خریداران مسكن غیب شده اند

خریداران مسكن غیب شده اند

شاپ: یک نفر هم خریدار نیست. این گزاره، حرف غالب مشاوران املاک تهران است که این روزها از کسادی بازار و خاموشی چراغ کسب وکارشان گله مند و ناراضی هستند. می‎گویند حال بازار مسکن از بازارهای ارز، طلا، خودرو حتی بورس خراب تر است و گویی خریداران یکباره از این بازار غیب شده اند.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، روزنامه همشهری نوشت: «فروکش کردن تب تورم انتظاری در یکی - دو ماه اخیر، همان گونه که تنور بازار ارز را سرد کرد، رکود سنگینی نیز به سایر بازارهای سرمایه پذیر تحمیل کرده و با وجود کاهش قیمت ها، خریداران را عقب رانده است. مشاوران املاک شهر تهران از کسادی کم سابقه این بازار می گویند و این که حداقل یک ماه است یک خریدار واقعی مسکن را به چشم ندیده اند.

بازار مسکن تعطیل است

ذات کالاهای سرمایه ای، حفاظت از افت ارز پول ملی است و مسکن نیز بعنوان یکی از کالاهای سرمایه ای سنتی و پرطرفدار در اقتصاد ایران از این امر مستثنا نیست. از طرف دیگر با اتمام دوره های تورمی، بازارگرمی کالای سرمایه ای نیز تمام می شود و کسانی که با هدف حفظ ارزش دارایی های نقدی خود به دنبال خرید این کالاها بودند، پا پس می کشند اما همچنان معاملات مصرفی این کالاها در اندازه های بسیار کمتر از قبل ادامه پیدا می کند اما شرایط بازار مسکن به شکلی است که حد وسطی میان رونق و رکود ندارد و یکباره از دوره رونق به رکود و از رکود به رونق می رسد، برای اینکه سهم تقاضای مصرفی در این بازار به رقم بسیار ناچیزی رسیده و سرمایه گذاران نیز عمدتا بدون چشم انداز مثبت از صعود قیمت ها، وارد معامله نمی شوند. نتیجه این وضعیت، تعطیلی کامل بازار مسکن می باشد که مشاوران املاک به تحقق آن در یک ماه اخیر گواهی می دهند. قمصری، مشاور املاک منطقه ۱۷ تهران می گوید این روزها حتی کسی برای احوالپرسی هم وارد بنگاه املاک نمی گردد.

این فعال بازار مسکن از کاهش ۱۰درصدی قیمت پیشنهادی فروشندگان در وضعیت فعلی بازار خبر می دهد و می افزاید: حتی کاهش قیمت پیشنهادی هم نتوانسته خریداران را ترغیب به معامله کند؛ هرچند تعدادی از فروشندگان نیز همچنان روی قیمت های قبلی پافشاری می کنند و در تلاش مذبوحانه برای جذب مشتری هستند.

کاهش حاشیه سود تولید مسکن

در شرایط فعلی بااینکه قیمت مسکن نسبت به سقف یکی - دو ماه قبل کاهش ملموسی را تجربه کرده اما همچنان تغییری در قیمت نهاده های ساختمانی ایجاد نشده و هزینه ساخت وساز مسکن حدودا بدون تغییر مانده است.

قمصری، مشاور املاک منطقه ۱۷ می گوید: تعدادی از سازندگانی که نیاز به نقدینگی دارند، قسمتی از واحدهای آماده خودرا حدود ۱۰ تا ۱۵درصد ارزان تر از ۲ ماه قبل به بازار عرضه نموده و با این کار حاشیه سود خودرا پایین آورده اند؛ هرچند حتی برای این واحدها نیز مشتری پای کار نمی آید.

به عقیده او اگر شرایط فعلی بازار مسکن تا چند ماه دیگر ادامه پیدا کند، کاهش ۱۰ تا ۱۵درصدی قیمت مسکن نسبت به شرایط فعلی دور از انتظار نیست.

پول ها بانک را ترجیح می دهند

تورم بازار مسکن رسما از آذرماه منفی شده و حالا حتی سپرده های روزشمار بانکی با نرخ سود ۱۰ درصد نیز جذابیت بیشتری نسبت به بازار مسکن دارند. کوچکی، مشاور املاک منطقه هفت تیر، می گوید: تعدادی از مشتریان که تا قبل از سقوط قیمت ارز به دنبال یافتن مسکن مناسب برای سرمایه گذاری بودند، حالا پول خودرا در بانک سپرده کرده اند و می گویند تا به کف رسیدن قیمت ها صبر می کنند.

