معاون وزیر جهاد:

تخم مرغ به میزان كافی در كشور تولید می شود

تخم مرغ به میزان كافی در كشور تولید می شود

به گزارش شاپ معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: تولید تخم مرغ به اندازه کافی انجام می شود و مشکلی در این حوزه وجود ندارد.


به گزارش شاپ به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مرتضی رضایی در ارتباط با وضعیت تخم مرغ در کشور گفت: تولید تخم مرغ در کشور سالانه حدود ۱ تا ۱ میلیون و ۲۰ هزار تن است که به سبب الگوی مصرف معمولاً در ۶ ماهه اول سال با مازاد تولید و افت قیمت روبرو می باشیم و برای جلوگیری از ضرر و زیان واحدهای مرغداری اجازه صادرات تخم مرغ داده می شود.
وی اضافه کرد: حدود ۲۰ درصد از تخم مرغ تولیدی کشور برای تولید شیرینی، شکلات و صنعتی مصرف می شود و با این حساب سرانه مصرف سالانه تخم مرغ مصرف خانوارها حدود ۹ کیلوگرم و یا روزانه ۲۵ گرم است.
رضایی با اشاره به اینکه در شش ماهه دوم سال معمولاً مصرف تخم مرغ خانواده ها حدود ۲۰ درصد افزایش می یابد و این رقم روزانه به حدود ۳۰ گرم می رسد، اذعان کرد: برای تامین نیاز شهر تهران، با احتساب جمعیت حدود ۹ میلیون نفر روزانه به حدود ۲۷۰ تا ۳۰۰ تن تخم مرغ نیاز است و این میزان تنها برای مصرف خانوار است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد: برنامه ریزی برای تولید تخم مرغ از حدود ۱۵ ماه گذشته و از ورود گله های مادر و اجداد تا زمان پرورش مرغ مولد تا تولید تخم مرغ ادامه دارد و در حال جریان است.
وی اضافه کرد: با وجود تحریم ها، این برنامه ریزی در زمان معین و به درستی انجام شده و مشکلی در تامین گله های اجداد و مادر نداشتیم و جوجه ریزی مرغ تخم گذار شرایط خوبی داشته است
رضایی افزود: به طور متوسط حدود ۸۵ هزار تن تخم مرغ در ماه در کشور تولید می شود که میزان آن در ماه های مختلف کمی متفاوت می باشد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تامین نهاده های مورد نیاز واحدهای مرغ تخم گذار اشاره کرد: تمام نهاده های ذرت و کنجاله سویا بطور کامل برای واحدهای مرغ تخم گذار تامین شده و هیچ مشکلی در تامین آن تا آخر سال و در سال آینده نداریم.
رضایی اضافه کرد: ثبت سفارش ها برای واردات نهاده دامی، توسط وزارت صمت انجام شده و تامین اعتبار آن توسط بانک مرکزی صورت خواهد گرفت.
وی در ارتباط با دلیلهای افزایش قیمت تخم مرغ در بازار اشاره کرد: در شش ماهه دوم سال و با سرد شدن هوا، میزان مصرف تخم مرغ روند افزایشی دارد، همین طور با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، مصرف تخم مرغ برای تولیدکنندگان شیرینی و شکلات هم افزایش می یابد.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: تولید تخم مرغ به اندازه کافی انجام می شود و مشکلی از این منظر وجود ندارد.
وی اضافه کرد: بعد از تصویب قیمت ۱۴ هزار تومان هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری و قیمت ۳۳ تا ۳۵ هزار تومان هر شانه تخم مرغ در خرده فروشی ها توسط ستاد تنظیم بازار، تفاوت های قیمتی زیادی را در بازار شاهد بودیم.
رضایی با اشاره به عدم رعایت قیمت مصوب در خرده فروشی ها اشاره کرد: عدم رعایت قیمت توسط خرده فروشی ها موجب افزایش قیمت آن در درب مرغداری می شود و افزایش قیمت ها به هیچ عنوان قابل قبول نیست و باید با متخلفین برخورد قانونی شود.
وی در ارتباط با تخم مرغ بسته بندی شده اذعان کرد: ما مخالفتی با بسته بندی تخم مرغ نداریم اما نباید مابه التفاوت هزینه آن با رقم های بالا از مصرف کننده گرفته شود، با بسته بندی های ارزان بهداشتی هم می توان مرغ را به بازار عرضه نمود و این فاصله قیمتی قابل قبول نیست.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به قاچاق تخم مرغ به کشورهای همسایه عنوان کرد: قیمت تخم مرغ در کشورهای همسایه حدود ۲ تا ۲.۵ برابر قیمت این محصول در داخل کشور است و ما از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و دستگاه های ذی ربط خواسته ایم تا از خروج غیرقانونی تخم مرغ از کشور جلوگیری شود.
وی اضافه کرد: در شرایطی که باتوجه به نیاز داخل، وزارت جهاد کشاورزی صادرات تخم مرغ از کشور را ممنوع کرده است، قاچاق می تواند قیمت این محصول را در کشور افزایش دهد.
رضایی تاکید کرد: ستاد تنظیم بازار مسئول کنترل قیمت در سطح خرده فروشی است و باید تخم مرغ با قیمت مصوب به دست مصرف کننده برسد.
وی اضافه کرد: به هیچ عنوان گران فروشی مورد قبول نیست و اگر قیمت ها در سطح خرده فروشی، عمده فروشی و مرغداری ها رعایت نشود باید با آن برخورد شود، ستاندن فاکتور رسمی از مرغداری ها، مراکز عمده فروشی، مراکز بسته بندی تخم مرغ و خرده فروشی ها که در آن مقدار و مبلغ تخم مرغ درج شده می تواند مبنای برخورد با واحدهای متخلف باشد.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با تامین تخم مرغ برای ماه رمضان اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی تمام نهاده های مورد نیاز تولید شامل واکسن، جوجه، نیمچه تخم گذار و نهاده های خوراک همچون ذرت و کنجاله سویا را تامین کرده است و نگرانی در روزهای تعطیلات عید و شروع ماه مبارک رمضان نداریم.
وی تاکید کرد: افزایش قیمت به سبب ناهماهنگی در نظام توزیع است و مشکلی در تولید وجود ندارد.
رضایی با اشاره به شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان اشاره کرد: این بیماری در چند استان به صورت موردی مشاهده شده و هم اکنون با اقدامات مؤثر و کارشناسی سازمان دامپزشکی کشور کاملاً تحت کنترل است و این سازمان تمام واحدهای صنعتی مرغداری را در تمام کشور رصد و پایش می کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی از مردم درخواست نمود، در صورت مشاهده گران فروشی در خرده فروشی ها و فروشگاه ها، تخلفات را گزارش دهند تا برخورد قانونی با متخلفین صورت بگیرد.


منبع:

1399/11/13
14:45:13
0.0 / 5
1256
تگهای خبر: ارز , بازار , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