جزئیاتی از صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی

جزئیاتی از صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی

به گزارش شاپ مدیر عامل بیمه آسیا با تشریح لزوم و سازو کار ˮصندوق بیمه همگانی حوادث طبیعیˮ اظهار داشت که بر مبنای قانون ˮ تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعیˮ شرکتهای بیمه بازرگانی هم می توانند در کنار صندوق با عرضه بیمه نامه های تکمیلی، منازل مسکونی را تحت پوشش قرار دهند.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، چندی قبل و پس از مدت ها سرانجام قانون" تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی" در دولت به تصویب رسید.

این صندوق تمام املاک سراسر کشور را که دارای کنتور برق هستند تحت پوشش بیمه حوادث طبیعی قرار می دهد؛ به صورتی که حدود۳۰ میلیون واحد مسکونی تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

در پوشش بیمه ای صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی، ۵۰ درصد حق بیمه برعهده دولت می باشد، پرداخت حق بیمه الزامی بوده و مبلغ آن روی قبض برق مصرفی هر خانه منظور می شود.

سازوکار صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی

در همین رابطه مسعود بادین - عضو هیات رییسه سندیکای بیمه گران ایران - ضمن ابراز امیدواری درباره اینکه از سال آینده تمام واحدهای مسکونی در کشور تحت پوشش حوادث و بلایای طبیعی قرار گیرند، اظهار داشت: با پیگیری های انجام شده از اوایل دهه هشتاد، "قانون تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی" با بیمه مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، مجموعه هیات دولت و همینطور همراهی مجلس و شورای نگهبان در تدوین این قانون، به تصویب رسید و در اول آذرماه سالجاری ابلاغ گردید.

مدیر عامل بیمه آسیا در تشریح لزوم تشکیل این صندوق ضمن اشاره به تغییرات شدید اقلیمی در سالهای اخیردر خیلی از نقاط جهان، بروز مخاطرات بزرگ طبیعی و ایجاد خسارت های سنگین ناشی از سیل و زلزله و آتش سوزی، اظهار نمود: به علت وسعت و سنگینی خسارت هایی از این دست، در تمام دنیا بیمه حوادث طبیعی از مسائل مهم و ضروری در بحث پوشش حوادث بوده و مستلزم مشارکت دولت و حاکمیت در این حوزه است.

وی اضافه کرد: اساسا شرکتهای بیمه تجاری و بازرگانی با مکانیسم های در اختیار، باتوجه به گستره جغرافیایی به تنهایی امکان تحت پوشش قرار دادن و جبران این خسارت ها را ندارند. ازاین رو در خیلی از کشورها با مشارکت دولت، صندوق های جبران خسارت های طبیعی ایجاد می شود و شرکتهای بیمه هم در کنار این صندوق فعالیت می نمایند.

عضو هیات رییسه سندیکای بیمه گران ایران ضمن اشاره به وقوع چندین حادثه بزرگ طبیعی سیل و زلزله در نقاط مختلف کشور، این قانون را برای حفظ و صیانت از سرمایه های مردم بسیار با اهمیت توصیف کرد و در موردضرورت ایجاد صندوق حوادث طبیعی بیان نمود: با این که صنعت بیمه با عنایت به تعهداتی که داشت، در این حوادث به خوبی وارد عمل شد و توانست به وظایف بیمه گری و تعهدات خود به بیمه گذاران عمل کند و خسارت ها را بموقع رسیدگی و پرداخت کند، ولی میبینیم که این، کافی نبود و به علت وسعت حادثه، بخش قابل توجهی از خسارت ها که تحت پوشش نبودند، تأمین نشدند.

بادین در ادامه اظهار داشت: بر طبق این قانون، به منظور جبران بخشی از خسارت های مالی ناشی از حوادث طبیعی همچون زلزله، سیل، طوفان، صاعقه، سنگینی برف، رانش زمین، ریزش کوه و دریالرزه(سونامی)، کلیه ساختمان های مسکونی دارای انشعاب قانونی برق در مناطقی که احتمال وقوع هر یک از خطرات مذکور در آنها وجود داشته باشد، ظرف مدت یک سال بعد از تصویب این قانون، بر مبنای ضوابط مقرر در ماده (۲) این قانون تحت پوشش «بیمه پایه حوادث طبیعی ساختمان» نزد صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان، قرار می گیرند.

به گفته وی، با ابلاغ این قانون درصدی از حق بیمه پایه از راه درج در قبوض برق واحدهای مسکونی از مالکان آنها دریافت می شود.

او با تاکید براین که بر مبنای ماده (3) قانون تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی بیمه گر پایه"صندوق" است، خاطرنشان کرد: شرکتهای بیمه بازرگانی هم می توانند در کنار "صندوق" با عرضه بیمه نامه های تکمیلی، منازل مسکونی را تحت پوشش قرار دهند.
1399/10/07
12:49:06
5.0 / 5
1652
تگهای خبر: سرمایه , صنعت , عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP