دبیر كانون سراسری انبوه سازان كشور:

تولیدكنندگان سیمان به دلالی در بازار دامن زدند

تولیدكنندگان سیمان به دلالی در بازار دامن زدند

به گزارش شاپ خوزستان دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور اظهار داشت: در دو ماهه آخر سال ۹۹، تولیدکنندگان سیمان در برنامه ای کاملا منسجم، کاهش تولید را در دستور کار خود قرار دادند، تزریق سیمان را در بازار مصالح فروشی و خرده فروشی ها به صورت قطره چکانی انجام دادند و به دلالی در بازار سیمان دامن زدند.فرشید پورحاجت در گفتگو با ایسنا در مورد وضعیت بازار مسکن، اظهار نمود: محتمل ترین گزینه برای مسکن در ماه های آینده، افزایش قیمت مسکن می باشد چونکه نهاده های تولید همچون شن و ماسه حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد افزایش قیمت داشته اند.

وی ضمن اشاره به وضعیت سیمان در بازار اظهار داشت: در دو ماهه آخر سال ۹۹، تولیدکنندگان سیمان در برنامه ای کاملا منسجم، کاهش تولید را در دستور کار خود قرار دادند، تزریق سیمان را در بازار مصالح فروشی و خرده فروشی ها به صورت قطره چکانی انجام دادند و به دلالی در بازار سیمان دامن زدند.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور اضافه کرد: علاوه بر افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد کارگر و قانون مالیات های مستقیم، کمیسیون تقویم املاک هم ارزش معاملاتی املاک را بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش داده است؛ ماده ۶۴ قانون مالیات های مستقیم بر ضد توسعه و کارآفرینی حوزه مسکن می باشد و شرایط را برای حوزه تولید مسکن دشوار کرده است.

پورحاجت با توضیح درباره قانون مالیات های مستقیم، اظهار داشت: این ماده ارتباط مستقیم با ۲۲ نوع عوارض و سایر وجوه علاوه بر مالیات دارد؛ دستگاههای مختلف مانند سازمان جهاد کشاورزی، سازمان ثبت اسناد، وزارت راه و شهرسازی و از همه مهم تر سازمان شهرداری ها و وزارت کشور، بر افزایش ارزش معاملاتی املاک تأثیر داشته اند.

وی خاطرنشان کرد: ارتباط مسکن با چند صد نوع واحد صنفی و تولیدی مشهود است که برآیند تمامی این افزایش قیمت ها، فاکتور دستمزد، مصالح و سایر وجوه پرداختی در فروردین ماه ۱۴۰۰، افزایش ۳۰ درصدی هزینه ها را نشان داده است.

رئیس انجمن انبوه سازان خوزستان اضافه کرد: این افزایش قیمت ها بطور قطع در قیمت تمام شده مسکن تأثیر خواهد داشت و به افزایش قیمت مسکن دامن خواهد زد.

پورحاجت ضمن اشاره به عدم افزایش قیمت زمین اظهار داشت: فعلاً قیمت زمین در کشور افزایش نداشته است؛ قیمت زمین در هزینه تمام شده ساخت مسکن در نقاط مختلف کشور، شامل ۲۰ تا ۸۰ درصد از هزینه های تمام شده ساخت مسکن می باشد که این درصد در مناطق کم برخوردار به مراتب کمتر از مناطق گران قیمت است.

منبع:

1400/02/05
22:44:25
5.0 / 5
1180
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP