روز قرض الحسنه چگونه وارد تقویم رسمی كشور شد؟

روز قرض الحسنه چگونه وارد تقویم رسمی كشور شد؟

به گزارش شاپ در سال ۱۳۹۸ برای اولین بار در تقویم رسمی کشور ۱۴ اسفند بعنوان روز ترویج فرهنگ قرض الحسنه نام گذاری شد. شاید این پرسش بوجود آمده باشد که روزقرض الحسنه چگونه سر از تقویم رسمی کشور درآورده است


به گزارش شاپ به نقل از مهر، هر چند قرض الحسنه از دیرباز وجود داشته و پدیده جدیدی نیست، اما در کشور ما دو نقطه عطف میتوان برای آن متصور بود. یکی دهه ۱۳۴۰ شمسی و تشکیل صندوق های قرض الحسنه توسط بخشی از بازاریان تهران که بعضی از آن صندوق ها هنوز هم فعالیت می نمایند. دیگری سال ۱۳۸۶ و تأسیس بانک مهر ایران بعنوان اولین بانک قرض الحسنه کشور که سبب شد مردم بتوانند خدمات گسترده بانکی و دریافت تسهیلات قرض الحسنه را به صورت یکپارچه و از یک سازمان معتبر دریافت نمایند.
بانک قرض الحسنه مهر ایران الگوی موفقی در حوزه ترویج فرهنگ قرض الحسنه است و با تأسیس آن گام های مؤثری برای توسعه بانکداری اسلامی و بخصوص بسط عقد قرض الحسنه برداشته شده است. با توجه به دغدغه های موجود در رویه و سازوکار نظام بانکداری کشور، بانک قرض الحسنه مهر ایران اولین بانکی است که تنها در حوزه ترویج و اشاعه فرهنگ قرض الحسنه فعالیت می کند و تلاش دارد تا با استفاده از ظرفیت های خیرین جامعه برای رفع مشکلات مالی و تأمین مایحتاج ضروری نیازمندان، تسهیلات قرض الحسنه پرداخت کند.
قرض الحسنه در نظام اخلاقی مکتب اسلام دارای جایگاه والایی است؛ به نحوی که خداوند منان در قرآن کریم می فرماید: «کیست که خدا را قرض الحسنه دهد تا خدا بر او چنیدین برابر بیفزاید.» قرض الحسنه بعنوان یکی از مهم ترین و اساسی ترین ابزارهای تأمین مالی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و برای توسعه و ترویج آن نیازمند فرهنگ سازی و جلب مشارکت عموم مردم و همینطور حمایت های جامعه خیرین، سازمان های مردمی و نهادهای حمایتی خواهد بود. ازاین رو نامگذاری این روز اختصاصی به قرض الحسنه و تدوین برنامه های فرهنگی به ترویج و بسط این فرهنگ کمک می نماید.
بر همین اساس بانک مهر ایران، بعنوان اصلی ترین متولی قرض الحسنه در کشور، از سال ۱۳۹۷ طی نامه نگاری هایی با شورای فرهنگ عمومی کشور، درخواست نامگذاری روزی را در تقویم رسمی کشور بعنوان روز ترویج فرهنگ قرض الحسنه داشته است.
اهدافی که بانک مهر ایران از این مورد دنبال می کرده عبارت بودند از ترویج و اشاعه فرهنگ قرض الحسنه که به توسعه مشارکت عموم مردم و خیرین در اجرای آیه شریفه قرآن کریم و قرض دادن نیکو به منظور بهبود معیشت و شرایط اقتصادی هموطنان و بخصوص نیازمندان جامعه کمک می نماید. همینطور با عنایت به اهمیت و جایگاه قرض الحسنه در قرآن و نظام بانکداری اسلامی به صورت مشخص میتوان به اهداف مختلفی از این نام گذاری اشاره نمود همچون کمک مالی به نیازمندان از راه وام های ارزان قیمت، برقراری ارتباط بهتر بین نیازمندان مالی و متمکنین، گردش ثروت بین آحاد مردم، تقویت اقتصاد ملی، پشتیبانی از کارآفرینی و ایجاد مشاغل و کسب وکارهای جدید، کاهش نرخ بیکاری در جامعه، کاهش تبعیض های اقتصادی و اجتماعی در جامعه، ترویج و تقویت فرهنگ و نوع دوستی و گذشت مالی در جامعه، تخصیص منابع مالی به رفع مشکلات و معضلات اجتماعی و اقتصادی منطبق با رهنمودهای مورد تاکید خداوند و به تصویر کشیدن یکی از انسان دوستانه ترین رهنمودهای مورد تاکید قرآن در جامعه.
خوشبختانه شورای فرهنگ عمومی کشور هم در نامه ای به تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ به بانک مهر ایران اعلام نمود که با پیشنهاد این بانک در شورای فرهنگ عمومی موافقت شده و در جلسه ۸۲۵ شورایعالی انقلاب فرهنگی مورخ سوم دیماه ۱۳۹۸ هم ثبت ۱۴ اسفند بعنوان روز ترویج فرهنگ قرض الحسنه در متن تقویم رسمی کشور به تصویب رسیده است. بانک مهر ایران امیدوار است حالا که روزی در تقویم مختص قرض الحسنه و ترویج این فرهنگ نیکو نام گذاری شده است، با یادآور شدن این مورد برای همه ما و همینطور اجرای برنامه های فرهنگی مختلف، قرض الحسنه بیشتر از پیش در جامعه ایرانی جای خویش را باز کرده و شاهد گسترده تر شدن بهره مندی مردم از این سنت نیکو و حسنه باشیم.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1399/12/18
10:35:23
0.0 / 5
1226
تگهای خبر: ارز , بازار , خدمات , فرهنگ سازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
شاپ SHAAP