یك كارشناس:

تا 20 سال آینده مشكل مسكن داریم

تا 20 سال آینده مشكل مسكن داریم

به گزارش شاپ یک کارشناس بازار مسکن با اعلان اینکه اگر برنامه بزرگ برای راه اندازی سالانه 1.2 میلیون واحد نداشته باشیم افزایش قیمت مسکن تا 20 سال آینده ادامه پیدا می کند اظهار داشت: تصور اینکه 2.6 میلیون مسکن خالی داریم و با اعمال مالیات وارد بازار مصرف می شود، توهمی بیش نیست و زمانی می توانیم طرحهای مالیاتی بدهیم که سهم مسکن در سبد خانوار به 8 درصد برسد.


بیت الله ستاریان در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: طرح راه اندازی سامانه املاک و اسکان از نظر جمع آوری اطلاعات و در اختیار گذاشتن برنامه ریزان و تحلیل گران، مناسب می باشد. بسیاری از کشورهای دنیا هم از این امکان برخوردار می باشند. این داده ها می تواند به آنالیز بهتر شرایط بخش مسکن کمک نماید که مفید و قابل تقدیر است. اما ورود خانه های خالی به بازار مصرف بوسیله جریمه های مالیاتی هیچ گاه محقق نخواهد شد.
وی ادامه داد: سال ۱۳۹۵ مشخص شد که حدود ۲.۶ میلیون واحد مسکونی خالی در کشور داریم. از این تعداد حدودا ۱.۹ میلیون واحد، ضریب خانه های ذخیره است که بین ۵ تا ۸ درصد کل واحدهای موجود را شامل می شود. هر جای دنیا را در نظر بگیرید و مطالعه کنید این مقدار خانه خالی را دارند. بین ۵ تا ۸ درصد واحد خالی از سکنه از ملزومات جامعه است؛ برای اینکه برای هر نوع جابه جایی و فرصت فروش باید باشد و به شدت هم متغیر است. حدود ۹۰ درصد اینها دو سه بار در سال با تغییر ساکن مواجه می شوند. یعنی واحد دارای سکنه تبدیل به خانه خالی دیگری می شود و خانه خالی، پر می شود.
این کارشناس بازار مسکن، تعداد واحدهای مسکونی خالی کشور را حدود ۷۰۰ هزار تخمین زد و اظهار داشت: پس از سال ۱۳۹۴ که برجام به امضا رسید با یک رکود طولانی در بخش مسکن مواجه شدیم. یکباره تمام پروژه هایی که بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند با شتاب و سرعت به بازار عرضه شدند؛ با این تصور که سال ۱۳۹۵ با رونق بخش مسکن مواجه می شویم. یکدفعه حدود ۷۰۰ هزار واحد در سال ۱۳۹۵ وارد بازار شد که تا آخر سال ۱۳۹۶ همه اش بفروش رسید. پس معتقدم اکنون ۲.۶ میلیون واحد خالی نداریم.
ستاریان با اعلان اینکه حل مشکلات بازار مسکن بوسیله خانه های خالی، جنبه تبلیغاتی و فرافکنی دارد اظهار داشت: وقتی بیان می کنند تعداد خانوارها با تعداد واحدهای مسکونی، مساوی است یعنی واحد خالی نداریم. با این جمله داریم این حرف را می زنیم که در سبد خانوار ما سهم مسکن ۱۰ تا ۱۵ درصد شده، رشد حاشیه نشینی و اسکان غیررسمی به صفر رسیده و سهم مسکن در سبد خانوار به ۸ درصد رسیده است. یعنی یک کارمند با ۴۵ دقیقه کار روزانه می تواند اجاره خانه اش را بپردازد. حاشیه شهرها نیز تا یک سال دیگر تخلیه می شود. سوال این است که کدام یک از این اتفاقات در کشور ایران افتاده که ما مدعی هستیم خانه خالی داریم؟
وی اشاره کرد: از جانب دیگر این صحبت را مطرح می کنند که ما خانه خالی داریم ولی احتکار شده؛ در صورتیکه صرف نظر کردن از اجاره نا ممکن است. اگر کشور چنان توسعه پیدا کرده که سهم مسکن در سبد خانوار به ۸ درصد رسیده یعنی اجاره بها آنقدر نازل شده که پول اجاره برای صاحب خانه ارزشی ندارد. مثلا اجاره یک آپارتمان از ماهیانه ۴ میلیون تومان به یک هشتم برسد و ۵۰۰ هزار تومان شود. این اتفاق که نیفتاده بعد از نظر اقتصادی منطقی نیست که صاحبخانه واحدش را خالی بگذارد؛ مگر اینکه عقلش را از دست داده باشد!
