را با حقوق طبیعی خود که همان آگاهی از نتایج تست خودرو است آشنا کند. در این ویدئو که از آزمایش توسعه و عملکرد کیسه های هوا (ایربگ) خودرو شاهین حکایت دارد، لحظه برخورد خودرو به مانع و عملکرد کیسه های هوا برای حفظ سلامتی سرنشین به نمایش درآمده است.
یکی از اصلی ترین تست های الزامی از سال ۲۰۱۸، تست نهایی کیسه های هوا در وضعیت بازشو بر روی خودرو و تصادف است. در این روش کیسه های هوای SRS و SRP مورد بررسی دقیق تری قرار می گیرند و میزان بازشدن، جهت بازشدن، انحراف از مسیر ضربه، محل برخورد با سرنشین و سطح تأثیرگذاری در استانداردهای مختلف بررسی می شود.
سایپا شاهین بعنوان یک خودروی تولید داخل با بیشترین درصد داخلی سازی برمبنای نتایج تست های تصادف و گزارش های شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، یکی از ایمن ترین خودرو های ایرانی است. سایپا با تولید شاهین نه فقط مشتریان را با یک محصول ایمن و استاندارد آشنا کرده است بلکه با انتشار ویدئوهایی از نتایج تست تصادف این خودرو، با یک تیر دو نشان را زده است.
سایپا با انتشار این ویدیوها هم ایمنی محصولات خودرا به رخ رقبا کشیده است هم برای نخستین بار ویدیو های نتایج این تست را رسانه ای کرده است. اقدامی که امیداریم همچنان ادامه داشته باشد و شاهد انتشار سایر ویدیوها از نتایج تست های دیگر خودرو از طرف سایپا باشیم.


منبع:

1400/02/21
10:36:35
5.0 / 5
1308
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
شاپ SHAAP