گزارش شاپ؛

شروع ثبت املاك مسكونی در سامانه اسكان

شروع ثبت املاك مسكونی در سامانه اسكان

از بامداد امروز کلیه خانوارهای مالک و مستأجر می بایست نسبت به درج مشخصات سکونت(ملک) خود در سامانه جامع املاک و اسکان ظرف 2 ماه اقدام نمایند.به گزارش شاپ به نقل از مهر، از بامداد امروز پنج شنبه ۱۹ فروردین سامانه جامع املاک و اسکان کشور به نشانی http: //amlak.mrud.ir پذیرای کلیه سرپرستان خانوارهای شهری و روستایی برای درج مالکیت و اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) ظرف مدت ۲ ماه هستند.
سرپرستان خانوار می توانند برمبنای آخرین رقم کد ملی خود (سرپرست خانوار) مطابق با جدول زمان بندی که در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ذکر شده، به این سامانه مراجعه کنند.
جدول زمان بندی مراجعه به سامانه ملی املاک و اسکان کشور جهت درج اطلاعات سکونتی و ملکی
آخرین رقم کد ملی سرپرست خانوار
تاریخ مراجعه به سامانه
۹ (نه)
۱۴۰۰/۰۱/۱۹
۱۴۰۰/۰۱/۲۰
۸ (هشت)
۱۴۰۰/۰۱/۲۱
۱۴۰۰/۰۱/۲۲
۷ (هفت)
۱۴۰۰/۰۱/۲۳
۱۴۰۰/۰۱/۲۴
۶ (شش)
۱۴۰۰/۰۱/۲۵
۱۴۰۰/۰۱/۲۶
۵ (پنج)
۱۴۰۰/۰۱/۲۷
۱۴۰۰/۰۱/۲۸
۴ (چهار)
۱۴۰۰/۰۱/۲۹
۱۴۰۰/۰۱/۳۰
۳ (سه)
۱۴۰۰/۰۱/۳۱
۱۴۰۰/۰۲/۰۱
۲ (دو)
۱۴۰۰/۰۲/۰۲
۱۴۰۰/۰۲/۰۳
۱ (یک)
۱۴۰۰/۰۲/۰۴
۱۴۰۰/۰۲/۰۵
۱۴۰۰/۰۲/۰۶
۱۴۰۰/۰۲/۰۷
۰ (صفر)
۱۴۰۰/۰۲/۰۸
۱۴۰۰/۰۲/۰۹
کلیه کدهای ملی
از تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۱۰ لغایت ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
با این حال همه سرپرستان خانواری که موفق به ثبت نام در تاریخ اعلام شده، نشوند، می توانند از تاریخ ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خرداد نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی خود در سامانه املاک و اسکان اقدام نمایند.
معاون وزیر راه: ثبت املاک خانوارها در سامانه اسکان ظرف ۲ ماه انجام می شود
محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز بارها در گفت وگوهای مختلفی اعلام کرده: از ۱۹ فروردین ماه همه مردم باید اطلاعات املاک خودرا در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند و این اقدام تا دو ماه ادامه خواهد داشت.
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، اطلاعات ثبت اطلاعات املاک اشخاص حقیقی و حقوقی در سامانه املاک و اسکان، در امتداد ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم است که در دی ماه سال قبل این قانون به تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان، رسیده و مراحل ابلاغ آن به دستگاه های ذی ربط همچون وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی طی شده است.
اهداف کلان از ثبت اطلاعات ملکی خانوارها
به گزارش شاپ به نقل از مهر، هدف از اجرای این طرح، شناسایی واحدهای خالی از سکنه بوسیله سامانه املاک و اسکان در مرحله اول در جهت اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی و هدف دوم هم شناسایی محل سکونت خانوارهای شهری و روستایی و به صورتی اتصال کد ملی سرپرست خانوار و اعضای خانواده به کد پستی محل سکونت است.
اگرچه در سرشماری های گوناگون نفوس و مسکن در سالهای قبل، با وجود مراجعه واحد به واحد خانه ها، می بایست چنین نتایجی حاصل می شد، اما هیچگاه آمار به دست آمده نتوانست برای اجرای برنامه های دولت شامل تنظیم بازار مسکن و نیز برنامه ریزی برای شناسایی خانواده های فاقد مسکن یا افراد دارای بیش از یک ملک و ستاندن مالیات از مالکانی که واحدهای مسکونی خودرا خالی نگه می دارند، مثمر ثمر بوده و دولت به یک بانک اطلاعاتی دقیق درباب املاک موجود در کشور برسد.
هر خانوار تا چند واحد مسکونیِ معاف از مالیات می تواند داشته باشد؟
بر اساس اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم (قانون مالیات بر خانه های خالی) در سال قبل در مجلس یازدهم، هر خانوار یک محل بعنوان محل اصلی سکونت و یک واحد مسکونی دیگر هم در شهر دیگری بعنوان اقامتگاه فرعی می تواند داشته باشد.
همچنین اگر افراد و یا خانوارها بیش از واحدهای مذکور داشته باشند که بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد، مشمول قانون ستاندن مالیات از خانه های خالی می شود.
بر اساس ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم، ملاک اعمال مالیات بر واحدهای مشمول دریافت این پایه مالیاتی، مالیات بر اجاره بهای سالانه ای است که با بهره گیری از دفترچه تقویم املاکی که سالانه از طرف سازمان امور مالیاتی تهیه و به دستگاه های ذی ربط ابلاغ می شود، تعیین خواهد شد.
فرق مالیات بر اجاره بها با مالیات بر خانه های خالی
با این حال برمبنای تبصره ۱۱ ماده ۵۳ قانون مالیات های مستقیم در تهران و شهرهای بزرگ واحدهای مسکونی زیر ۱۵۰ متر و در شهرهای کوچک املاک زیر ۲۰۰ متر از پرداخت مالیات بر اجاره بها معاف هستند.
در اصلاحیه سال قبل مجلس به این قانون، معافیت مذکور لغو نشده ولی به همه واحدهای مسکونی خالی از سکنه با هر متراژی، مالیات تعلق می گیرد؛ اما اگر به بازار اجاره یا خرید و فروش واگذار شود، فقط مشمول مالیات بر درآمد اشخاص از محل اجاره بها (مذکور در ماده ۵۳ قانون مالیات های مستقیم) خواهد شد که با ضرایب بسیار پایین تری نسبت به مالیات بر خانه های خالی اعمال می شود و سال هاست که این قانون در حال اجرا شدن است.
ضرایب سنگین مالیاتی خانه های خالی
در ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم آمده است: واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از یکصد هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور (موضوع تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر این قانون) بعنوان «واحد خالی» شناسایی می شوند (یعنی بیش از ۱۲۰ روز خالی بمانند) به ازای هر ماه، مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره به شرح زیر خواهند شد:
سال اول: ۶ برابر مالیات متعلقه
سال دوم: ۱۲ برابر مالیات متعلقه
سال سوم به بعد: ۱۸ برابر مالیات متعلقه
رئیس سازمان مالیاتی: مرداد امسال، زمان صدور نخستین برگه های مالیاتی خانه های خالی
امید علی پارسا معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل سازمان امور مالیاتی سوم فروردین امسال در یک برنامه زنده تلویزیونی درباره شروع پروسه مالیات سِتانی گفت: هدف اصلی قانونگذار از اصلاح قانون مالیات بر خانه های خالی، ستاندن جریمه سنگین از دارندگان خانه های خالی است تا هیچ شهروندی خانه خودرا خالی نگذارد.
وی اضافه کرد: با سامانه املاک و اسکان که وزارت راه و شهرسازی راه اندازی کرده، خانه های خالی شناسایی و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده می شوند اما خانه باید ۴ ماه خالی مانده باشد که به آن عنوان خالی اطلاق شده و مشمول پرداخت مالیات بر خالی نگه داشتن مسکن شود.
رئیس سازمان امور مالیاتی درباره زمان صدور نخستین برگه های مالیاتی برای خانه های خالی از سکنه اظهار داشت: این زمان، تقریباً مرداد ماه امسال خواهد بود.
رقم مالیات بر خانه های خالی بسیار سنگین است / ‬ مردم خانه هایشان را خالی نگذارند
پارسا اشاره کرد: جریمه مالیاتی خانه های خالی به قدری سنگین است که من سفارش می کنم مردم به هیچ وجه صبر و معطل نکنند تا گرفتار شوند.
به گفته معاون وزیر اقتصاد، چیزی حدود ۵۰ درصد اجاره ماهانه یک واحد مسکونی، میزان جریمه مالیاتی است که از مالک آن ستاندن می شود. به عبارت دیگر هم درآمد اجاره آن واحد از دست مالک خارج شده و هم ۵۰ درصد آن چیزی که می توانسته دریافت کند را باید بعنوان مالیات پرداخت کند.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: امیدواریم امسال هیچ درآمد مالیاتی از محل خالی ماندن واحدهای مسکونی اتفاق نیفتد.
وی اضافه کرد: اگر وزارت راه و شهرسازی نتواند طی مدت مذکور، فهرست کاملی از خانه های خالی تهیه نماید، تخلف کرده و باید دستگاه های نظارتی و مجلس آنرا دنبال کنند.

1400/01/19
23:19:57
5.0 / 5
1617
تگهای خبر: بازار , ثبت نام , دستگاه , رنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
شاپ SHAAP