دولت در طرح اقدام ملی مسكن به دنبال سوداگری نیست

دولت در طرح اقدام ملی مسكن به دنبال سوداگری نیست

به گزارش شاپ قم رئیس اداره ارتباطات مرکز راه و شهرسازی استان قم اظهار داشت: پروژه مسکن ملی که متفاوت از طرح مسکن مهر است، برای متقاضیان واجد شرایط تاهل، سابقه اسکان 5 ساله در شهر قم، عدم دریافت تسهیلات مسکن از طرف دولت و نداشتن سابقه مالکیت ثبتی آماده خدمت رسانی به مردم خواهد بود.


مهدی رحیمی راد در گفت و گو با ایسنا درباب طرح مسکن ملی استان قم بیان کرد: این طرح با پایبندی به ۴ شرط اساسی در بستر اجرا قرارگرفته و افراد واجد شرایطی محصور در تاهل و سرپرست خانوار بودن که حتی شامل زنان سرپرست خانواده نیز می شود، اسکان در شهر قم به مدت ۵ سال و نداشتن سابقه مالکیت ثبتی و خصوصی و نیز عدم سابقه مالکیت دولتی می توانند بمنظور بهره برداری از این طرح اقدامات مقتضی را به عمل آورند.
رحیمی عدم سابقه مالکیت دولتی را در عدم دریافت وام و تسهیلات لازم برای خرید و ساخت منزل مسکن از طرف دولت، عدم دریافت زمین های دولتی و عدم خرید منازل مسکونی از سازمان ها و واحدهای دولتی احصا نمود و اضافه کرد: دایره شمول این طرح فقط برای درک های ۴ تا ۷ استان است که اقشار متوسط جامعه را دربر می گیرد.
رحیمی درباب دو محور اصلی این طرح که ملاک تفاوت آن با دیگر طرح های تسهیلاتی مسکن می باشد، اشاره کرد: این طرح متناسب با آورده های مردمی و متقاضیان پیش می رود و مشارکت بخش دولتی نه فقط بعنوان اعطای تسهیلات وام بلکه هزینه ستاندن پروانه، بیمه و خرید مصالح ساختمانی ارزان پیش بینی شده، پس در طرح نامبرده پس از راه اندازی واحدهای مسکونی بر طبق قیمت تمام شده هر مترمربع قیمت نهایی هرواحد ساختمانی مشخص می شود.
وی با اشاره به روند اجرای این پروژه اظهارکرد: برای مثال اگر هر متر از یک واحد مسکونی ۵ میلیون تومان باشد، یک واحد ۱۰۰ متری قیمتی معادل ۵۰۰ میلیون تومان خواهد داشت که ۱۰۰ میلیون تومان آنرا دولت در قالب تسهیلات وام برعهده می گیرد و اقساط آنرا متقاضیان در مهلت زمان اعلامی بازپرداخت می کنند و ۴۰۰ میلیون تومان باقی مانده را نیز خود متقاضی در ضمن مراحل ساخت واحد و تکمیل پروژه متقبل می شود.
رئیس اداره ارتباطات راه و شهرسازی قم اشاره کرد: هم اکنون به طور پیش فرض قیمت هر متر منزل مسکونی در این طرح حدود ۴ میلیون تومان پیش بینی شده که البته بین ۴ و ۵ میلیون تومان متغیر است و این قیمت در پروژه های مختلف متفاوت می باشد.
وی درباب تفاوت این طرح با پروژه مسکن مهر بیان کرد: در طرح مسکن مهر تسهیلات وام بخش دولتی با نرخ سود حدود ۷ درصد به متقاضی اعطا می شد، درحالی که در طرح مسکن ملی تسهیلات وام با نرخ سود ۱۸ درصد خواهد بود، پس دولت در این طرح نقش سوداگرانه ندارد و بعنوان تسهیل کننده و پیشران توسعه وارد عمل شده است.
رحیمی در آخر اظهار داشت: در طرح مسکن ملی هزینه ساخت وساز واحد و بخش عظیمی از پیشبرد پروژه بر عهده متقاضی است و دولت فقط یک کمک کننده جزئی نیست بلکه تسهیل گر و سازنده قلمداد می شود، پس باتوجه به نرخ تورم بازار و افزایش قیمت روزانه مصالح ساختمانی قیمت تمام شده برای مردم بیشتر از قبل خواهد بود که البته دولت تمهیداتی برای خرید ارزان و با کیفیت مصالح اندیشیده است.
منبع:

1400/01/23
15:17:18
5.0 / 5
1361
تگهای خبر: ارز , بازار , عمل , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP