گزارش شاپ؛

وام ودیعه مسكن سال جاری به چه كسانی پرداخت می شود؟

وام ودیعه مسكن سال جاری به چه كسانی پرداخت می شود؟

به گزارش شاپ بر مبنای مصوبات شورای پول و اعتبار، ستاد ملی مقابله با کرونا و مجلس، سال جاری چندین مدل وام ودیعه مسکن به خانوارهای فاقد مسکن پرداخت می شود.به گزارش شاپ به نقل از مهر، سال جاری مقرر است چندین مدل وام ودیعه مسکن به متقاضیان پرداخت شود؛ یک مورد از آنها در شورای پول و اعتبار به تصویب رسیده و یک مورد را هم ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب کرده است؛ سایر موارد در مواد ۱ و ۲ بند «ه» و ماده ۱ بند «و» تبصره ۱۶ قانون بودجه سالجاری ذکر شده است.
همه وام های ودیعه مسکن سال جاری شامل موارد زیر است:
۱. مصوبه شورای پول و اعتبار در خصوص موافقت با پرداخت وام ودیعه مسکن به اعضای فاقد مسکن هیئت علمی دانشگاه تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۵ ساله با نرخ ۱۸ درصد
۲. اعطای وام قرض الحسنه ودیعه مسکن به خانوارهای فاقد مسکن در صورت تولد فرزندِ سوم به بعد در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان و بازپرداخت ۲۰ ساله (قانون بودجه ۱۴۰۰)
۳. وام قرض الحسنه ودیعه مسکن تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان (هر یک از زوجین ۱۰۰ میلیون تومان) به خانواده های دارای ۲ فرزند و فاقد مسکن با بازپرداخت ۱۰ ساله (طبق قانون بودجه ۱۴۰۰)
۴. وام قرض الحسنه ودیعه مسکن به خانوارهای دارای یک فرزند و فاقد مسکن تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان (هر یک از زوجین ۸۰ میلیون تومان) با بازپرداخت ۱۰ ساله (طبق قانون بودجه ۱۴۰۰)
۵. وام قرض الحسنه ودیعه مسکن ۱۰۰ میلیون تومانی به هر یک از خانواده های بدون فرزند (هر یک از زوجین ۵۰ میلیون تومان) با بازپرداخت ۱۰ ساله (مصوبه قانون بودجه سال جاری)
۶. وام قرض الحسنه ودیعه مسکن ۱۰۰ میلیون تومانی به کارکنان و بازنشستگان نیروهای مسلح (ناجا، ارتش، سپاه و ودجا) با بازپرداخت ۱۰ ساله (قانون بودجه ۱۴۰۰)
۷. وام ودیعه مسکن به خانوارهای فاقد مسکن که در اثر شرایط کرونایی، امکان جابه جایی ندارند (مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا)
اعطای وام ودیعه مسکن از کِی شروع شد؟
اعطای تسهیلات ودیعه مسکن برای اولین بار خرداد ماه سال قبل در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسید. بر طبق این مصوبه، قرار شد به خانوارهای مستأجر و فاقد مسکن تهرانی تا ۵۰، کلانشهرها تا ۳۰ و سایر شهرها تا ۱۵ میلیون تومان تسهیلات ودیعه مسکن با نرخ سود ۱۳ درصد اختصاص پیدا کند.
تصویب و پرداخت این وام بعد از آن در دستور کار قرار گرفت که رشد لجام گسیخته قیمت مسکن بخصوص در شهرهای بزرگ همچون در تهران، منجر به رشد بی سابقه نرخ اجاره بها در این شهرها شد و فشار مضاعفی را در شرایط کرونایی به خانوارها تحمیل کرد.
امسال هم وام ودیعه مسکن کرونایی داریم؛ شاید با سقف بالاتر
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اخیراً از تصویب مجدد اعطای تسهیلات ودیعه مسکن در ستاد ملی مقابله با کرونا در خرداد یا تیرماه سال جاری اطلاع داده است.
محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هم احتمال افزایش سقف این تسهیلات در ستاد ملی کرونا را یادآور شده است.
۹۲۰ هزار نفر ثبت نام کردند؛ ۲۱۴ هزار نفر گرفتند
پروانه اصلانی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی هم ابتدای سالجاری در گزارشی از وضعیت وام ودیعه مسکن کرونایی پارسال گفته است: در سال ۱۳۹۹۹، تعداد ۹۲۰ هزار نفر پیامک تقاضای دریافت تسهیلات ارسال کرده اند، ۸۰۵ هزار نفر مشمول بوده اند، ۳۳۷ هزار نفر بانک مورد نظر را برگزیده اند، ۲۳۱ هزار نفر پرونده در بانک مورد تقاضا تشکیل داده اند و نهایتاً ۲۱۴ هزار نفر این وام را دریافت کرده اند.
وام ودیعه مسکنِ فرزندآوری به کدام خانوارها تعلق می گیرد؟
مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی در مورد وام ودیعه مسکن که با هدف تشویق به فرزندآوری در قانون بودجه سال جاری تصویب شده، آورده است: بر طبق این قانون، سال جاری مقرر است به خانواده هایی که فرزند سوم به بعد را پارسال به دنیا آورده یا سال جاری به دنیا می آورند تا سقف ۹۰۰ میلیارد تومان (هر خانواده ۱۵۰ میلیون تومان) تسهیلات ودیعه، ساخت یا خرید مسکن اعطا شود که بر این اساس ۶ هزار خانوار می توانند این تسهیلات را دریافت کنند، در حالیکه طبق اطلاعات ثبت شده، ۸۰ هزار خانوار دارای ۳ فرزند و بالاتر فاقد مسکن در کشور داریم یعنی صرفا ۷.۵ درصد مشمولان می توانند وام ودیعه مسکن فرزندآوری دریافت نمایند.
انتقاد مرکز پژوهشها از اضافه شدن خانوارهای کمتر از ۳ فرزند به وام ودیعه مسکن
مرکز پژوهش های مجلس در این گزارش با انتقاد از افزوده شدن خانوارهای کمتر از ۳ فرزند به مشمولان دریافت وام ودیعه مسکن از محل منابع قرض الحسنه بانک ها آورده: هم اکنون بانک مرکزی در اعطای تسهیلات قرض الحسنه به دلیل تعدد تعهدات موجود و عدم کفایت منابع قرض الحسنه، از سایر منابع خود هم نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام نموده است.
افزایش مبلغ تسهیلات قرض الحسنه مسکن و همینطور خانوارهای تحت شمول بند مذکور (بند «ه» تبصره ۱۶ قانون بودجه ۱۴۰۰) به معنای افزایش افراد در نوبت دریافت تسهیلات، خارج شدن ماده قانونی از هدف اصلی پشتیبانی از فرزندآوری طراحی شده و در نهایت به دلیل ناتوانی بانک در اجرای تعهدات، نارضایتی اجتماعی را به همراه خواهد داشت.
علاوه بر این با عنایت به محدودیت منابع موجود اینکه افراد چگونه انتخاب می شوند محل سوال بوده و به نظر می آید می تواند زمینه ورود تصمیم گیری های مبتنی بر سلیقه بانک ها را اعمال نماید.
مضافاً اینکه با عنایت به افزایش دامنه شمول افراد و محدودیت تسهیلات امکان سوءاستفاده و پرداخت آن برای برخی از خانوارها را فراهم نموده است


منبع:

1400/01/29
14:08:08
5.0 / 5
1278
تگهای خبر: ثبت نام , دانشگاه , رنگ , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP