گزارش شاپ؛

اوراق تسهیلات مسكن به نرخ بهمن۹۸ بازگشت

اوراق تسهیلات مسكن به نرخ بهمن۹۸ بازگشت

برگه های حق تقدم تسهیلات مسکن در معاملات امروز در بازه 45 تا 55 هزار تومان در حال خرید و فروش است.به گزارش شاپ به نقل از مهر، در پی افزایش رکود مسکن، تعطیلی دو هفته ای بنگاه های معاملات ملکی و افزایش قیمت مسکن در هفته های اخیر که به کاهش قدرت خرید مسکن از طرف خانوارها منجر گردید، نرخ اوراق تسهیلات مسکن نیز کاهشی بوده و به کانال ۴۰ هزار تومان بازگشته است.
آخرین باری که قیمت اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در بازه ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان قرار داشت، به بهمن و اسفند ماه سال ۱۳۹۸ برمی گردد. اما از اردیبهشت و خرداد سال ۱۳۹۹، نرخ این برگه ها به بازه ۷۰ و مهر ماه به ۹۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد. سپس از آذر ماه تا آخر سال گذشته در کانال های ۵۰ و ۶۰ هزار تومان در نوسان بود.
با توجه به اینکه هنوز برگه های تسهیلات مسکن ۱۴۰۰ به بازار تقاضا، ارائه نشده، یکی از بیشترین تعداد برگه های به فروش رسیده در معاملات امروز شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ به نماد معاملاتی تسه ۹۹۱۱ (اوراق مسکن بهمن ۹۹) با فروش ۱۰ هزار برگه اختصاص داشت. نرخ این برگه ها از ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان تا ۵۳ هزار تومان در نوسان بود.
از نمادهای پُرفروش اوراق تسهیلات مسکن امروز می توان با خرید ۵ هزار برگه به نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۲ (اوراق مسکن اردیبهشت ۹۸) اشاره نمود که به سبب کاهش قیمت آن به ۴۵ هزار و ۴۶۶ تا ۵۰ هزار و ۱۰۰ تومان، با استقبال خریداران مواجه گردید.
اوراق تسه ۹۹۱۲ (اوراق تسهیلات اسفند ۹۹) با فروش ۲۰ هزار برگه در رتبه نخست تقاضا قرار داشت که با نرخ ثابت ۵۰ هزار تومان بفروش رسید.
نماد تسه ۹۹۰۸ (اوراق تسهیلات مسکن صادر در آبان ۹۹) نیز با تقاضای ۷ هزار برگه ای و قیمت ۴۸ هزار و ۶۰۰ تا ۵۲ هزار و ۸۰۰ تومانی، جزو نمادهای پُرتقاضا در بازار امروز معاملات اوراق تسهیلات مسکن شمرده می شود.
با توجه به سیاست وزارت راه و شهرسازی برای انتقال بازار مسکن از بخش تحریک تقاضای خرید، به تحریک تقاضای ساخت و همین طور اعمال سیاست های تشویقی همچون افزایش وام نوسازی بافت فرسوده در تهران به سازندگان حرفه ای تا ۳۰۰ میلیون تومان، بنظر می رسد بیشتر خریداران این اوراق، دارندگان واحدهای فرسوده می باشند که برای نوسازی واحد مسکونی مبادرت به خرید این برگه ها می کنند.
قیمت وام زوجین؛ ۲۳ میلیون تومان
سقف وام خرید مسکن برای زوجین تهرانی ۲۰۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۷.۵ درصد به همراه ۴۰ میلیون تومان وام جعاله با نرخ سود ۱۸ درصد است که متقاضی دریافت این تسهیلات (۲۴۰ میلیون تومانی) از بانک تخصصی بخش مسکن باید ۴۸۰ برگه گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن با میانگین هر برگه ۴۸ هزار تومان خریداری کند؛ هزینه تمام شده دریافت این وام، ۲۳ میلیون تومان خواهد بود.
این تسهیلات برای متقاضی فردی در تهران تا سقف ۱۴۰ میلیون تومان بوده که با احتساب هر برگه ۴۸ هزار تومان، نیازمند خرید ۲۸۰ برگه تسهیلات مسکن به قیمت ۱۳ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان خواهد بود.

1400/01/28
15:36:24
5.0 / 5
1178
تگهای خبر: بازار , رنگ , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP