استان البرز، دارای بیشترین تعداد پروانه احداث ساختمان در بخش تعاون

مشاركت تعاونی ها در ساخت خانه های با متراژ بالا

مشاركت تعاونی ها در ساخت خانه های با متراژ بالا

به گزارش شاپ پارسال ۵۱۷ پروانه ساختمانی برای تعاونی ها صادر شده و درصد مشارکت تعاونی ها در راه اندازی ساختمان های با متراژ زمین ۵۰۱ متر و بیشتر در مقایسه با کل کشور نسبت به سایر موارد بیشتر بوده است.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، بررسی هزینه و درآمد خانوارها نشان داده است که بیشترین هزینه در سبد مصرفی خانوار متعلق به بخش مسکن بوده به نحوی که بیشتر از یک سوم هزینه های زندگی را به خود اختصاص داده و از جایگاه قابل توجهی در معیشت و زندگی افراد و خانوارها برخوردار می باشد.

در سال های اخیر به علت شرایط حاکم بر اقتصاد و تداوم نوسان نرخ ارز، بازار مسکن با تلاطم و فراز و نشیب بسیاری رو به رو شده و این امر سبب شده تا خیلی از خانوارهای کم درآمد قادر به تأمین مسکن یا هزینه اجاره بها نباشند. در این بین کارشناسان تعاونی های مسکن را بهترین راهکار برای تأمین مسکن مناسب و ارزانقیمت خانوارهای کم درآمد به علت کاهش قیمت تمام شده مسکن عنوان می کنند.

گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار از نتایج آمارگیری پروانه های ساختمانی بخش تعاون نشان داده است که پارسال ۵۱۷ پروانه ساختمانی از جانب شهرداری ها برای تعاونی ها صادر شده که از این تعداد پروانه حدود ۰.۳ درصد کل پروانه های ساختمانی صادر شده متعلق به بخش تعاون بوده است.

همچنین از مجموع پروانه های صادره در بخش تعاون، ۱۸ پروانه به افزایش بنا و ۴۹۹ پروانه به راه اندازی ساختمان تعلق داشته است.استانهای البرز، خوزستان، فارس بیشترین و استانهای اردبیل، قزوین، یزد و همدان به ترتیب کمترین تعداد پروانه راه اندازی ساختمان در بخش تعاون را به خود اختصاص داده اند.

تعداد واحدهای مسکونی پیشبینی شده در پروانه های صادره برای راه اندازی ساختمان در بخش تعاون پارسال ۳۱۶۲ واحد بوده که رقمی حدود ۰.۸ درصد از مجموع کل واحدهای تعیـین شـده در پروانه های صادره را تشکیل می دهد.

از کل پروانه های صادر شده در بخش تعاون ۴۲۲ مورد در ارتباط با پروانه های ساختمانی مسکونی و بقیه در ارتباط با ساختمان های مسکونی و کارگاه توام بازرگانی، صنعتی آموزشی و بهداشتی درمانی بوده است.

بررسی متراژ ساختمان های راه اندازی شده نشان داده است که از مجموع پروانه های صادر شده برای راه اندازی ساختمان مسکونی در بخش تعاون، ۱۳۴ مورد برای راه اندازی ساختمان های با متراژ ۱۵۱ تـا ۲۰۰ مترمربع، ۸۱ مورد برای ساختمان های بـا متـراژ ۲۰۱ تـا ۲۵۰، ۶۸ مورد بـرای راه اندازی ساختمان های با متراژ ۲۵۱ تا ۳۰۰، ۵۸ مورد برای راه اندازی ساختمان های با متـراژ ۳۰۱ تـا ۵۰۰ مترمربع و ۵۹ مورد برای ساختمان های با متراژ ۵۰۱ متر مربع و بیشتر بوده است که در مقایسـه با کل کشور درصد مشارکت تعاونی ها در راه اندازی ساختمان های با متراژ ۵۰۱ مترمربع و بیشـتر نسـبت بـه سـایر مـوارد بیشتر بوده و استان البرز بیشترین تعداد پروانه راه اندازی ساختمان مسکونی در این متراژ را به خود مختص کرده است.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، امروزه توسعه بخش مسکن و رشد اقتصادی به صورت مستقیم و غیرمستقیم از همدیگر تأثیر می پذیرند. مسکن همچنان که در ایجاد ارزش افزوده، رونق تولید، تحرک بازار کار و توسعه اشتغال در بخشهای در رابطه با ساخت و ساز موثر است به علت تقاضای بالا و بعنوان یک کالای مصرفی در سبد هزینه خانوارها جایگاه و اهمیت بسزایی دارد.
1399/11/15
13:04:18
0.0 / 5
1149
تگهای خبر: آموزش , ارز , بازار , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP