صدور فرمان توقیف كشتی مسدودكننده كانال سوئز

صدور فرمان توقیف كشتی مسدودكننده كانال سوئز

یک دادگاه مصری فرمان توقیف کشتی کانتینر اورگرین که ماه میلادی گذشته سبب مسدود شدن کانال سوئز شده بود را بنا به درخواست اپراتور این آبراه که خواهان دریافت خسارت ۹۰۰ میلیون دلاری شده است، صادر کرد.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، دادگاهی در شهر اسماعیلیه با درخواست سازمان کانال سوئز در مورد این کشتی موافقت نمود.

اقدام مذکور بارزکننده پیچیدگیهای حقوقی بعد از به گِل نشستن این کشتی کانتینری در ۲۳ مارس است که سبب مسدود شدن یک هفته ای کانال سوئز و مختل شدن بازارهای کشتیرانی شد. انتظار می رود ترافیک کشتیها در بنادر بزرگی مانند سنگاپور و روتردام به علت بهم ریختن برنامه حرکت کشتیها، در هفته های آینده ادامه پیدا کند.

سازمان کانال سوئز اعلام نمود خسارت برای پوشش ضرر در ارتباط با هزینه های ترانزیت، خسارتی که در طول اقداماتی که برای رها سازی کشتی انجام گرفت به آبراه وارد شد و هزینه تجهیزات و نیروی کار ضروری می باشد. طبق محاسبات این سازمان، ضرر ناشی از درآمد از دست رفته حدود ۱۵ میلیون دلار در روز بوده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، سخنگوی شرکت شوئی کیسن کایشا که مالک این کشتی است، در شرایطی که مذاکرات با سازمان کانال سوئز در جریان است، حاضر نشد در اینباره اظهارنظر کند.

نرخ کرایه نفتکش های حامل فرآورده نفتی بعد از به گِل نشستن کشتی اورگرین و احتمال مسدود ماندن کانال سوئز به مدت چند هفته، حدودا دو برابر شد. این اتفاق شرکتها را که الان هم با محدودیتهای کووید ۱۹ دست و پنجه نرم می کنند، در معرض تاخیرهای پرهزینه قرار داده است.

طبق برآورد اداره اطلاعات انرژی آمریکا، حدود ۱۲ درصد از تجارت جهانی و حدود ۹ درصد از تجارت نفت دریابرد جهان شامل نفت خام و فرآورده های نفتی از راه کانال سوئز و خط لوله SUMED عبور می کند.

منبع:

1400/01/25
12:07:48
5.0 / 5
1183
تگهای خبر: ارز , انرژی , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
شاپ SHAAP