دلیل رونق بازار مسكن در ماه اسفند

دلیل رونق بازار مسكن در ماه اسفند

یک کارشناس بازار مسکن، علت رشد قیمتها در این بازار را افزایش قیمت مصالح ساختمانی، انتظارات تورمی و نبود برنامه ریزی منسجم دانست و اظهار داشت: تا زمانی که وزارت راه و شهرسازی تفکیک نشود نمی توان انتظار داشت که بازار مسکن کنترل شود.


فرشید پورحاجت در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: رشد ۶.۶ درصدی قیمت مسکن شهر تهران در اسفندماه و بطور کلی افزایش بیش از ۹۰ درصدی سال ۱۳۹۹ از نبود برنامه ریزی منسجم در حوزه مسکن نشأت می گیرد. هم اکنون مسؤلان وزارت خانه بر حوزه راه تمرکز کرده اند و در بخش مسکن نیز فقط به امور سازمان نظام مهندسی توجه می شود؛ سازمانی که از وظیفه اصلی خود در خصوص ارتقای کیفیت ساخت و سازها غافل و به یک بنگاه اقتصادی تبدیل گشته است.
وی ادامه داد: زمانی که در دولت قبل وزارت مسکن و راه با یکدیگر ادغام شد، قرار بود مشکلات بخش مسکن حل شود اما دیدیم که سال ۱۳۹۱ با سونامی قیمت مسکن مواجه شدیم. در سه سال گذشته نیز همیشه درگیر رکود تورمی بوده ایم و دائم صحبت از این می شود که با عنایت به رکود، قیمتها کاسته می شود، اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه به علت رشد نهاده های تولید و انتظارات تورمی معتقدم در اردیبهشت ماه نیز بازار مسکن گرفتار نوسان خواهد شد.
این کارشناس بازار مسکن ضمن اشاره به افزایش قیمت مصالح ساختمانی اظهار داشت: سال قبل با تورم بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصدی سیمان، فولاد، سنگ و سرامیک مواجه شدیم. ماسه شسته از کامیونی ۳۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. بتن آماده از ۲۵۰ هزار تومان به ۷۰۰ هزار تومان رسیده است. خدمات مهندسی، مالیات و عوارض شهرداری نیز حدود ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرد. ظاهرا گوش شنوایی هم برای حل مشکلات ساخت و ساز وجود ندارد. حتی اگر نمایندگان مجلس طرح جهش تولید مسکن را به تصویب برسانند معتقدم تا زمانی که حوزه مسکن از راه جدا نشود برنامه ریزی ها عقیم خواهد ماند.
وی با بیان این ادعا که شهرها به بیقوله تبدیل گشته اند تصریح کرد: آمار نوسازی نشان داده است بافتهای فرسوده به حال خود رها شده و هیچ اقدامی برای بازسازی صورت نمی گیرد. از جانب دیگر با کمبود حداقل ۵ میلیون واحد مسکونی در کشور مواجهیم. با ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکن ملی هم مشکلات حل نمی شود؛ هرچند شواهد و قرائن نشان داده است پس از دو سال هنوز این برنامه شکل اجرائی واقعی به خود نگرفته است.
پورحاجت ضمن اشاره به شعار سال در خصوص «تولید؛ پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» اظهار داشت: تسهیلات ساخت امسال مقداری افزایش یافته و این می تواند خبر خوبی برای بخش تولید باشد اما به علت کسری شدید مسکن و رشد تورم نمی توان توقع کاهش قیمت مسکن را داشت.
وی تصریح کرد: در بخش مصرفی بازار مسکن هیچ کاهش قیمتی رخ نداده است. امکان دارد در بالای شهر تهران قیمتها از متری ۱۵۰ میلیون تومان به متری ۱۲۰ میلیون تومان رسیده باشد اما این نمی تواند ملاکی برای وضعیت واقعی این بازار باشد. عمده معاملات در واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر اتفاق می افتد که قیمتها افزایش یافته است. تا چند ماه قبل در شهرستانها می شد با متری ۴ میلیون تومان واحد مسکونی راه اندازی کرد اما الان با متری ۶ میلیون تومان هم نمی توان ساخت و ساز کرد.
این کارشناس بازار مسکن در بیان راه حل ساماندهی بازار اظهار داشت: باید یک وزارت خانه تخصصی در حوزه مسکن ایجاد و در زمینه های مختلف همچون کنترل سوداگری، وضع مالیات، مشوقهای ساخت و ساز، تقویت قدرت نقدینگی و ارائه تسهیلات مناسب، برنامه ریزی صورت گیرد.
مسکن در تهران متری ۳۰ میلیون تومان
ازاین رو گزارش، اسفند سال قبل متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در تهران ۳۰ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۶ و ۹۳.۷ درصد افزایش دارد. گزارش بانک مرکزی نشان داده است همین طور تعداد معاملات انجام شده در اسفند ماه سال ۱۳۹۹ معادل ۵۳۰۰ فقره بود که نسبت به ماه قبل ۳۴.۶ درصد افزایش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۴۸.۴ درصد کاهش نشان داده است.

1400/01/13
22:44:33
5.0 / 5
1314
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP