مسكن ملی فعلا متری ۳ میلیون بعدا خدا بزرگ است!

مسكن ملی فعلا متری ۳ میلیون بعدا خدا بزرگ است!

شاپ: با وجود آنکه اواخر مهرماه و مطابق برآورد هزینه های تابستان امسال، قیمت هر متر مربع مسکن ملی 2.7 میلیون تومان از طرف وزارت راه و شهرسازی تخمین زده شده بود، بنیاد مسکن اعلام نموده که باتوجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی نرخها به بیش از متری 3 میلیون تومان رسیده و البته این رقم نهایی نیست.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، اواخر مهرماه امسال، مسئولان وزارت راه و شهرسازی برمبنای هزینه های سه ماهه دوم سال جاری قیمت هر متر مربع مسکن ملی را ۲.۷ میلیون تومان اعلام نمودند. محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در این خصوص با اعلان اینکه نظام فنی کشور ملاک تعیین قیمت واحدهای مسکونی ملی است اظهار داشته بود: برمبنای لیست بها با تعدیل های سه ماهه دوم، متری ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان با نوسان ۵ درصد افزایش یا ۱۰ درصد کاهش به استانها این اختیار تفویض شده است تا بر طبق این معیارها برنامه ریزی و محاسبه را انجام دهند.
با این وجود بنظر می رسد نوسانات قیمت مصالح ساختمانی برآوردها را تغییر داده و حالا بنیاد مسکن می گوید هر متر آپارتمان مسکن ملی متری ۳ میلیون تومان است. جواد حق شناس، معاون مسکن شهری بنیاد مسکن درباب میانگین قیمت تمام شده هر واحد مسکن ملی گفته است: اعلام نهایی قیمت ها بطور دقیق امکانپذیر نیست. همچنان که وزارت راه و شهرسازی نیز اعلام نموده نرخ پایه ای که توسط سازندگان و انبوه سازان اعلام می شود ملاک عمل خواهد بود و باتوجه به افزایش قیمت مصالح از شروع سال تا حالا قیمت هر متر واحد آپارتمانی که راه اندازی خواهد شد بیش از ۳ میلیون تومان برآورد می شود که البته باز هم این رقم نهایی نیست.
وی تصریح کرد: هر پروژه ای از مسکن ملی، مستقلا بنا بر موقعیت، مکان، دسترسی، تعداد طبقات، سطح زیربنا و توپوگرافی متفاوت خواهد بود. او گفته که از ۴۴ هزار نفر متقاضی مسکن ملی تحت نظر بنیاد مسکن که تایید شده اند تا کنون ۳۴ هزار نفر واریز اولیه وجه را که معادل ۴۰ میلیون تومان است انجام دادند. آورده اولیه متقاضیان ۴۰ میلیون تومان به اضافه ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی است. در عین حال طی ۱۸ ماه متقاضیان باید برمبنای نرخی که سازندگان اعلام می کنند نسبت به تکمیل سایر مبالغ خود که قیمت تمام شده یک واحد مسکونی ملی است اقدام نمایند که این رقم توسط سازندگان فصل به فصل به متقاضیان اعلام خواهد شد.
هزینه های آینده در هاله ای از ابهام
گذشته از آنکه باتوجه به تورم سیستماتیک اقتصاد ایران، بنا بگفته سازندگان، اعلام دقیق قیمت نهایی واحدهای مسکن ملی تا پیش از اختتام پروژه امکان پذیر نیست، این سوال پیش می آید که آیا باتوجه به کاهش نرخ ارز در هفته های اخیر که می تواند به کاهش قیمت آهن آلات و مصالح ساختمانی منجر شود وزارت راه و شهرسازی و پیمانکاران، قیمت واحدها را پایین خواهند آورد؟ هرچند فولاد و بخش عمده ای از مصالح ساختمانی، تولید داخل است و تراز کردن نرخ آن با دلار چندان منطقی نیست. اما شاهد بودیم که در ماههای گذشته قیمت مصالح ساختمانی متاثر از نوسانات بازارهای ارز و بورس بطور روزانه تعیین می شد. حتی بعضی سازندگان می گفتند که فروشندگان تا پیش از ظهر قیمت نمی دهند و منتظر می مانند ببینند نرخ فولاد در بورس چقدر تعیین می شود!
ششم مردادماه امسال به دنبال التهابات به وجود آمده در بازار فولاد و سیمان، در جلسه ای که با حضور مسئولان وزارت صمت و نمایندگان مجلس برگزار شد، طبق معادله قیمت جهانی هر کیلو ورق یا میلگرد ضربدر ارز نیمایی، نتیجه گیری شد که هر کیلو میلگرد نباید بیش از ۸، ۵۰۰ تومان فروخته شود. قیمت میلگرد در آن روزها به بیش از ۱۲ هزار تومان در هر کیلوگرم رسیده بود. با این وجود سازندگان بیان نمودند که نرخگذاری دستوری نتیجه نخواهد داد. کما اینکه الان قیمت هر کیلوگرم میلگرد حدود ۱۱ هزار تومان است، در صورتیکه قیمت دلار از حدود ۳۰ هزار تومان به ۲۵ هزار تومان رسیده است.
تورم فولاد از بازار مسکن جلو زد
بهمن ماه سال قبل همزمان با روند افزایش قیمت فولاد، متوسط قیمت هر متر مسکن در تهران ۱۴.۳ میلیون تومان بود که الان به ۲۷.۱ میلیون تومان رسیده است؛ یعنی ۸۹ درصد رشد. این در حالیست که طی این مدت قیمت هر کیلو میلگرد از حدود ۴۲۰۰ تومان به ۱۱ هزار تومان رسیده، یعنی ۱۶۱ درصد رشد و حتی اگر نرخ گذاری ۸۵۰۰ تومانی عملیاتی شود که بعید به نظر می آید، دولت و مجلس بر تورم ۱۰۲ درصد فولاد مهر تایید زده اند.
منبع:

1399/09/14
12:29:39
5.0 / 5
1234
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
شاپ SHAAP