در گفت وگو با شاپ مطرح شد

همسان سازی حقوق ها بهترین اتفاق سال 99 بود

همسان سازی حقوق ها بهترین اتفاق سال 99 بود

شاپ: یک فعال حوزه کار بر ضرورت کمک ها و بسته های حمایتی به خانوارهای کارگری در سال جدید تاکید و ابراز امیداری کرد: سال جاری تاثیرگذاری کرونا بر مشاغل و کسب و کارها کمتر شود.



رحمت اله پورموسی در گفتگو با ایسنا، در ارزیابی وضعیت اشتغال و بازار کار در سال ۱۳۹۹ اظهار نمود: شیوع کرونا پارسال روی بازار کار و خیلی از مشاغل اثرگذار بود که سال جاری هم ادامه خواهد داشت و امیدواریم با عنایت به این که واکسن آن آمده سال جاری مشاغل از کرونا کمتر تأثیر بپذیرند.

وی افزود: نمی توانیم منکر زحمات همه مسؤلان باشیم ولی کرونا سبب شد که شرایط معیشتی خیلی از مردم خصوصا کارگران گرفتار مشکل شود و به علت تورم زندگی کارگران سخت گذشت. معتقدم که دستمزد سال ۱۳۹۹ کمتر از نرخ تورم بسته شد و با اتفاقات خوشایندی در تعیین دستمزد روبه رو نبودیم؛ اما خوشبختانه روند تعیین مزد سال ۱۴۰۰ روند قابل قبول و مطلوبی بود و نرخ دستمزد به دور از حواشی و جنجال با توافق و همراهی همه شرکای اجتماعی و زودتر از رویه هر سال که شب عید نتیجه اعلام می شد، به تصویب رسید که از این نظر اتفاق مثبتی بود.

این فعال حوزه کار خاطرنشان کرد: البته ما معتقدیم که این رقم با هزینه سبد معیشت کارگران هنوز فاصله دارد و انتظار داریم که در سال جدید دولت کمک ها و بسته های حمایتی برای حفظ قدرت خرید خانوارهای کارگری در نظر بگیرد.

پورموسی در ادامه بهترین اتفاق سال ۱۳۹۹ را همسان سازی حقوق ها بخصوص در حوزه بازنشستگان تأمین اجتماعی عنوان نمود و اظهار داشت: در بحث متناسب سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در تاریخ ۲۹ اسفند ماه سال ۱۳۹۹ جلسه ای به شکل ویدئو کنفرانس با وزیر کار و رئیس سازمان تأمین اجتماعی برگزار و در آن جلسه مقرر شد علی الحساب مبلغی در بحث متناسب سازی مرحله دوم تا آخر سال پرداخت و به حساب بازنشستگان واریز شود.

وی اضافه کرد: بطور قطع افزایش حقوق متناسب سازی بازنشستگان بیشتر از علی الحساب پرداختی است که واریز شد و باید منتظر بمانیم پس از عید جداول آماری بیرون بیاید و بر مبنای فرمول ها و محاسبات نرم افزاری مشخص شود که چه میزان متناسب سازی در حقوق بازنشستگان اعمال شده است. با قول مساعدی که داده شده از آغاز فروردین ۱۴۰۰ احکام بازنشستگان صادر و حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به حقوق صندوقهای دیگر نزدیک می شود.

این پیشکسوت کارگری همینطور همسان سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور را یک اقدام مثبت و اثرگذار دانست و اظهار داشت: خوشبختانه با اصلاحی که در احکام این گروه در مرداد سال قبل صورت گرفت، مابه التفاوت آن به تدریج واریز شد که طی چند روز گذشته مابه التفاوت آخرین گروه هم پرداخت گردید. فقط در بند سه بخشنامه شماره ۷۶ موردی به نام ضریب ترغیب آمده که ظاهرا برای این گروه از بازنشستگان محاسبه نشده و الان در حال پیگیری برای تحقق آن هستند.





منبع:

1400/01/02
22:07:59
5.0 / 5
1172
تگهای خبر: ارز , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
شاپ SHAAP