استفاده از ظرفیت تشكلها برای انجام بازرسی از محیط های كار

تشكلها به كمك بازرسان كار می آیند

تشكلها به كمك بازرسان كار می آیند

برمبنای گزارشها، بیشترین نرخ حوادث ناشی از کار در کارگاه های زیر 20 نفر خصوصاً کارگاههای ساختمانی دیده می شود که نیازمند اعمال نظارتهای بیشتر و گسترده تر هستند بدین جهت کارشناسان باتوجه به کمبود بازرسان کار بر ضرورت بهره گیری هر چه بهتر از ظرفیت تشکل های کارگری و کارفرمایی تاکید دارند.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، یکی از تبعات سوء رشد تکنولوژی در جوامع بشری، بروز حوادث مختلف همچون حوادث ناشی از کار و بیماریهای شغلی است که همه ساله تعداد بی شماری از نیروهای انسانی را در واحدهای صنعتی و تولیدی گرفتار مشکلات فراوان می کند.

پژوهش های صورت گرفته نشان می دهند که همه ساله در جهان، بیش از یک میلیون نفر بر اثر حوادث ناشی از کار جان خودرا از دست می دهند و عده بسیاری گرفتار آسیبهای جدی می شوند.

مطابق قانون، مسئولیت ایمنی محیط کار و نظارت بر آن بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است؛ باتوجه به اهمیت موضوع ایمنی در محیط کار، حضور بازرسان کار به جهت بازدید از محل و انجام نظارت امری لازم است اما به سبب محدودیت منابع انسانی و سخت افزاری مورد نیاز برای بازرسی کار، رسیدگی به همه کارگاههای کشور در فاصله زمانی کوتاه مدت میسر نیست.

هر چند وزارت کار تلاش نموده باوجود کمبود تعداد بازرسان کار میزان حوادث کار و لطمه های شغلی در حد استانداردهای سازمان جهانی کار حفظ شود.

حاتم شاکرمی معاون روابط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این زمینه می گوید: بازرسان کار هم هویت شغلی دارند و هم ضابط دادگستری هستند، البته در مقیاس بین المللی تعداد بازرسین به نسبت تعداد کارگران اندک است، بنا بر این باید در کنار بازرسان کار از ظرفیت های دیگر نیز استفاده نمائیم.

او یکی از ظرفیتهای موجود را از تشکیل ۲۰ هزار کمیته حفاظت فنی در کارخانجات عنوان نمود که بعنوان بازوهای بازرسان کار عمل خواهند کرد.

به گفته معاون روابط کار وزیر کار، این کمیته ها می توانند در شناسایی نقصها ایمنی و بخش سلامت نیروی کار ورود کرده و با دیدن آموزشهای مورد نیاز اثرگذاری لازم را داشته باشند.

شاکرمی همین طور بر لزوم استفاده از ظرفیت تشکل های کارگری و کارفرمایی در کنار ظرفیت کمیته های حفاظت فنی تاکید کرده و می افزاید: هم اکنون کارفرمایان در بحث آموزش ورود کرده اند و در بخش شناسایی نواقص، اطلاع رسانی به بازرسان و شناسایی کارگاههای بدون مجوز نیز باید از ظرفیتهای موجود استفاده نمائیم.

هم حالا در کارگاه های بالای ۲۵ نفر کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار بعنوان بازوان اجرائی ناظر درون کارگاهها، مسئولیت بازرسی را برعهده دارند.برابر اعلام وزارت کار، در کارگاههای زیر ۲۰ نفر خصوصاً کارگاههای ساختمانی که دارای کارگران ماهر و شناسنامه شغلی نیستند بیشترین نرخ حوادث ناشی از کار دیده می شود که بر این اساس لازم است نظارتهای بیشتری در این خصوص اعمال شود.

ناصر چمنی ـ رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در این زمینه به ایسنا می گوید: بازرسی کار اصلی ترین مجموعه وزارت کار است که در نظارت بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی و حفظ سلامت نیروی کار در کارگاه و فراهم کردن محیط امن کار از طرف کارفرما نقش موثری دارد.

او معتقد می باشد در وضعیت حاضر به میزان بنگاهها و کارخانه ها بازرس کار نداریم که بطور مداوم به کارگاهها سر بزنند و شرایط را گزارش بدهند و جای خالی بازرسان کار به شدت احساس می شود بدین جهت لازم است تمهیدات مناسب برای افزایش تعداد آنها به کار گرفته شود.

اخیرا تفاهم نامه همکاری میان خانه کارگر و معاونت روابط وزارت کار با هدف ارتقاء ایمنی و حفاظت فنی در کارگاههای کوچک اتحادیه ها و صنوف واحدهای تولیدی، خدماتی و فنی با جمعیت کارگری کمتر از ۲۰ نفر شاغل به امضا رسید که به سبب آن، همیاران ایمنی کار بعد از طی دوره های آموزشی لازم و صدور معرفی نامه رسمی ذر جهت اجرای وظایف تعیین شده اقدام خواهند کرد و گزارشهای خودرا در امتداد اجرای موضوعات تفاهم نامه بوسیله خانه کارگر به معاونت روابط کار و یا ادارات کار ارائه خواهند داد.

موضوع صیانت از نیروهای کار از وظایف اصلی بازرسان کار بشمار می رود و وزارت کار مسئولیت ایمنی محیط کار و نظارت بر آنرا بر عهده دارد. مطابق ماده ۹۶ قانون کار، بازرسان کار بعنوان ضابطین قضایی وظیفه دارند برابر بخشنامه ها و مقررات مربوطه به وظایف خود عمل کنند.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، کارشناسان حوزه کار می گویند به سبب آمار بالای کارگاهها و تعداد اندک بازرسان کار، نظارت بر تمام کارگاهها و انجام بازرسی به شکل محدودی صورت می گیرد بر این اساس بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت تشکلهای کارگری و کارفرمایی و انجمن های صنفی بمنظور آموزش، شناسایی نواقص، شناسایی کارگاههای بدون مجوز و اطلاع رسانی به بازرسان کار و ادارات کار تاکید دارند.
1400/02/13
19:09:49
5.0 / 5
1603
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
شاپ SHAAP