گزارش شاپ؛

چگونه مسكن متری بخریم؟ بعلاوه جزئیات اوراق سلف مسكن

چگونه مسكن متری بخریم؟ بعلاوه جزئیات اوراق سلف مسكن

به گزارش شاپ در حالیکه مقرر است در ماه جاری اوراق سلف استاندارد مسکن در بازار سرمایه منتشر شود، خیلی از افراد سازوکار این اوراق را نمی دانند.به گزارش شاپ به نقل از مهر، دو هفته قبل پروانه اصلانی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در برنامه زنده شبکه خبر با اشاره به اینکه اوراق سلف بازار مسکن با کمک بورس کالا طراحی شده است و در یک پروژه بزودی عملیاتی می شود، درباره جزئیات اوراق سلف استاندارد مسکن خاطرنشان کرد: ارزش تمام شده ساخت یک واحد یا یک پروژه تبدیل به ورقه های کوچک بهادار می شود و آنها در بازار توسط انبوه ساز عرضه می شود.
مدیرکل اقتصاد مسکن: اوراق سلف مسکن سبب حفظ ارزش دارایی های مردم در مقابل تورم می شود
وی اضافه کرد: از آنجایی که مردم می خواهند ارزش پول خویش را در مقابل تورم حفظ کنند یکی از راهکارهایی که می توانند انجام دهند خرید اوراق است و پول ساخت یا هزینه های ساخت مسکن از راه اوراق بهادار برای سازنده تأمین خواهد شد. در واقع یکی از روش هایی که باعث کاهش وابستگی به سیستم بانکی خواهد شد بازار سرمایه است.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن افزود: یکی از گره های تولید مسکن، تأمین مالی است. حداکثر وامی که الان برای مسکن پرداخت می شود یک بیستم قیمت مسکن نیست. ازاین رو مهم می باشد که منابع ارزان قیمتی از بازار دریافت شود و عرضه مسکن در بورس کالا نه تنها باعث افزایش قیمت نمی گردد که معتقد هستیم اثر کاهشی دارد.
بورس مسکن سبب افزایش قیمت مسکن می شود
با این حال حسام عقبایی نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره طرح بورس مسکن و تاثیر آن بر بازار مسکن اظهار داشت: بورس مسکن هم همچون طرح هایی است که به نظر می آید یک طرح زائد باشد. این طرح در هیچ کشوری اجرا نشده و طرحی اضافی است.
عقبایی می گوید: «بورس» یعنی سرمایه و بازی کردن با سرمایه. باید بازار مسکن از سرمایه ای بودن تبدیل به کالایی بودن شود. وقتی مسکن وارد بورس شود، یعنی سیاست هایی به جامعه تلقین می شود که قیمت مسکن افزایش یابد و سیاست های کالایی بودن مسکن، به سیاست های سرمایه ای شدن آن تبدیل می شود.
جزئیات نحوه خرید و فروش اوراق سلف مسکن در بورس
یک کارشناس اقتصاد مسکن درباره جزئیات اوراق سلف موازی استاندارد مسکن که مقرر است بزودی در بازار سرمایه و بورس کالا پذیره نویسی آن برای پروژه های اعلامی از جانب انبوه سازان، آغاز شود، اظهار داشت: اوراق سلف نوعی پیش فروش مسکن می باشد ملاک در آن می تواند فروش متری باشد یا قیمت شاخص؛ در این طرح، انبوه سازانی که مقرر است پروژه مسکونی بسازند مانند صندوق های زمین و ساختمان، بعد از تعیین کردن زمین مورد نظر برای ساخت و ساز و دریافت پروانه ساختمانی و همینطور مشخص شدن جزئیات خصوصیت پروژه از لحاظ تعداد واحدها و متراژ هر کدام، قرارگیری آنها در هر طبقه و امثال آنکه در پروانه هم ذکر می شود، سازنده پیش فروش آن در بازار سرمایه را آغاز می کند.
وی افزود: در این طرح، مبنا را یکی از واحدهای طبقه همکف تعیین می کنند، سپس سایر واحدها را با ضرایبی که انبوه ساز یا سازنده با سازمان بورس و اوراق بهادار به توافق می رسد، تعیین می کنند؛ مثلاً اگر طبقه همکف متری A تومان باشد، سایر واحدها و طبقات با ضرایب خاصی تعیین می شوند که بعنوان مثال طبقه دوم با ضریب متری ۱.۰۲، طبقه سوم با ضریب متری ۱.۰۵، طبقه چهارم با ضریب متری ۱.۰۷ و همچنین تا آخر، برای خریدار اوراق تعیین می شود.
کارشناس اقتصاد مسکن افزود: این جداول تعیین شده و در هنگام فروش در اوراق سلف لحاظ می شود، خریدار هم می داند که مثلاً مقرر است واحد طبقه سوم را با متری A تومان خریداری کند.
وی در مورد نحوه تعیین قیمت پایه اظهار داشت: قیمت پایه را کارشناس رسمی دادگستری تعیین می کند هم سازمان بورس و هم سازنده بر آن نظارت دارند قیمت پایه در بورس اعلام می شود؛ امکان دارد در بازار سرمایه، قیمت پایه افزایش یا کاهش پیدا کند.
کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: بعد از آنکه پروژه مذکور در بورس ارائه شد، خریداران در رقابت با یکدیگر، قیمت پایه به همراه ضرایب را کشف قیمت می کنند که مشابه خرید و فروش سهام است.
وی اضافه کرد: قیمت روز ساختمان هم در قیمت اوراق خریداری شده تاثیر دارد که با عنایت به افزایش تورم عمومی و تورم مسکن، قیمت هر برگه فروخته از پروژه ساختمانی مذکور هم تغییر می کند که همان معاملات ثانویه اوراق است.
کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه امکان فروش اوراق سلف مسکن در بازار ثانویه هم وجود دارد، اظهار داشت: معمولاً قیمت این اوراق افزایشی است؛ اما امکان دارد شرایط بازار مسکن بگونه ای باشد که قیمت ها کاهش پیدا کند.

1399/10/06
22:55:43
5.0 / 5
1356
تگهای خبر: ارز , استاندارد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP