كارنامه مسكن ملی در سال ۹۹،

مسكن ملی كند پیش می رود اما می رود

مسكن ملی كند پیش می رود اما می رود

به گزارش شاپ با وجود آنکه پروژه اقدام ملی با دو چالش عدم همراهی کامل سازندگان و کمبود نقدینگی متقاضیان همراه شده بر مبنای اعلام مسؤلان وزارت راه و شهرسازی ۶۰۰ هزار واحد از این طرح به مرحله ساخت رسیده و این در شرایطی است که در ابتدا ۴۰۰ هزار واحد برنامه ریزی شده بود.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، طرح اقدام ملی مسکن از اواخر سال ۱۳۹۷ برای راه اندازی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی توسط وزارت راه و شهرسازی برنامه ریزی و اواسط سال ۱۳۹۸ با حضور رئیس جمهور کلنگ زنی شد. البته اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ آن زمان هدف اصلی را ایجاد نهضت خانه سازی، ادامه پروژه توسط دولتهای بعدی و قرار گرفتن مسکن در ریل تولید عنوان کرد؛ هدفی که بنا بگفته مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن محقق شده است. این در حالیست که غالب انبوه سازان داخلی به سبب ۴۲ ایراد که به قراردادهای طرح اقدام ملی مسکن وارد دانستند از اجرای آن سر باز زدند.
از سوی دیگر بخش قابل توجهی از متقاضیان توانایی پرداخت آورده اولیه را ندارند. از ۴۶۰ هزار متقاضی واجد شرایط مسکن ملی در کل کشور تا روز ۱۳ اسفندماه ۱۳۹۹ فقط ۱۴۶ هزار نفر وجوه اولیه را واریز کرده اند. بنظر می رسد که مسکن ملی علی رغم مشکلات با سرعت ملایمی به جلو حرکت می کند. زمان آغاز طرح اقدام ملی مسکن در سال ۱۳۹۸ اعلام گردید که این پروژه دو ساله به پایان می رسد اما بطور قطع در سال ۱۴۰۰ تکمیل نخواهد شد؛ چون که خیلی از پروژه ها در مناطق مختلف کشور دارای تعداد و پیشرفتهای متفاوتی هستند و خاصیتهای آنها از مقیاس با یکدیگر فرق دارد. برخی مثل پروژه سیرجان افتتاح شده، یزد به مرحله افتتاح رسیده و برخی دیگر برای تکمیل دست کم به سه سال زمان نیاز دارد. برمبنای صحبتهای مسئولان، روند تکمیل آورده متقاضیان در سرعت اجرای پروژه ها موثر است.
پروانه اصلانی ـ مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ـ با اشاره به اینکه در مجموع تابحال ۶۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن در قالب پروژه های واگذاری گروهی زمین، پروژه های مشارکتی، پروژه های متوسط و بزرگ مقیاس، نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده و تفاهم نامه با سایر وزارتخانه ها، وارد فاز عملیاتی و اجرایی شده است، در بیان جزئیات آنها اظهار داشت: در اجرای طرح اقدام ملی مسکن تابحال به حدود ۱۳۵ هزار خانوار، واگذاری گروهی زمین انجام شده و ساخت حدود ۳۴۰ هزار واحد مسکونی هم در قالب پروژه های متوسط و بزرگ مقیاس شروع شده است. همینطور برای حدود ۴۰ هزار واحد هم در بافت های فرسوده، تسهیلات نوسازی و بهسازی در قالب طرح اقدام ملی مسکن پرداخت شده است.
اصلانی افزود: تابحال عملیات اجرائی حدود ۲۵ هزار واحد مسکونی هم در قالب مشارکت با بخش خصوصی شروع شده و برای حدود ۶۰ هزار واحد هم برای تأمین مسکن متقاضیان تحت پوشش دستگاه های مختلف اجرائی، زمین تأمین و عملیات اجرایی آنها در حال انجام می باشد.
وی در مجموع عملکرد طرح اقدام ملی مسکن را ۶۰۰ هزار واحد عنوان نمود و اظهار داشت: برای ۶۰۰ هزار واحد مسکونی که عملیات اجرائی آنها شروع شده، زمین هم تأمین شده است.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن درباب واریز وجه طرح اقدام ملی مسکن برای پروژه های غیر از واگذاری گروهی و مشارکتی که احتیاج به آورده ندارند، توضیح داد: در پروژه های متوسط و بزرگ مقیاس طرح اقدام ملی مسکن که با آورده متقاضیان و تسهیلات آنها اجرایی می شوند، حدود ۱۵۰ هزار نفر واریز وجه کرده اند که مجموع مبالغ واریزی توسط این متقاضیان، معادل ۵۶۶۱ میلیارد تومان است.