به عقیده او، با انتخاب بایدن بعنوان رئیس جمهور آمریکا، فعلا نگاه سرمایه گذاران بازار مسکن به احیای برجام و کاهش نرخ ارز دوخته شده و اگر این دو محقق شود، بازار مسکن حداقل تا میانه عمر دولت سیزدهم، یعنی تا حدود ۲ سال دیگر راکد و کساد خواهد بود.

فروشنده های دندان گرد

گرچه بازار مسکن مانند بازارهای ارز، طلا و خودرو وارد روند نزولی قیمت شده و خریداران به امید خرید با قیمت های مناسب تر از معامله منصرف شده اند اما آن گونه که مقدم، مشاور املاک منطقه ۷ تهران می گوید: در همین شرایط بازار نیز تعدادی از مالکان مصمم هستند که نرخ خودرا نشکنند و جوری دندان گردی می کنند که گویی خریدار صف کشیده است.

مقدم با اشاره به این که فعلا هیچ معامله ای در بازار صورت نمی گیرد، می افزاید: بنگاه های ملکی حدودا تعطیل هستند و شاید ماهی یک یا دو قرار اجاره یا تمدید اجاره نامه را ثبت کنند اما بدتر از شرایط فعلی این کسب وکار، ابهام در چشم انداز اقتصاد و بازار مسکن می باشد که عملا قدرت برنامه ریزی را از فعالان این حوزه گرفته است.

به گفته مقدم، آینده میان مدت بازار مسکن قابل پیش بینی نیست و حداقل بنظر می رسد تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری تغییر قابل توجهی در این بازار رخ ندهد.

تبدیل بنگاه ملکی به میوه فروشی

در طول دوره رونق مسکن، همیشه حدود هزار بنگاه ملی فاقد مجوز در تهران فعال بودند که یا روند دریافت مجوز برای آنها شروع شده بود یا از طرف بازرسی اتحادیه پلمب می شدند ولی حالا با کسادشدن کسب وکار مشاوران املاک، تعدادی از کسانی که بدون مجوز مشغول دادوستد ملک شده بودند در حال تغییر کسب وکار خود هستند و پا در کفش باقی اصناف می کنند.

حسنی، مشاور املاک منطقه۱۳، می گوید: این دفاتر غیر مجاز با همان سرعتی که به وجود آمده بودند در حال تغییر کاربری و تبدیل شدن به اصناف دیگر هستند و احیانا چند صباح دیگر باز این چرخه را تکرار می کنند.

به گفته این فعال بازار مسکن، فعلا صنف میوه فروشی، صنف مورد علاقه مشاوران املاک غیر مجاز است و حداقل در منطقه ۱۳ دو مشاور املاک فاقد مجوز یکباره میوه فروش شده اند.

رکوردشکنی رکود در منطقه ۵

منطقه ۵ تهران همیشه بیشترین سهم از معاملات مسکن تهران را به خود اختصاص می دهد و مجموعه ای کامل از مسکن مصرفی و سرمایه ای در این منطقه معامله می شود اما به دنبال کسادشدن بازار، حالا بازار مسکن این منطقه نیز با یکی از بی سابقه ترین رکودهای تاریخ خود روبه رو شده است.

حیدری، مشاور املاک منطقه ۵ تهران، می گوید: در یک ماه گذشته اغلب بنگاه های این منطقه به جز پیگیری امور مربوط به معاملات قبلی و نهایی کردن قراردادهای آنها کاری نداشته اند و حدودا متقاضیان سرمایه گذاری در بازار مسکن این منطقه که همیشه سهم عمده بازار را به خود اختصاص می دهند، از بازار غیب شده اند.

او با اشاره به این که با جهش ۵ برابری قیمت مسکن در ۳ سال اخیر، مصرف کنندگان از بازار حذف شده اند، می افزاید: اگر قرار باشد سیاست های اقتصادی، وام مسکن و وضعیت درآمد مردم تغییری نکند، فعلا تا چند سالی بازار مسکن باید با رکود و کسادی بسازد تا باردیگر یک موج تورمی از راه برسد و بازارها را به یک رونق کاذب و تورمی برساند.»

منبع:

1399/11/03
22:12:02
0.0 / 5
1227
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP