داغ شدن تنور مذاكرات مزد 1400 از ساعاتی دیگر

داغ شدن تنور مذاكرات مزد 1400 از ساعاتی دیگر

شاپ: با ارسال دعوتنامه های شورای عالی کار به نمایندگان کارگری و کارفرمایی، اولیه جلسه رسمی دستمزد شورای عالی کار بمنظور رایزنی و بحث و بررسی درباب تعیین حداقل دستمزد سال 1400 از ساعاتی دیگر شروع خواهد شد.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، برگزاری اولین جلسه دستمزد ۱۴۰۰ به دنبال تعیین رقم سبد معیشت کارگران در آخرین نشست کمیته دستمزد صورت می گیرد که در آن اعضای کمیته با رقم ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان بعنوان هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران آن هم فقط در بخش خورد و خوراک موافقت کردند.

موضوع تقویت معیشت، افزایش قدرت خرید و ترمیم دستمزد همچون مباحثی است که همه ساله در جلسات دستمزد شورای عالی کار از طرف نمایندگان کارگری مورد تاکید قرار می گیرد و نمایندگان کارفرمایی نیز دیدگاههای خودرا درباب مشکلات و هزینه های تولید مطرح می کنند.

بسیاری از کارشناسان حوزه کار و مقامات کارگری با استناد به اعلام رقم ۱۰ میلیون تومانی خط معیشت از طرف بانک مرکزی بعنوان مرجع رسمی آمار و همین طور تعیین هزینه شش میلیون و ۸۹۵ هزار تومانی سبد معیشت کارگران تاکید دارند که دستمزد سال آینده کارگران باید منطبق با واقعیتهای روز جامعه تعیین شود و هزینه های زندگی آنها را پوشش دهد.

آنها همین طور با ابراز نگرانی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی در لایحه بودجه، بر لزوم بهبود وضع معیشت و ارتقای قدرت خرید کارگران و بازنشستگان در سال آینده و اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای مصرفی کارگران و اقشار محروم و کم درآمد و همین طور توزیع بسته های حمایتی و معیشتی تاکید دارند.

طی سال های گذشته فشارهای خارجی و نوسان شدید نرخ ارز و تاثیر آن بر خیلی از بازارهای داخلی همچون مسکن، موجب شد تا افزایش دستمزد حتی بیش از تورم برای کارگران ملموس نباشد و حقوق و دریافتی آنها هزینه های مسکن و اجاره بها، خوراکی ها و درمان خانوارهای کارگری را جبران نکند.

وزیر کار با تایید این مطلب می گوید: در این دولت تلاش شد حداقل دستمزد کارگری متناسب با تورم تعیین شود و طی این سالها تعیین حقوق و دستمزد کارگری ۳.۱ درصد از میانگین تورم بیشتر بوده هرچند باتوجه به بالا بودن نرخ تورم و باتوجه به شرایط تحریم، این افزایش زیاد دیده نشد.

به گفته شریعتمداری رقم حق مسکن کارگری طی دو سال تصدی وی بر وزارت کار از ۴۰ هزار تومان به ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.اعلام رقم سبد معیشت از طرف کمیته مزد مبنایی برای مذاکرات دستمزد در جلسات شورای عالی کار بشمار می رود و بر این اساس گروه کارگری تلاش می کند تا حداقل مزد کارگران را به این رقم نزدیک کند.

سال گذشته کمیته دستمزد رقم هزینه سبد معیشت کارگران را ۴ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان تعیین کرد که با وجود تلاش بسیار و مذاکرات فشرده گروههای کارگری و کارفرمایی، حداقل دستمزد ۱۳۹۹ با احتساب مزایای جانبی مزد، بن خواربار ۴۰۰ هزار تومانی و حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید.

سال گذشته اما تنها سالی بود که دستمزد کارگران با کش و قوس های فراوان دو مرحله افزایش یافت؛ چونکه مقاومت گروه کارگری برای افزایش حداقل دستمزد و مخالفت گروه کارفرمایی با افزایش بیشتر به سبب شرایط بنگاهها و کرونا جلسات دستمزد را به صحنه درگیری های مزدی کشاند و هیچ یک از موضع خود کوتاه نیامدند؛ همین مورد سبب شد تا مذاکرات دستمزد به ایام عید موکول گردد و جلسات دستمزد ۹۹ در تعطیلات عید انجام شد.

در مرحله اول دستمزد کارگران بعد از ساعتها بحث و جلسه فشرده، حداقل دستمزد کارگران ۲۱ درصد تصویب گردید ولی به سبب خودداری گروه کارگری از امضای صورتجلسه مزد و ادامه نارضایتی ها و کشیده شدن پرونده به سازمان بازرسی در نهایت نمایندگان کارگران موفق شدند ۵ درصد دیگر به حداقل دستمزد سال ۹۹ اضافه کنند و اینطور بود که افزایش حداقل دستمزد سال ۱۳۹۹ کارگران، ۲۶ درصد تصویب گردید.

ناگفته نماند که امسال برای نخستین بار حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نیز دستخوش تغییر و تحولات جلسات شورای عالی کار قرار گرفت چونکه حقوق بازنشستگان متاثر از مصوبات دستمزد شورای عالی کار است و آنها همه ساله چشم انتظار تعیین رقم دستمزد در شورای عالی کار هستند. در صورتیکه افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی هر سال از خرداد اعمال و معوقات آن پرداخت می شد، امسال پرداخت حقوق و معوقات مزدی با تاخیراتی همراه شد.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، باتوجه به ارسال دعوتنامه ها به اعضای شورا، نخستین جلسه رسمی دستمزد ۱۴۰۰ از ساعاتی دیگر در شورای عالی کار برگزار می شود و طبق روال همه ساله این جلسه به مباحث و مقدمات اولیه می پردازد و به صورتی دستگرمی شمرده می شود بنابر این بیرون آمدن رقم دستمزد از نشست اول هنوز زود است و باید دید در فرصت باقی مانده تا آخر سال روند مذاکرات چگونه پیش خواهد رفت و چه سرنوشتی برای دستمزد کارگران رقم خواهد خورد.

منبع:

1399/12/12
21:19:41
0.0 / 5
1408
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
شاپ SHAAP