اصلانی با تاکید بر استقبال مناسب مردم از اجرای طرح اقدام ملی مسکن، شناخت ابعاد طرح و موفقیت در اجرا را از علل استقبال مردم از این طرح ملی برشمرد و اشاره کرد: همچنان روزانه تقاضاهایی برای ثبت نام در سامانه طرح اقدام ملی مسکن به وزارت راه و شهرسازی عرضه می شود که این امر نشان از استقبال مردم از اجرای آن است.
معاون وزیر راه و شهرسازی: مسکن ملی پیشرفت مناسبی دارد
چند روز قبل محمود محمودزاده ـ معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ـ وضعیت پروژه های اقدام ملی را مطلوب عنوان کرد و اظهار داشت: بیش از ۵۰۴ هزار واحد اقدام ملی مسکن شروع شده است و اغلب پروژه ها در حال اجرا است؛ بعضی در مراحل اسکلت و دیوارچینی قرار دارد، برخی در حال آماده سازی زمین و تعدادی هم در مراحل فوندانسیون. اینکه بیان می شود خیلی از پروژه ها هنوز شروع یا حتی جانمایی نشده اطلاعات درستی نیست. ممکنست تعداد معدودی از پروژه ها به سبب برخی مشکلات هنوز شروع نشده باشد اما کلیت طرح در وضعیت مناسبی قرار دارد.
وی ادامه داد: کسانی که برای مسکن ملی ثبت نام کردند دو گروه هستند. برای حدود ۱۳۵ هزار نفر زمین واگذار شده که تحت عنوان گروههای ساخت عمدتا در شهرهای کوچک در حال ساخت هستند که پروژه های آنها بین ۳ تا ۱۰ واحد است.
معاون وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد: حدود ۳۲۶ هزار واحد هم در قالب ۷۸۰۰ پروژه در سراسر کشور تعریف شده که در حال اجراست. تمام متقاضیانی که پول واریز کرده اند به پروژه وصل شده و معلوم است پروژه شان کجاست. این اطلاعات بجز استان در سامانه ملی هم قابل رصد است. بدین صورت که در نقشه کشور به صورت GIS میتوان این طرحها را مشاهده کرد.
مسکن ملی پردیس در مرحله آماده سازی زمین و تجهیز کارگاه برنامه ساخت ۲۰۰ هزار مسکن ملی در شهرهای جدید
سهمیه شهرهای جدید از پروژه اقدام ملی مسکن ۲۰۰ هزار واحد است که عملیات اجرایی ۱۱۷ هزار واحد شروع شده است. پروژه ها عموما در مراحل پیشرفت ۵ تا ۵۰ درصد قرار دارد و در مواردی هم به پایان رسیده است. از مجموع ۲۰۰ هزار واحد هدف گذاری شده برای ۲۱ شهر جدید عملیات اجرایی در تمامی ۲۱ شهر شروع شده که جزئیات آن بدین شهر است:
شرکت عمران برای شهر جدید پرند ۲۵ هزار و ۱۵۰ واحد مسکن ملی را هدف گذاری کرده است. ۲۸۴۴ واحد در بخش مشارکت، ۹۲۴ واحد در تفاهم نامه بنیاد شهید، ۳۸۳۲ واحد در قالب تفاهم نامه نیروهای مسلح، ۴۹۶ واحد مربوط به وزارت آموزش و پرورش، ۵۰۴۳ واحد هم با تعهد ساخت الان در حال اجراست که مجموع واحدهای شروع شده را به ۱۵ هزار و ۴۵۵ واحد رسانده است.
در شهر جدید پردیس بیش از ۱۲ هزار و ۹۴۵ واحد اقدام ملی مسکن تعریف شده که ۱۲ هزار و ۶۰۰ واحد آن به مرحله آغاز رسیده است.
در هشتگرد واقع در استان البرز هم ۲۱ هزار مسکن ملی در برنامه شرکت عمران شهر جدید قرار گرفته که مجموع واحدهای کلنگ زنی شده به ۱۵ هزار و ۹۴۳ رسیده است.
در شهر جدید اندیشه واقع در استان تهران ۳۲۲۵ واحد در برنامه گنجانده شده که عملیات اجرایی ۲۳۰۵ واحد شروع شده است.
فولادشهر اصفهان میزبان ساخت ۱۸ هزار مسکن ملی است ۱۴ هزار و ۵۰۰ واحد آن ثبت نامی خواهد بود. مجموع واحدهای شروع شده به ۱۵ هزار و ۴۳۱ می رسد.
همینطور در شهر جدید بهارستان در استان اصفهان ۲۱ هزار مسکن ملی در دستور کار قرار دارد که تا کنون ساخت ۱۶ هزار واحد شروع شده است.
از دیگر شهرهای جدید که تعداد قابل توجهی مسکن ملی در آن هدف گذاری شده صدرای شیراز با ۲۱ هزار، سهند با ۱۶ هزار و ۲۰۰ و ایوانکی با ۱۵ هزار و ۵ واحد است. در شهر جدید صدرا در استان فارس از ۲۱ هزار واحد که در برنامه قرار دارد تا کنون ۹۰۲۲ واحد شروع شده است. در شهر جدید سهند واقع در اطراف تبریز در آذربایجان شرقی از ۱۶ هزار و ۲۰۰ واحد ۸۷۷۱ واحد به مرحله آغاز رسیده و در ایوانکی استان سمنان هم ۱۵ هزار و ۵۵ واحد هدف گذاری شده که تا کنون ۳۰۰۰ واحد کلنگ زنی شده است.
در عالیشهر از ۲۲۵۰ واحد تا کنون ۱۰۸۰ واحد شروع شده است. در سیراف ۳۲۴۰ واحد مسکن ملی تعریف شده که ۶۹۰ واحد در مرحله ساخت قرار دارد. در مهاجران اراک از ۶۳۰۰ واحد که در برنامه قرار دارد تا کنون ۵۷۸۰ واحد شروع شده است. در امیرکبیر اراک ۶۱۰۰ واحد طرح اقدام ملی مسکن گنجانده شده که ۲۸۰۰ واحد شروع شده است. در شهر جدید علوی کل ۳۰۰ واحد برنامه ریزی شده شروع شده است. در شیرین شهر اهواز ۱۲۰۰ واحد مسکن ملی در برنامه قرار گرفته که ۵۰۰ واحد در مرحله ساخت قرار دارد. برای شهر جدید رامین در اهواز هم ۱۱۰۰ واحد مسکن ملی در قالب ثبت نام، ۱۵۷۰ واحد در قالب تفاهم نامه آموزش و پرورش و ۱۰۰ واحد در بخش تعاونی تعریف شده که تا کنون ۱۱۰۰ واحد شروع شده است. در رامشار کل ۲۰۰ واحد برنامه ریزی شده شروع شده است. در نهایت برای شهر تیس ۵۵۰۰ واحد مسکن ملی در برنامه گنجانده شده که ۳۰۰۳ واحد در مرحله اجرا قرار دارد.
پروژه مسکن ملی شهر جدید سهند مسکن ملی در یک نگاه
شهریوماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن با حضور رئیس جمهور کلنگ زنی شد و ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸ ثبت نام از متقاضیان در چهار استان آغاز و سپس به دیگر استانها تسری پیدا کرد. برای این پروژه ۴۰۰ هزار واحد تعریف شد که در دور اول و دوم نام نویسی ۱.۶میلیون نفر بوسیله سایت tem.mrud.ir و پیامک ثبت نام کردند که ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. نخستین واحدها به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ به دستور رئیس جمهور افتتاح شد. این پروژه بوسیله آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ایجاد می شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های تابستان ۱۳۹۹ به متری ۲.۷ میلیون تومان می رسد که البته باتوجه به کیفیت سازه ها در مناطق مختلف، قیمت ها متفاوت خواهد بود. ثبت نام مراحل اول، دوم و سوم به انتها رسیده است. فرصت ثبت نام در مرحله سوم از ۱۸ دیماه ۱۳۹۹ شروع شد و پنجشنبه (۲۵ دی ماه) به پایان رسید. در صورت خالی شدن ظرفیت یا تأمین زمین، امکان ثبت نام مجدد وجود دارد.1400/01/06
13:29:19
5.0 / 5
1304
تگهای خبر: آموزش , تولید , ثبت نام , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
شاپ SHAAP