الكل طبی ۷۰ درصد، قاتل ویروس كرونا!

الكل طبی ۷۰ درصد، قاتل ویروس كرونا!

به گزارش شاپ اتانول و متانول جزو مواد شیمیایی بسیار پرکاربرد هستند و نقش آنها بعد از انتشار کرونا پررنگ تر هم شده و همه ما روزانه از این ترکیبات شیمیایی پرارزش استفاده می نماییم.به گزارش شاپ به نقل از مهر، با شیوع فراگیر کرونا افزایش مصرف الکل و کمبود ناگهانی این محصولات بازار تقلب به این عرصه هم راه پیدا کرد و بازار خرید و فروش الکل طبی تقلبی هم گسترش یافت. بعضی از سودجویان متانول را به جای اتانول جا می زنند و آنرا با قیمت کمتر به مردم می فروشند. بنابراین تلاش کنید الکل طبی ۷۰ درصد مورد نیاز خودتان را از داروخانه ها و شرکتهای معتبر خریداری کنید تا گرفتار عوارض ناخواسته نشوید.
الکل ها همچون اتانول و متانول جزء مواد شیمیایی بسیار پرکاربرد در زندگی ما هستند. نقش آنها خصوصاً بعد از انتشار کرونا پر رنگ تر هم شده و همه ما روزانه از این ترکیبات شیمیایی پرارزش برای محافظت از خودمان استفاده می نماییم.
در حال حاضر انواع مواد ضدعفونی کننده با درصدهای مختلف اتانول تولید و به بازار عرضه می شوند تا به رعایت هرچه بیشتر بهداشت و مقابله با ویروس کرونا کمک کنند. استفاده از ترکیبات ضدعفونی کننده که پایه اصلی همه آنها الکل است تا جایی گستردش یافته که در کیف همه ما یک نوع از آنها یافت می شود.
باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و تک یاخته ها انواع میکروارگانیسم هایی هستند که می توانند سبب گسترش عفونت و بیماری شوند. باآنکه سیستم ایمنی طبیعی بدن بیشتر اوقات از ما در مقابل این عوامل محافظت می کند اما می توان با اقدامات پیشگیرانه ای همچون استفاده از الکل ها و مواد ضدعفونی کننده به از بین بردن آنها و کاهش شیوع بیماری ها کمک کرد.

اثر ضدعفونی کننده الکل ها ناشی از دناتوراسیون پروتئین ها است که برای این کار باید به نسبتهای خاصی با آب مخلوط شوند چونکه الکل خالص توانایی از بین بردن میکروارگانیسم ها را ندارد. در واقع محتوای آب موجود در الکل سبب می شود دناتوراسیون پروتئین های دیواره سلولی به بهترین شکل صورت گیرد.
الکل ها از سال ۱۸۸۸ بعنوان ضدعفونی کننده دست استفاده می شوند و خصوصیات ضدعفونی کننده اتانول و ایزوپروپانول هم به خوبی اثبات شده است. در حالیکه شستن دست ها به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون همیشه ترجیح داده می شود ولی در صورت استفاده صحیح، ضد عفونی کردن دست ها با الکل هم می تواند جایگزین مناسبی باشد.
در بین انواع الکل های موجود، اتانول ۷۰ درصد (الکل سفید) و متانول (الکل صنعتی) بیشترین مصرف را دارند. البته کاربرد این الکل ها با یکدیگر متفاوت می باشد بعنوان مثال متانول اصلاً خاصیت ضدعفونی کننده مناسبی ندارد و استفاده از آن می تواند عوارض گوناگونی برای فرد به دنبال داشته باشد.
به همین دلیل بیشتر مواد ضد عفونی کننده در فرمولاسیون خود از ایزوپروپیل الکل یا اتانول استفاده می نمایند. اتانول که الکل طبی هم نامیده می شود یک ویروس کش موثر در مقابل تبخال، آنفولانزا و کرونا است و ایزوپروپیل الکل حتی در مقابل باکتری ها هم موثر است.
لازم به یادآوری است که اتانول ویروس ها، قارچ ها و باکتری ها را از بین می برد اما اسپورهای باکتری را از بین نمی برد. بسته به نوع الکل مورد استفاده در فرمولاسیون مواد ضدعفونی کننده آنها می توانند میکروب های مختلف را از بین برده یا آنها را غیرفعال کنند.
بیشتر محصولات پاک کننده، ضدعفونی کننده، دستمال مرطوب و مواد ضدعفونی کننده دست حاوی الکل کافی برای از بین بردن میکروب ها هستند. برای گندزدایی، محلول های الکلی باید حداقل ۷۰٪ الکل داشته باشند. برای از بین بردن میکروب ها و ویروس ها در شرایط فعلی باید مواردی که به طور مکرر لمس می شوند مانند کلیدهای روشنایی، دستگیره ها و شیرهای آب را در خانه و محل کار به خوبی ضدعفونی کنید.
با توجه به قدرت ضدعفونی کننده الکل ها حالا باورهای غلطی در ارتباط با این مواد شیمیایی شکل گرفته است. بعنوان مثال برخی افراد برای جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا مبادرت به مصرف خوراکی الکل های اتانول و متانول می کنند!
در این رابطه باید بدانید که باآنکه در نوشیدنی های الکلی درصدی الکل وجود دارد ولی مصرف خوراکی الکل در غلظت های بالا نه تنها اثرات ضدعفونی کننده ندارد بلکه به اعضاء بدن صدمه می زند.

به عنوان مثال مصرف متانول می تواند بینایی شما را از بین ببرد چون متانول یک الکل صنعتی است که بیشتر بعنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد. این الکل بسیار سمی است و جذب پوستی بالایی دارد ازاین رو حتی برای ضدعفونی کردن دست ها هم نباید از آن استفاده کنید.
طی روند تولید به متانول رنگ اضافه می شود تا بتوان آن را از الکل سفید یا متانول تشخیص داد بنابراین شما معمولاً آن را در بطری های به رنگ قرمز و نارنجی در بازار مشاهده می کنید.
در رابطه با اتانول هم باید بدانید که الکل های موجود در بازار فقط برای ضدعفونی دست ها و سطوح مناسب هستند و هنگام تولید برای پیشگیری از سوء مصرف، به آنها مواد تقلیب کننده ای اضافه می شود که می تواند عوارض خطرناکی برای سلامتی داشته باشد.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1399/11/11
13:31:01
0.0 / 5
1290
تگهای خبر: ارز , بازار , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP