نایب رئیس مجلس:

باید ممنوعیت سفت و سختی در صادرات خوراك پتروشیمی ایجاد شود

باید ممنوعیت سفت و سختی در صادرات خوراك پتروشیمی ایجاد شود

همدان نایب رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید ممنوعیت سفت و سختی در صادرات خوراک پتروشیمی ایجاد نماییم و تا زمانی که خود کارخانجات ما نیازمند این خوراک هستند باید در داخل مصرف شود.


سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی پنجشنبه ۱۶ بهمن ماه در بازدید از پتروشیمی هگمتانه همدان، اظهار نمود: در پتروشیمی هگمتانه بعنوان زنجیره میانی، PVC با استاندارد پزشکی برای مصرف در صنایع پزشکی ایجاد می شود که در کشور و منطقه غرب آسیا بی نظیر است و امیدواریم صنایع بالادست و پایین دست آن هم توسعه پیدا کند.
وی افزود: مسئله خوراک هم یک مسئله جدی در مجموعه صنایع ماست به طوریکه صنایع فولادی و پتروشیمی ما مسئله خوراک دارند که تغییر سیاست های مداوم و تعهد صنایع بالادستی بمنظور تامین خوراک برای صنایع پایین دستی مشکل به وجود آورده است.
نایب رئیس مجلس اشاره کرد: در زنجیره تولید ارزش یعنی از ماده خام اولیه تا بخش میانی یا بین واسط در تبدیل خوراک تا زنجیره پایین دست ما تا زمانی که مصرف در صنایع داخلی داریم، نباید صادرات داشته باشیم. در حقیقت اجازه صادرات با هدف تامین ارز خیلی خیلی وسوسه برانگیز برای خود دولت، وزارت نفت و صنایع پتروشیمی بزرگ بوده و این مشکل به وجود آورده است.
وی افزود: چند روز پیش یزد بودم و صنایع نساجی که از محصولات پتروشیمی استفاده می کردند مشکل خوراک داشتند، الان پتروشیمی هگمتانه هم همین مشکل را دارد، به نظر یک مشکل فراگیر است و باتوجه به ارزش صادراتی که این خوراک دارد و به سبب قیمت ارز در بازار تمایل صادرات وجود دارد.
قاضی زاده هاشمی بیان کرد: به نظر باید ممنوعیت سفت و سختی در صادرات خوراک ایجاد نماییم و تا زمانی که خود کارخانجات ما نیازمند این خوراک هستند، باید در داخل مصرف شود و اگر تولید مازاد داشتیم مثلا سنگ آهن، گاز و مواد اولیه مازاد پتروشیمی بود، آن موقع صادرات اتفاق بیفتد البته باید دراین زمینه با دولت به جمع بندی برسیم. در ضمن اینکه کجا مازاد تولید داریم و کجا نداریم هم محل بحث است و باید دید اوضاع چگونه است. در خوراک پتروشیمی به نظر نه فقط مازاد نداریم، کمبود هم داریم.
وی اذعان کرد: بنظر می رسد نسبت به سرمایه گذاری، بخش های مختلف صنعت با همدیگر رشد پیدا نکرده است، یعنی در بالادست به اندازه بخش میانی رشد نداشته ایم و بعد در پایین دست کمتر، در حقیقت قسمتی از زنجیره را خیلی بزرگ کرده ایم و مجوزهای فراوان داده ایم و قبل و بعدش را درست ندیده ایم که آنها هم باید کامل شود.
نماینده مردم همدان در مجلس هم در این بازدید درباره جذب نیروهای غیربومی در پتروشیمی اظهار داشت: نیروهای بومی و غیربومی داریم اما حالا دغدغه اصلی بحث خوراک پتروشیمی است که دنبال کردیم. در استان گاهی کارشناس خبره خوب در داخل داریم که باید از آنها استفاده گردد البته گاهی هم باید از جای دیگر برای پیشرفت صنایع و اینکه کارگاه های ما نخوابد، استفاده گردد.
حجت الاسلام احمدحسین فلاحی با اشاره به مشکل اشتغال در استان مطرح کرد: علت اینکه فریاد می زنیم که باید بخش خصوصی را توسعه داده و جوانان را مشغول به کار نماییم این است که از مهاجرت گسترده آنها به تهران و سرگردانیشان جلوگیری کرده و از توانمندی هایشان در استان استفاده نمائیم.
وی اضافه کرد: باید در این راستا شرکت های نیمه کاره و بعضاً تعطیل را راه بیندازیم و شرکت هایی چون پتروشیمی هگمتانه را توسعه دهیم تا جوانان بتوانند هر چه بهتر در کنار خانواده هایشان امرار معاش کنند و زندگیشان سروسامان بگیرد.
نایب رئیس مجلس در ادامه سفر نیم روزه خود به استان همدان از گلخانه های شهرستان فامنین بازدید کرد و اظهار داشت: باید اعتباراتی تحت عنوان یارانه تسهیلات بانکی برای توسعه کشت گلخانه ای اختصاص پیدا کند و برای هر استانی سهمیه ای درنظر گرفته شود که وزارت جهادکشاورزی تقسیم می کند و طبیعتاً استانها بین شهرستان هایشان تقسیم و آنرا جذب می کنند.
وی اشاره کرد: تلاش باید بر این باشد که شهرستان هایی که در توسعه کشت گلخانه ای عقب مانده اند، خودشان را برسانند. بعنوان مثال شهرستان فامنین آنطور که شنیده ام عقب افتادگی تاریخی دراین زمینه داشته که طی یکی دو سال قبل اقدامات خوبی با قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه در این منطقه انجام شده اما با توجه به این که زیرساخت این شهرستان کشاورزی است در ابتدا باید توسعه کشت گلخانه ای صورت گیرد سپس توسعه صنایع مبدل هم به آن اضافه شود.1399/11/18
10:31:16
0.0 / 5
1132
تگهای خبر: ارز , استاندارد , بازار , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
شاپ SHAAP