ستاریان با اعلان اینکه ممکنست ۴۰ تا ۵۰ هزار واحد مسکونی با طرح مالیات بر خانه های خالی وارد بازار شود اظهار داشت: واحدهای خالی عمدتاً از نوع لوکس یا ویلا هستند. کسانی که از اجاره خانه خود صرف نظر می کنند آنقدر پول دارند که مالیات دولت را هم می پردازند، پس باز هم شما به هدف خود برای ورود این خانه ها به بازار نخواهید رسید. با این خیال که بین ۲ تا ۲.۶ میلیون خانه خالی داریم خودمان را فریب ندهیم. شکست این ایده را هشت ماه دیگر در مقام اجرا خواهیم دید.
وی اشاره کرد: حداقل تا ۲۰ سال آینده بازار مسکن با مقدار رشد فعلی حرکت می کند مگر اینکه یک طرح بزرگ برای آن بنویسیم. برنامه را بر تولید ۱.۲ میلیون واحد مسکونی قرار دهیم و از آن حمایت نماییم. وقتی سهم مسکن در سبد خانوار کاهش پیدا کرد و رشد قیمتش صفر شد آن موقع برمی گردیم به طرحهایی مثل اینکه ۴۰ تا ۵۰ هزار واحد خالی را به چه صورت ساماندهی نماییم. اکنون با توجه به این که چنین چشم انداز و برنامه ای نداریم درباره واحدهای خالی بحث می نماییم. بعد می فهمیم که آنچه در موردش صحبت می نماییم توهم و سرابی بیش نیست.
این کارشناس بازار مسکن با طرح این سوال که واحدهای خالی، کمک مالیاتی خواهد بود، اظهار نمود: در هیچ جای دنیا مالیات خانه های خالی را بعنوان درآمد مالیاتی در نظر نمی گیرند؛ چون مقدارش چندان زیاد نیست. آنجا مشکل مسکن حل شده و دولت طرحهای مالیاتی را می گذارد تا صاحب خانه از ترس مالیات، واحد خودرا وارد بازار کند. پیش نیاز چنین طرحهایی آنست که به اندازه نیاز جامعه، مسکن تولید کنید و جلوی احتکار آنرا بگیرید. در صورتیکه ما هنوز با کسری مسکن در بخش تقاضای واقعی مواجهیم.
بگفته ستاریان، اکنون حدود ۱۲ میلیون نفر یعنی حدود ۴ میلیون خانوار در حاشیه شهرها زندگی می کنند. کسری مسکن موجب حاشیه نشینی شده است. پس ما آنقدر مسکن در اختیار نداریم که بخواهیم وارد بازار مصرف نماییم.
بدین سبب گزارش، ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی خانوارها در سامانه املاک و اسکان به آدرس amlak.mrud.ir از روز پنجشنبه (۱۹ فروردین) شروع شده است. کلیه سرپرستان خانوار شامل شهری و روستایی، مالک و مستاجر و تمامی مالکین واحدهای مسکونی مکلف هستند که اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) را ظرف مدت دو ماه از تاریخ ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ در سامانه املاک و اسکان درج کنند.
در مرحله اول زمان بندی مراجعه به سامانه ملی املاک و اسکان برمبنای آخرین رقم کد ملی سرپرست خانوار است اما از ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خرداد تمامی کدهای ملی قابلیت ثبت نام دارد. از روز ۱۹ فروردین تا ۹ اردیبهشت افرادی که آخرین رقم کد ملی آنها به ترتیب ۹، ۸، ۷، ۶، ۵، ۴، ۳، ۲، ۱ و صفر است به ترتیب هرکدام دو روز فرصت نام نویسی دارند. سپس همانطور که گفته شد از روز ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خردادماه تمامی افراد می توانند اطلاعات ملکی خودرا ثبت کنند.
منبع:

1400/02/04
22:40:25
5.0 / 5
1156
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP