راه اندازی سامانه درخواست بیمه بیكاری صورت گرفت

ثبت نام بیش از ۸۶۰ هزار نفر برای بیمه بیكاری

ثبت نام بیش از ۸۶۰ هزار نفر برای بیمه بیكاری

برمبنای اعلام وزات کار با حمایت ویژه دولت مبلغ 40 هزار میلیارد تومان وام کرونا و 3500 میلیارد تومان بیمه بیکاری به واحدهای به شدت لطمه دیده و متقاضیان بیکار شده از کرونا پرداخت شده است.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، به دنبال شیوع ویروس کرونا و تاثیرگذاری آن بر خیلی از مشاغل، دولت پرداخت تسهیلات حمایتی به صاحبان مشاغل و کسب و کارهای لطمه دیده را در دستور کار قرار داد، به همین دلیل پرداخت تسهیلات حمایتی به فعالان اقتصادی و مشاغل لطمه دیده از کرونا از ۱۳ خرداد ماه جاری شروع شد و وزارت کار ۱۴ رسته شغلی که بیشترین لطمه از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای فهرست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی بودند، شناسایی و مشمول دریافت تسهیلات حمایتی کرونا دانست.

همچنین قرار شد تا بیمه بیکاری سه ماه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ که ماه های اوج شیوع ویروس کرونا بود، به کارگران لطمه دیده از کرونا پرداخت گردد.

بر این اساس بمنظور پشتیبانی از صنوف و کارگران لطمه دیده از کرونا، دولت مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار به صندوق بیمه بیکاری اختصاص داد و با حمایت سازمان برنامه و بودجه و اهتمام وزارت کار، سازمان تامین اجتماعی و دستگاه های مربوطه، روند واریز مقرری بیمه بیکاری به متقاضیان مشمول و کارگران بیکار شده دنبال شد.

در این بین وزارت کار از کسانی که در مدت سه ماهه گرفتار بیکاری و توقف فعالیت شده بودند درخواست نمود تا با مراجعه به سامانه bimebikari.mcls.gov.ir اطلاعات و درخواست بیمه بیکاری خودرا به ثبت برسانند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بتازگی از پرداخت ۴۰ هزار میلیارد تومان وام با نرخ ۱۲ درصد به تمام واحدهایی که در دوران کرونا لطمه دیدند آگاهی داده است.

وی گفته با شناسایی دقیق جامعه هدف، ۲۳ هزار میلیارد تومان منابع یک میلیون تومانی نیز به صورت وام قرض الحسنه در میان متقاضیان توزیع شده است.

به گفته شریعتمداری در حوزه بیمه بیکاری نیز با راه اندازی سریع سامانه درخواست بیمه بیکاری، بیش از ۸۶۰ هزار متقاضی ثبت نام کردند و بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای چهار ماه علاوه بر بیمه بیکاری که برمبنای قانون تعلق می گرفت، پرداخت شده است.پیش از این معاون روابط کار وزارت کار گفته بود در بحث بیمه بیکاری کرونا حدود ۷۳۰ هزار نفر مورد حمایت قرار گرفتند و هیچ محدودیتی برای تدوام این حمایت برای مشمولین قانون کار و تامین اجتماعی و بیمه بیکاری وجود ندارد.

به گفته شاکرمی، تسهیلات کرونا با نرخ ۱۲ درصد و در اختیار رسته های شدیدا لطمه دیده از کرونا قرار گرفته است.

بر اساس آخرین گزارشها، در مدت شیوع بیماری کرونا تسهیلات مختلفی با حمایت دولت به بخشهای مختلف و کسب و کارهای لطمه دیده از کرونا پرداخت شده به نحوی که کارگروه مقابله با نتایج اقتصادی کرونا برای پرداخت

در دوره نخست ارائه تسهیلات کرونائی یک میلیون تومانی به خانوارها مجموعا ۲۳ هزار میلیارد تومان به متقاضیان این وام پرداخت گردید و در دور دوم پرداخت تسهیلات به خانوارها نیز، متقاضیان وام کرونائی مجموعا درخواست ۱۲ هزار میلیارد تومان وام داشتند که بیش از ۷۰۰۰ میلیارد تومان آن تا امروز پرداخت شده و باقی نیز در روند پرداخت قرار دارد و به زودی به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد. ۵۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به لطمه دیدگان کرونا برنامه ریزی و اقدام نموده است.

در بخش کسب وکارهای ۱۴ گانه لطمه دیده از کرونا در دور اول پرداخت ها که با عنوان «تسهیلات کرونائی اشتغال محور» انجام گرفته بود، ۶.۱ میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده و با نهایی شدن پروسه پرداخت پرونده های متقاضیان به ارزش ۳.۷ هزار میلیارد تومان، تا آخر سال این رقم مجموعا ۹.۸ به هزار میلیارد تومان می رسد.

شرکت های بزرگ حمل و نقلی که در دوره شیوع ویروس کرونا و ایجاد محدودیت ها متضرر شده بودند نیز با حمایت ویژه دولت در ردیف دریافت تسهیلات ویژه قرار گرفتند؛این شرکتها تا کنون ۱۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ویژه کرونائی دریافت کرده اند و تا آخر سال با ارائه وثایق و تکمیل پروسه دریافت تسهیلات، ۱۶۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز دریافت خواهند کرد. به این بخش نیز مجموعا ۳۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اختصاص یافته است.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، در حوزه تسهیلات بنگاه محور یا بخشی سه حوزه «گردشگری»، «فرهنگ و هنر» و «ورزش و جوانان» به ترتیب با ۱۵۰۰ میلیارد تومان، ۸۰۰ میلیارد تومان و ۱۷۰۰ میلیارد تومان مجموعا ۴۰۰۰ میلیارد تومان درخواست تسهیلات داشته اند که الان نیز در جریان پرداخت قرار دارد.
1399/11/14
12:02:58
0.0 / 5
1102
تگهای خبر: آسیب , ارز , بیماری , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP