مركز آمار ایران اعلام كرد؛

اعلام تورم سالانه 36 و چهار دهم درصد

اعلام تورم سالانه 36 و چهار دهم درصد

شاپ: مرکز آمار گزارش رسمی تغییرات شاخص قیمت کالا و خدمات در اسفند 1399 را اعلام نمود که برمبنای آن، نرخ تورم سالانه منتهی اسفندماه به 36.4 درصد و نرخ تورم خانوارهای ایرانی به حدود 49 درصد رسید.به گزارش شاپ به نقل از مرکز آمار؛ نرخ تورم سالانه اسفند ماه برای خانوارهای کشور به ۳۶.۴ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۲.۲ درصد افزایش نشان میدهد. منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه پیش از آنست.
افزایش نرخ تورم نقطه ای خانوارها
نرخ تورم نقطه ای در اسفند ۱۳۹۹ به ۴۸.۷ درصد رسید، یعنی خانوارهای کشور به طور متوسط ۴۸.۷ درصد بیشتر از اسفند ۱۳۹۸ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.
نرخ تورم نقطه ای اسفند ۱۳۹۹ نیز در مقایسه با ماه قبل ۰.۵ واحد درصد افزایش پیدا کرد. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با کاهش ۰، ۲ واحد درصدی به ۶۶.۶ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش ۰.۸ واحد درصدی به ۴۰.۵ درصد رسیده است.
البته نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری ۴۷.۸ درصد است که نسبت به ماه قبل ۰.۶ واحد درصد افزایش داشته و این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵۳.۳ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۳ واحد درصد کاهش را نشان میدهد.
کاهش نرخ تورم ماهانه
نرخ تورم ماهانه اسفند ۱۳۹۹ به ۱.۸ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۷ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» نیز به ترتیب ۱.۷ درصد و ۱.۸ درصد بوده است.


منبع:

1400/01/05
00:44:48
5.0 / 5
1254
تگهای خبر: خدمات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP