بهترین اتفاق سال ۱۳۹۹

از حذف دفترچه های كاغذی درمان تا همسان سازی حقوق بازنشستگان

از حذف دفترچه های كاغذی درمان تا همسان سازی حقوق بازنشستگان

به گزارش شاپ رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، خروج دفترچه های درمان تامین اجتماعی از حالت کاغذی و الکترونیکی شدن خدمات درمان و متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را از بهترین اقدامات و اتفاقات سال قبل عنوان و ابراز امیدواری کرد: با تولید انبوه واکسن در داخل سال 1400 سال محو کرونا در ایران باشد.فتح اله بیات در گفت و گو با ایسنا درباره اولویتهای سال جدید در حوزه اشتغال و روابط کار اظهار نمود: پیش از هر چیز آرزو می نماییم که ویروس کرونا از کل دنیا به ویژه کشور ما محو شود و واکسن مورد نیاز داخل را تهیه و خریداری نماییم. کرونا هنوز با ما هست و بعنوان نماینده بخش کوچکی از جامعه کارگری تقاضا داریم که در بحث خرید واکسن کوتاهی نشود و پیش از اینکه واکسن داخلی به تولید انبوه برسد بخشهای نیازمند و لطمه پذیر را واکسن بزنند.

وی افزود: بدون تردید بقا و رمز موفقیت هر کشوری در تولید است و باتوجه به نامگذاری شعار امسال انتظار داریم که کارفرمایان با کارگران بیشتر مدارا کنند و از اینکه مبلغی به حقوق و دستمزدها اضافه شده عرصه را به کارگران تنگ نکنند و آنها را تعدیل یا تحت فشار قرار ندهند تا در سایه همدلی کار و تولید رونق بگیرد و کارگران بتوانند هزینه های زندگی را تامین کنند.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی در ارزیابی وضعیت بازار کار و اشتغال در سال قبل اظهار داشت: سالی که گذشت از نظر اقتصادی سال سختی برای کارگران، بازنشستگان و حداقل بگیران بود. در بحث شاغلین به سبب شیوع ویروس کرونا با تعدیل و بیکاری قسمتی از نیروهای کار مواجه شدیم و روند پرداخت بیمه بیکاری هم با کندی انجام شد و نارضایتی هایی را به دنبال داشت به نحوی که تا آخر سال بودند کسانی که هنوز بیمه بیکاری کرونا را نگرفته بودند درحالی که بیش از یکسال از بیکاری آنها می گذشت.

بیات افزود: به سبب کرونا انتخابات شوراها به تعویق افتاد و در زمینه دریافت برخی خدمات و پیگیری مطالبات حقوقی و حضور در مراجع حل اختلاف و ادارات کار به سبب کرونا و رعایت دستورالعمل های بهداشتی تا مدتی وقفه به وجود آمد اما یکی از اقدامات خوبی که اواخر سال قبل انجام شد خروج دفترچه های بیمه تامین اجتماعی از حالت کاغذی و الکترونیکی شدن خدمات آن بود که البته باتوجه به حق بیمه ای که بیمه شدگان می پردازند، انتظار ارائه خدمات مطلوب را دارند پس معتقدم باید زیرساختهای این کار فراهم گردد تا افرادی که به مراکز درمانی مراجعه می کنند با تقاضای ارائه دفترچه های کاغذی روبه رو نشوند و مراکز درمانی سازمان تامین اجتماعی و بخشهای خدمات درمانی دولتی و کلینیک ها این رویه را پذیرفته و اجرا کنند.

وی اشاره کرد: متاسفانه در بحث واگذاری سهام شرکتهای شستا از این جهت که به غیر کارگران و بازنشستگان واگذار شد، نارضایتی هایی به وجود آمد. وقتی مجموعه بزرگ سازمان تامین اجتماعی را داریم چرا باید به غیر از بیمه شدگان تامین اجتماعی سهام واگذار نماییم و کارگران و بازنشستگان هنوز از این مساله دلخور هستند.

این مقام مسئول کارگری در آخر شاخص ترین رویداد سال قبل را همسان سازی و متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی دانست و اظهار نمود: با مذاکرات و نشستهایی که با معاون اول رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه صورت گرفت، طرح همسان سازی حقوق برای مشاغل سخت و زیان آور انجام شد و در مرحله دوم، اعتبار۹۰ هزار میلیارد تومانی در بودجه ۱۴۰۰ به تصویب رسید که اقدام بزرگی در جهت متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بود.

منبع:

1400/01/10
10:47:51
5.0 / 5
1183
تگهای خبر: ارز , بازار , بهداشت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
شاپ SHAAP