در گفت وگو با شاپ مطرح شد

عده ای با تعطیلی كارخانه ها سودای برج سازی دارند!

عده ای با تعطیلی كارخانه ها سودای برج سازی دارند!

به گزارش شاپ رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با اشاره به هشدار مقام معظم رهبری به کسانی که کارخانه ها را به تعطیلی کشانده و کارگران را بیکار می کنند، نظارت قوای سه گانه بر واگذاری کارخانه ها و شرکتها را خواهان شد و اظهار داشت: نباید اجازه دهیم یک عده به بهانه فرار مالیاتی یا ناتوانی در تولید، کارخانه را به ورشکستگی بکشانند و زمین کارخانه را به برج تبدیل کنند.فتح اله بیات در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر نظارت بر روند واگذاری بنگاهها و جلوگیری از تعطیلی کارخانه ها اظهار نمود: از سال های قبل شاهد این اتفاق تلخ بودیم که خیلی از کارخانه هایی که در شهرها یا نزدیک شهرها بودند یا به لحاظ جغرافیایی در محیط مناسبی قرار داشتند و زمین آن رشد خوبی داشت به بهانه جابجایی و انتقال، توسط کارفرمایان خود به تعطیلی کشیده می شدند و کارگران را بیکار می کردند و بسیاری از شغل ها را از بین می بردند و با این کار سبب به هم زدن معادلات بازار اشتغال و نیروهای کار شدند.

وی با اشاره به هشدار مقام معظم رهبری به کسانی که سبب تعطیلی کارخانه و ضربه به تولید کشور شده اند، اظهار داشت: متاسفانه گاهی شاهد می باشیم که صاحبان بنگاهها به بهانه اینکه کارخانه توان تولید یا تامین مواد اولیه ندارند یا به بیمه و دارایی بدهکارند کارخانه را ورشکسته اعلام می کنند و وامی که می گیرند بموقع پرداخت نمی کنند تا از این طریق از زیر بار بدهی به دارایی و بیمه فرار کنند. از دیگر مواردی که در بحث تعطیلی کارخانه ها وجود دارد این است که صاحب آن به بهانه ترقی زمین با عده ای بساز بفروش تبانی می کند تا جای کارخانه را به برج تبدیل کند و سودای برج سازی در ذهن می پروراند در صورتیکه دود این کار به چشم کارگر و تولید داخل می رود.

بیات با تاکید بر نظارت بر کارخانه ها و شرکتها به ویژه کارخانه های واگذار شده اظهار نمود: معتقدم باید تحقیق بیشتری درباب کارخانه هایی که واگذار می شوند صورت گیرد و هر سه قوه شامل مجریه، قضاییه و مجلس دراین زمینه ورود کنند و اجازه ندهند که هر کارخانه و شرکتی بسادگی نیروهای کار خودرا تعدیل و اخراج کند.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی از شرکت " هفت تپه" بعنوان یکی از نمونه های واگذاری غلط یاد کرد و اظهار داشت: درست است که با رأی دادگاه، هفت تپه به بیت المال برگشت ولی به چه بهایی و با چه فرایندی؟ جز این که ماهها کارگران حقوق و دستمزد معوقه داشتند و از نظر روحی لطمه دیدند و خط تولید ماهها تعطیل شد و بگیر و ببند و آن اتفاقات تلخ رقم خورد؟ از قوه قضاییه در بازگشت کارخانه به بیت المال بسیار تشکر می نماییم و انتظار داریم که از همان ابتدای واگذاری، بنگاهها مورد رصد و پیگیری قرار گیرند و نظارت بر آنها اعمال شود تا چنین اتفاقاتی را دیگر شاهد نباشیم.

وی درعین حال با تشکر از مقام معظم رهبری در بیان دغدغه های جامعه کارگری خصوصاً در بحث امنیت شغلی و مهارت آموزی کارگران اظهار داشت: صرفنظر از اینکه داشتن مهارت و تخصص در نیروی کار سبب افزایش کیفیت کار می شود نباید با نیروی تحصیلکرده و کارآزموده و با سابقه قرارداد موقت ببندیم. متاسفانه در بعضی مجموعه ها می بینیم که به سبب نبود امنیت شغلی، با کارگری که مهارت و تجربه و سابقه کار دارد قرارداد موقت بسته شده و به نیروی کار تحصیلکرده و دوره دیده حق و حقوقی قانونی پرداخت نمی گردد در صورتیکه این کار در کیفیت کار او موثر است.

منبع:

1400/02/20
10:53:54
5.0 / 5
1504
تگهای خبر: بازار , تولید , كیفیت , مهارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
شاپ SHAAP