اولویتهای سال ۱۴۰۰

نرخ ارز كنترل شود كارگران نفس می كشند!

نرخ ارز كنترل شود كارگران نفس می كشند!

به گزارش شاپ یک کارشناس حوزه کار اعتقاد دارد اگر نوسان نرخ ارز و قیمت دلار در بازار کنترل شود سال جاری به لحاظ معیشتی سال خوبی برای کارگران و شاغلان و بازنشستگان خواهد بود.حمید نجف در گفت و گو با ایسنا، درباره اولویتهای سال جدید در حوزه بازار کار و اقتصاد اظهار نمود: با عنایت به آنکه کرونا سال جاری هم با ما خواهد بود تاکید و انتظار این است که به رعایت پروتکلهای بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی بیشتر از پیش توجه گردد و تأمین واکسن در داخل هم در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: سال قبل سال سختی برای همه مردم و کشور بود و نمی توانیم مشکلات را گردن دولت بیاندازیم چون از یک طرف با تحریم های ظالمانه رو به رو بودیم و از سوی دیگر کرونا به ما فشار آورد و کسب و کارها و بنگاهها را تعطیل کرد.

کارگران روزمزد و ساختمانی محروم از مزایای بیمه بیکاری

این کارشناس حوزه کار اضافه کرد: متاسفانه خیلی از کارگران روزمزد و کارگران ساختمانی از مزایای بیمه بیکاری و دریافت وام کرونا محروم ماندند و سال را با دشواری پشت سر گذاشتند طبعا عده ای از کارگران تحت تأثیر کرونا بیکار و خانه نشین شدند و به لحاظ درآمدی و معیشتی مشکل پیدا کردند که دولت با همکاری وزارت کار در بحث بیمه بیکاری به سرعت وارد عمل شد هر چند که پرداختی ها گاهی بموقع نبود و واریزی ها با تاخیر انجام گرفت.

نجف درباره تاثیرگذاری کرونا بر بازار کار در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: با اینکه باید مراقب کرونا باشیم ولی تصور نمی کنم که سال جاری کرونا به آن شکل که پارسال صدمه زد و سبب رکود شد به بازار کار لطمه بزند و منتج به بیکاری شود چون اثر خویش را سال قبل گذاشت.

بیشترین تأثیر کرونا روی بنگاههای کوچک و تولیدی

وی افزود: به اعتقاد من کرونا در سال جدید بیشتر روی بنگاههای کوچک و واحدهای تولیدی که امکان دارد توان افزایش حقوق و دستمزد را نداشته باشند اثرگذار خواهد بود چون سال قبل کارگران و اغلب حقوق بگیران قدرت خرید چندانی نداشتند و همین مساله باعث شد تا کارگاههای کوچک و تولیدی ها فروش نداشته باشند و اصطلاحا زمین گیر شوند.

نجف اظهار داشت: سال جاری باید بیشتر هوای واحدهای کوچک را داشته باشیم و آنها را حمایت نماییم تا مبادا گرفتار رکود شوند و به تعدیل نیرو روی بیاورند.

به اعتقاد این کارشناس حوزه کار، اگر بتوانیم سال جاری نرخ تورم و بخصوص نرخ ارز و دلار را کنترل نماییم کارگران نفسی می کشند و به لحاظ معیشتی سال خوبی برای کارگران، شاغلان و بازنشستگان خواهد بود.
1400/01/11
11:46:30
5.0 / 5
1197
تگهای خبر: ارز , بازار , بهداشت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP