مهر خبر می دهد؛

فعالیت صندوق پس انداز مسكن یكم متوقف گردید

فعالیت صندوق پس انداز مسكن یكم متوقف گردید

شاپ: مقام مسئول از توقف ثبت نام ورودی جدید صندوق پس انداز مسکن یکم و فقط اعطای تسهیلات به دارندگان این حساب که تا کنون وام نگرفته اند، آگاهی داد.به گزارش شاپ به نقل از مهر، از نیمه دوم سال ۹۱ که دوره رکود ۵ ساله بخش مسکن شروع شد و قسمتی از آن نیز همزمان با وزارت عباس آخوندی در راه و شهرسازی بود، یکی از برنامه هایی که در دستور کار دولت یازدهم قرار گرفت، پشتیبانی از خریداران مسکن و تقویت سمت تقاضا بود.
در همین راستا و باتوجه به ثبات قیمتی که در فاصله سالهای ۹۱ تا نیمه نخست ۹۶ در بخش مسکن به وجود آمده بود، صندوق پس انداز مسکن یکم بعنوان سیاست پس انداز برای خانه دار شدن مردم در خرداد ۹۳ راه اندازی و نخستین حساب به همین دلیل با حضور وزیر راه و شهرسازی سابق، راه اندازی شد.
اگرچه باتوجه به وجود تورم عمومی در فضای اقتصادی کشور که درنتیجه بخش مسکن از آن اثر می پذیرد و همین طور بالا بودن هزینه تمام شده پول در شبکه بانکی ایران به دلایلی مختلف، برخی کارشناسان سیاست تامین مالی مسکن در ایران بوسیله سیستم پس انداز را سفارش نمی کردند، اما باتوجه به پیش بینی طولانی بودن دوره رکود مسکن در نیمه نخست دهه ۹۰، صندوق پس انداز مسکن یکم توانست بیش از نیم میلیون نفر را در سراسر کشور خانه دار کند.
این صندوق در تهران به متقاضیان فردی که یک سال ۴۰ میلیون تومان پس انداز می کردند، ۸۰ و زوجینی که ۸۰ میلیون تومان از منابع خودرا یک ساله نزد بانک تخصصی بخش مسکن سپرده گذاری می کردند، ۸۰ میلیون تومان تسهیلات می داد.
نرخ سود این تسهیلات در ماه های نخست راه اندازی ۱۴ درصد بود و سپس به تدریج به ۱۳ درصد، ۱۱ درصد، ۹ درصد و نهایتاً به ۸ درصد در سایر مناطق شهری و ۶ درصد در بافت های فرسوده کاهش پیدا کرد. اقساط این تسهیلات برای وام زوجین (۸۰ میلیون تومانی) کمتر از یک میلیون تومان (۹۷۴ هزار تومان) بود که جذابیت زیادی برای دریافت کنندگان این تسهیلات ایجاد می کرد.
ضمن اینکه تا کنون آمار دقیقی از تعداد تسهیلات پرداخت شده از محل این صندوق اعلام نشده و آخرین آمار مربوط به گزارشی است که مرحوم ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیرعامل سابق بانک عامل بخش مسکن در اواخر پاییز ۹۸ اعلام کرد؛ برمبنای آنچه رحیمی انارکی اظهار داشت: ۶۵۰ هزار نفر در این صندوق ثبت نام کرده بودند که ۱۱۰ هزار نفر از آنها از دریافت آن انصراف دادند.
عمر بیش از ۵ ساله‌ی صندوق پس انداز مسکن یکم با فراز و نشیب های زیادی روبه رو و شایعات مختلفی درباب ورشکستگی های چند باره آن به سبب ناترازی در منابع و مصارف صندوق، مطرح شد؛ حتی در اواخر عمر این صندوق، قرار شد قسمتی از اقساط بازگشتی مسکن مهر که در سال ۹۱ با امهال ۱۰ ساله روبه رو شده بود، به صندوق مسکن یکم منتقل شود؛ اما با اتمام دوره تشکیل صندوق مسکن یکم، خبری از سرنوشت اقساط بازگشتی تسهیلات خط اعتباری ۵۵ هزار میلیارد تومانی مسکن مهر نیست.
عضو هیئت مدیره بانک مسکن: عمر صندوق پس انداز مسکن یکم به پایان رسید
محمدحسن علمداری عضو هیئت مدیره بانک تخصصی بخش مسکن در گفت و گو با خبرنگار مهر با تأیید توقف فعالیت صندوق پس انداز مسکن یکم و ثبت نام جدید در آن، اظهار داشت: دیگر در این صندوق، افتتاح حساب جدید نداریم؛ بانک مرکزی مدت فعالیت صندوق مسکن یکم را ۵ ساله تعیین کرده بود که عمر آن در خرداد ۹۹ به پایان رسید ولی بانک یکی دو ماه هم پس از آن همچنان حساب جدید افتتاح می کرد.
وی اضافه کرد: با این وجود هم سقف تعداد تسهیلات قابل اعطا که در این مدل پیش بینی شده بود و هم سقف زمانی آن به پایان رسیده بود؛ از همین رو بانک مرکزی اعلام نمود این صندوق دیگر فعالیتی نداشته باشد.
علمداری افزود: تمام کسانی که تا قبل از این ثبت نام کرده ولی تسهیلات را دریافت نکرده بودند، بدون استثنا هر زمانی که به بانک مراجعه کنند، می توانند این وام را برمبنای همان مدل دریافت کرده و ما متعهد به پرداخت این تسهیلات به آنها هستیم.
این مقام مسئول در شبکه بانکی درباره اینکه آیا باتوجه به توقف فعالیت صندوق مسکن یکم، سرنوشت اقساط بازگشتی مسکن مهر مشخص شده یا خیر؟، اظهار داشت: در کنار امهال ۱۰ ساله اقساط بازگشتی مسکن مهر، ۳ وظیفه به بانک عامل بخش مسکن تکلیف شد؛ قسمتی از آن برای صندوق پس انداز مسکن یکم در نظر گرفته شد که عمدتا به تک ر قمی شدن نرخ سود وام مسکن یکم کمک کرد؛ بخش دوم اقساط بازگشتی، به تکمیل واحدهای باقی مانده مسکن مهر اختصاص داده شد و سبب شد تا سقف وام مسکن مهر به ۵۰ میلیون تومان در پردیس و ۴۵ میلیون تومان در سایر شهرها افزایش پیدا کرد.
وی اشاره کرد: باقی مانده اقساط بازگشتی مسکن مهر بعد از این دو وظیفه، به پرداخت ۴۰ هزار فقره وام مسکن به بازنشستگان کشوری، لشکری و تامین اجتماعی با مصوبه مجلس اختصاص یافت.
علمداری تصریح کرد: تیر ماه سال آینده (۱۴۰۱) امهال ۱۰ ساله خط اعتباری مسکن مهر به پایان می رسد و باید آغاز به بازپرداخت اقساط این خط اعتباری به بانک مرکزی نماییم.
وی درباره اینکه آیا اعطای تسهیلات مسکن بازنشستگان شروع شده؟ اشاره کرد: مقرر است اعطای این وام به ذیل طرح اقدام ملی مسکن منتقل شده و وزارت راه و شهرسازی تفاهم نامه ای در این خصوص با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به امضا برساند تا این تسهیلات، به وام ساخت تبدیل گردد.
عضو هیئت مدیره بانک تخصصی بخش مسکن اظهار داشت: مقرر است در طرح اقدام ملی وام ۱۰۰ میلیون تومانی پرداخت گردد که با توجه به این که وام مسکن بازنشستگان، ۴۰ میلیون تومان است، ۴۰ درصد این تسهیلات بصورت یارانه ای از این محل و مابه التفاوت آن تا ۱۰۰ میلیون تومان با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار به بازنشستگان اعطا شود.
به گفته علمداری، مسئولیت تعیین نحوه پرداخت این تسهیلات با صندوق بازنشستگی و وزارت رفاه است و بانک، فقط عامل اعطای آن به بازنشستگان خواهد بود.


منبع:

1400/02/18
23:04:23
5.0 / 5
1193
تگهای خبر: ثبت نام , رنگ , سیستم , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