گزارش شاپ؛

مرغ چرا گران شد؟

مرغ چرا گران شد؟

در صورتیکه کارشناسان از دی ماه 1398 درباره عواقب سوءمدیریت در بازار نهاده های دامی هشدار داده بودند، بی توجهی به این مسئله موجب گرانی مرغ شد.به گزارش شاپ به نقل از مهر، سرکوب قیمتی مرغداران توسط دولت و اجبار آنها به فروش در قیمت های غیرمنطقی همچون دلایلی بود که از ابتدا خبرگزاری مهر نسبت به عواقب آن هشدار داده بود چونکه مداخلات دولت در پروسه قیمت گذاری بجای ایفای نقش تنظیم گری در سمت عرضه و توزیع، عملاً کسب وکار مرغداران را از صرفه اقتصادی خارج و طبیعتاً قسمتی از آنها را ناگزیر به خروج از بازار می کند.
از طرف دیگر سامانه پر از نقص بازارگاه و اعطای ارز ۴۲۰۰ بعنوان سوبسید ارزی به واردکننده های نهاده ها که به سبب اختلاف قیمت ۴۰۰ درصدی با نرخ ارز در بازار آزاد، بروز رانت و فساد از محل این اختلاف قیمتی را بسیار جذاب کرده بود، تا جایی که برای مرغدار «خرید نهاده بیش از اندازه نیاز از سامانه بازارگاه و فروش آن در بازار آزاد" بسیار به صرفه تر از» ادامه کسب وکار مرغداری" شده بود.
اما حالا آمارهای مرکز آمار با تأیید هشدارهای قبلی خبرگزاری مهر نسبت به کاهش تولید و عرضه مرغ به دلیلهای مذکور، نشان میدهد در سال قبل بین ۴ تا ۵ هزار مرغداری غیر فعال در کشور وجود داشته که این تعداد سال ۹۸ به ۲ هزار ۲۴۴ واحد کاهش یافته بود. اما بازهم در سال ۹۹ تعطیلی ۱۸۲۴ مرغداری گوشتی، بار دیگر تعداد مرغداری های غیر فعال به بالای ۴ هزار واحد رساند.
در حالی که کارشناسان و فعالان صنعت دام و طیور از دی ماه ۱۳۹۸ درباره عواقب سوءمدیریت در بازار نهاده های دامی هشدار داده بودند، بی توجهی به این مسئله و سوءمدیریت مسئولان سبب شده است که امروز گرفتار گرانی در عین تولید روزانه ۷۵۰۰ تن مرغ در کشور شویم!


1400/01/27
21:41:57
5.0 / 5
1156
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , رنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP