رئیس مجمع نمایندگان كارگران استان اصفهان:

رقم دستمزد سال ۱۴۰۰، خط فقر را پوشش نداده است

رقم دستمزد سال ۱۴۰۰، خط فقر را پوشش نداده است

اصفهان رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان اصفهان با تکیه بر اینکه انتظار داشتیم دستمزد سال ۱۴۰۰ خط فقر را پوشش دهد، اظهار داشت: متاسفانه طی دو دهه اخیر کارگران در افزایش دستمزد سالیانه به حق خود نرسیده اند ولی به هر حال این انتظار هنوز وجود دارد.شب گذشته رقم دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۰ مشخص شد که برپایه آن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده با افزایش ۳۹ درصدی به ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای خانواده ۳ نفری رسید.

عباس عظیمی در اینباره در گفتگو با ایسنا، با ابراز این عقیده که گویا دولت بعنوان کارفرمای بزرگ حتی با برخی کارفرمایان در رقابت است که رقم دستمزد را افزایش ندهد، اظهار نمود: افزایش ۳۹ درصدی دستمزد کارگران در شرایط تورم کنونی قابل قبول نیست، چون که دولت باوجودی که عدد سبد معیشت را ۶ میلیون و ۹۰۰ تومان اعلام نموده، شب گذشته حداقل دستمزد را برای کارگران ۲ میلیون و ۶۵۵ میلیون تومان اعلام می کند!

رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان اصفهان با تکیه بر اینکه دولت در افزایش ۳۹ درصدی مزد سال ۱۴۰۰ نقش داشته است، اضافه کرد: اعلام این رقم نشان داده است با ترکیبی فعلی شورایعالی کار، حتی کارفرما هم در این شورا تعیین کننده نیست. ترکیب شورایعالی کار بگونه ای است که هیچ زمانی، کارگری نخواهد شد و سود و مزیتی برای این قشر نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: دولت برپایه اهداف خود نرخ مزد را مشخص می کند این درحالیست که در طول سال و طی چند نوبت تولیدات داخلی افزایش قیمت داشته اند، درحالی که تنها یک مرتبه در سال دستمزد کارگران اعلام و اندکی افزایش می یابد.

عظیمی ضمن اشاره به اینکه در شرایط کنونی اقتصاد، مبالغ اعلام شده برای مزد سال ۱۴۰۰ اصلا نمی تواند کفاف زندگی کارگران را بدهد، اصفهان افزود: از طرفی هزینه های بن، مسکن و... برای مزد سال آینده تحت الشعاع رقم حداقل دستمزدی است که شب گذشته دولت اعلام نمود و باید دید بن ۶۰۰ هزار تومانی کجای زندگی یک کارگر را می گیرد؟

وی خاطرنشان کرد: باآنکه دولت رقم سبد معیشت را ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اعلام کرد، اما در شرایط تورم کنونی عدد خط فقر واقعی ۱۰ میلیون تومان است.
1399/12/25
01:58:19
0.0 / 5
1197
تگهای خبر: تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP